Praha - Myslivci v oblasti intenzivního odlovu v okolí Zlínska odlovili k dnešku 992 divočáků. ČTK to dnes řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).
Za poslední týden jich odstřelili 512. Stát nařídil intenzivní odlov ve snaze zabránit rozšíření afrického moru prasat. U žádného kusu mimo zamořené území chorobu veterináři nezjistili, v zamořené oblasti nemoc potvrdili u 72 divočáků ze 115 uhynulých. Nemoc není pro člověka nebezpečná.
Nejvíc divočáků, 238, bylo podle Majera odstřeleno v okresu Uherské Hradiště, následuje okres Kroměříž s 233 úlovky. "U žádného z odstřelených kusů v oblasti s intenzivním odlovem nebyl africký mor prasat zjištěn," uvedl Majer.
Zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) dnes s největší pravděpodobností vyhlásí v kraji kvůli africkému moru prasat takzvaný stav nebezpečí. Požádal ho o to ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Mimořádný stav má umožnit zamořené území lépe chránit a zabránit tomu, aby se nakažení divočáci nedostali z ohniska nákazy.
Kolem ohniska nákazy na Zlínsku by podle Čunka měl vzniknout zhruba 45 kilometrů dlouhý elektrický ohradník. Vytipují se také pole, která nebudou moci zemědělci sklidit, aby prasata měla dostatek potravy a nemigrovala do jiných oblastí. Očekávaný zisk z úrody zemědělcům má být proplacen. Divoká prasata v ohnisku nákazy, která neuhynou na africký mor, budou podle Čunka odchytávána do klecí.
Související
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
Ministerstvo má předložit novelu zákona o myslivosti do konce září
myslivci , africký mor prasat , Vepři
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
včera
Na ME v rychlobruslení zajela Zdráhalová životní výkony. Ke stříbru přidala i zlato
včera
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
včera
Stubb: Napětí kolem Grónska poleví do konce tohoto týdne
včera
Evropský parlament se chystá k zásadnímu kroku. Chce zastavit obchodní dohodu s USA, píše BBC
včera
Co odhalily SMS evropských lídrů, které Trump zveřejnil?
včera
Proč není Zelenskyj na Světovém ekonomickém fóru? Oznámil, že do Davosu přijde pod jednou podmínkou
včera
Politico: Myšlenka náhrady za NATO naráží na první problémy
včera
V Davosu to vře. Trump si z lidí dělá blázny, ví, že se mu smějete, vaše reakce je trapná, vmetl Evropě Newsom
včera
Evropský pohár trpělivosti přetekl. Vydírat se nenecháme, vzkazuje Evropa Trumpovi
včera
Světové ekonomické fórum začalo. Von der Leyenová v úvodním projevu nešetřila Trumpa
včera
Zelenskyj oznámil zásadní inovaci protivzdušné obrany. Ukrajina chystá anti-dronový dóm
včera
Pochválí se za bystrost a obratem usne. Co se děje se zdravím Trumpa?
včera
Střelba v Chřibské se vyšetřuje jako vražda. Policisté zřejmě zasáhli zraněnou ženu
včera
Nechápu, co děláš s Grónskem, napsal Macron Trumpovi. Ten mu pohrozil obřím clem na víno
včera
Z Trumpova „šílenství“ není návratu, obává se Evropa. Zvažuje náhradu NATO, bez USA s Ukrajinou
včera
Cesta zpět už neexistuje, řekl Trump Ruttemu o Grónsku. Pak zveřejnil mapu Kanady s vlajkou USA
Americký prezident Donald Trump spustil na své sociální síti Truth Social novou vlnu diplomatických útoků i překvapivých odhalení. Během jediné noci stihl informovat o telefonátu s šéfem NATO, ohlásit summit o Grónsku v Davosu, zveřejnit soukromou zprávu od Emmanuela Macrona a znovu se opřít do Británie kvůli její „hlouposti“ v Indickém oceánu.
Zdroj: Libor Novák