Schodek systému penzí klesl. Zaorálek je optimista, systém je podle něj udržitelný i bez reforem

Praha - Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) uvádí, že schodek důchodového systému se letos v prvním pololetí dál snižoval. Proti stejnému období roku 2013 byl třetinový, proti roku 2015 téměř poloviční.

I přesto se ale na penze vyplatilo o 7,51 miliardy víc, než kolik na ně díky rekordnímu příjmu z odvodů přiteklo, uvádí ČSSZ. Za zlepšováním kondice důchodové soustavy je vysoká zaměstnanost a růst výdělků. Do systému tak víc lidí posílá pojistné, a to z vyšších mezd a platů.

Za první pololetí tohoto roku se na penze vybralo 197,85 miliardy korun. Loni byla částka o 14,27 miliardy nižší. Výdaje letos činily 205,36 miliardy. Byly tak o 10,4 miliardy vyšší než za prvních šest loňských měsíců. Za první pololetí roku 2013 schodek dosáhl 21,08 miliardy. Za stejnou dobu předloni činil 12,78 miliardy, letos pak 7,51 miliardy.

Správa za rok 2017 na sociálním zabezpečení, tedy na penze, nemocenské a zaměstnanost, vybrala 213,71 miliardy. Celkem se vyplatilo o 6,28 miliardy víc, než se odvedlo na pojistném. Loni od ledna do konce června do sociální soustavy přiteklo 197,83 miliardy a vydalo se o 10,58 miliardy víc.

Důchodový systém byl naposledy v přebytku v roce 2008, od té doby každý rok příjmy na pokrytí výdajů nestačí. Za rok 2009 deficit dosáhl 30,5 miliardy, v letech 2012 a 2013 se blížil k 50 miliardám korun. Od té doby díky příznivé ekonomické situaci v zemi klesá.

Odborníci na důchodovou problematiku poukazují na to, že za nynějším zlepšováním kondice penzijního systému je konjunktura. Upozorňují na to, že po nástupu příští krize se situace může rychle zhoršit. Při poslední recesi tehdejší vláda přikročila ke škrtům, mimo jiné přibrzdila dočasně na tři roky valorizaci penzí. Sobotkův kabinet tříleté období zkrátil na dva roky. Od příštího roku by důchody pak měly růst výrazněji než dosud.

Podle nové studie, kterou si udělal Úřad vlády, je ale český důchodový systém do budoucna udržitelný i bez reformy, pokud bude stát na penze dávat vyšší podíl hrubého domácího produktu (HDP), posílí spoření v takzvaném třetím pilíři a provede případně parametrické změny. Autoři se netají levicovějším pohledem na penzijní soustavu. Na studii se podílel šéf vládního odboru analýz Michal Pícl (ČSSD) a zakladatel někdejšího levicového institutu Cesta Vít Klepárník.

Podle politiků ČSSD by studie měla sloužit jako podklad pro debatu o důchodech v Česku. Volební lídr ČSSD a její ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes novinářům řekl, že je potřeba vyvracet „legendy, že je důchodový systém neudržitelný a zadlužený". Podle něj HDP roste rychleji než počet seniorů a seniorek a deficit 16 miliard, který byl loni, „snadno uhradíme".

Podle některých expertů vládní studie už neříká, odkud stát peníze na důstojné penze pro rostoucí počet seniorů a seniorek vezme. Odborníci uvádějí, že je nutné, aby lidé nespoléhali jen na penzi od státu, ale snažili se na stáří zajistit i sami.

Související

Více souvisejících

čssz důchody ČSSD

Aktuálně se děje

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla

Fotbalisté Viktorie Plzeň i po šesti odehraných zápasech ligové fáze Evropské ligy drží neporazitelnost. Při čtvrtečním zápase na hřišti nepříjemného Panathinaikosu Atény se však hodně nadřeli. Zvlášť když už od 32. minuty hráli Západočeši o deseti lidech, když byl po druhé žluté kartě vyloučen Václav Jemelka. Proti družině věhlasného kouče Rafaela Beníteze nakonec parta Martina Hyského dokráčela k bodu za bezbrankovou remízu. Pražská Sparta v rámci Konferenční ligy dokráčela ke třem bodům, když na hřišti rumunské Craiovy hrála po většinu času lépe než soupeř a nakonec se radovala ze zajištění účasti v jarní fázi soutěže. Na pojistku postupu si však musí počkat Olomouc, která po předešlých senzačních výsledcích nečekaně vybouchla na Gibraltaru proti Lincolnu, jenž dokázal otočit z 0:1 na 2:1.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny

Ukrajina čelila na začátku druhého prosincového víkendu dalšímu ruskému útoku ze vzduchu. Drony a rakety způsobily zranění několika lidí a zastavení dodávek energií na mnoha místech. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je zřejmé, že Moskvě nejde o ukončení války. 

včera

včera

Martin Kupka

Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu

Čeští političtí konkurenti i zahraniční média už reagují na slova nově jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO), který dal najevo, že Česko pod jeho vedením nehodlá financovat Ukrajinu. Podle Martina Kupky (ODS) půjde o zjevný obrat v české zahraniční politice, který bude proti národním bezpečnostním zájmům.

včera

Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček předal prezidentu Donaldu Trumpovi pověřovací listiny (24. dubna 2017), foto: Účet Hynka Kmoníčka

Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka

Česko se až v pondělí dočká kompletní nové vlády, ačkoliv Andrej Babiš (ANO) byl jmenován premiérem už v úterý. Jednotliví ministři ale budou uvedeni do úřadů až na začátku příštího týdne. Obsazení některých důležitých pozic ale zůstává nejasné. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0

Ani na pátý pokus se fotbalistům pražské Slavie nepodařilo skórovat v rámci probíhajícího ročníku Ligy mistrů. Nutno však přiznat, že tentokrát proti svěřencům kouče Jindřicha Trpišovského stál další z velice kvalitních soupeřů, londýnský Tottenham. Přestože se Pražané se svým věhlasným soupeřem snažili držet dlouho krok, nakonec postupem času ukázaná platila a nejen díky větší kvalitě v zakončení, ale i kvůli zbytečným slávistickým faulům ve své šestnáctce nakonec Slavia odjíždí z britských ostrovů s porážkou 0:3.

včera

včera

Filip Turek

Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé

Motoristé i nadále počítají s vládním angažmá poslance Filipa Turka. Potvrdil to jeho kolega Boris Šťastný v sobotním vysílání televize Nova. Strana s Turkem počítá do čela ministerstva životního prostředí, v pondělí ale k jeho jmenování členem vlády nedojde. 

včera

včera

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce

Historie varuje, že složité konflikty nelze ukončit rychlými ujednáními ani diktátem silnějšího. Stejně jako po první světové válce vedla touha po jednostranném řešení k dalšímu, ničivějšímu střetu, i dnešní válka na Ukrajině ukazuje, jak nebezpečné jsou ambice velmocí a selhání diplomacie. Ukrajina, usilující o svobodný rozvoj, se stala obětí opakujících se dějinných vzorců, které svět stále nedokáže překonat.

včera

Kateřina Konečná

Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou

Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) bude i nadále předsedkyní tuzemské komunistické strany, kterou upozadila v říjnových sněmovních volbách, kdy neúspěšně kandidovala za hnutí Stačilo. Na mimořádném stranickém sjezdu k žádné změně v nejvyšším vedení nedojde. 

včera

včera

Boris Šťastný

Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů

Nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO) nebude jediným členem vládního kabinetu, který se musel podřídit zákonu o střetu zájmů. Poslanec Boris Šťastný (Motoristé), jenž se stane ministrem sportu, prevence a zdraví, v pátek oznámil, že přerušuje živnost. 

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék

Advent se dnes nese ve znamení pečení cukroví, svařeného vína a punče, a tedy i vůně skořice, hřebíčku, badyánu nebo třeba vanilky. Vánoční koření má dlouhou a zajímavou historii. Zatímco dnes nám provoní a dochutí sváteční okamžiky, dříve sloužilo třeba jako lék.

včera

včera

včera

včera

12. prosince 2025 21:28

Prezident Petr Pavel jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády (foto: Tomáš Fongus)

Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?

Do vlády vstupují lidé, kteří v minulosti selhávali při zvládání krizí a opakují vzorce řízení, jež zemi oslabovaly ve chvílích největší potřeby. Kabinet zároveň doplňují politici s vazbami na osoby inklinující k neonacismu, což ohrožuje samotné hodnotové základy státu. Účast expertů bez exekutivních zkušeností pak posiluje riziko odklonu od evropské orientace a erozi institucí právního státu.

12. prosince 2025 21:11

EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině

Evropská unie se v pátek rozhodla trvale zmrazit ruská aktiva v Evropě, aby zajistila, že miliardy eur nebudou moci být zablokovány Moskvě vládami Maďarska a Slovenska. Aktiva budou zablokována, dokud Rusko neukončí svou válku na Ukrajině a neuhradí těžké škody, které za téměř čtyři roky způsobilo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy