Kůrovcová kalamita bude pokračovat, varuje firma Lesy města Český Krumlov

Firma Lesy města Český Krumlov vytěžila loni 10.000 metrů krychlových dřeva. Z toho bylo 5713 metrů krychlových kůrovcového dřeva, meziročně téměř o 80 procent víc. Letos čeká podnik ještě horší dopad kůrovcové kalamity. Firma dostává za dříví méně peněz a platí více za sazenice, protože holin, jež je nutné zalesnit, přibývá. ČTK to dnes po valné hromadě firmy řekl její jednatel Miroslav Štoll. Společnost obhospodařuje 1329 hektarů lesů.

"Kůrovec byl, je a bude zásadní problém i pro letošní rok. Měl vliv na všechno: na snížení prodejní ceny dřeva, na zvýšení cen sadebního materiálu, zvýšení našich výrobních nákladů," řekl jednatel. Z 10.000 metrů krychlových dřeva bylo 1000 metrů krychlových z polomů.

Přestože Lesy Český Krumlov loni zpracovaly 90 procent kůrovcové hmoty ke konci září, Štoll čeká, že letos budou kůrovcové těžby ještě větší. "Příčinou je jednak globální klimatická změna, kdy porosty opravdu trpí suchem, netýká se to jenom smrku, ale i ostatních dřevin. A jednak je populace kůrovce opravdu vysoká," řekl jednatel.

Metr krychlový kůrovcového dříví prodává podnik za 1100 Kč. Za poslední čtyři roky klesla cena o 700 Kč. Problém je podle Štolla i to, že podniku schází kulatina ve vyšší kvalitě. Ta se před třemi lety prodávala za 2500 Kč za metr krychlový, nyní je to necelých 1800 Kč. Dříve bylo kvalitnější kulatiny 90 procent, dnes jí je minimum. "Rozevírají se nůžky: dostáváme méně peněz za dříví, platíme víc za sazenice," řekl Štoll.

Firma se obává novely lesního zákona, která umožní ponechat v některých regionech množit kůrovce bez zásahu a přemístit výrobní kapacity jinam. "Sousedíme s oblastmi Lesů ČR, kde zřejmě k této situaci dojde. Máme obavu o napadení našich porostů," řekl Štoll.

Podniku nepomohlo loni ani to, že stát zvýšil dotaci na podporu melioračních a zpevňujících dřevin z devíti na 12 korun. Nepokrylo to ani zvýšenou cenu sazenice. "Její cena vzrostla o víc než o tři koruny, od jara do podzimu. Je nedostatek sadebního materiálu, vznikají holiny, které je nutné zalesňovat," řekl Štoll.

Jediným účinným nástrojem proti kůrovci je podle něj včas najít napadené stromy a zlikvidovat je. Oba lesníci podniku se tomu od poloviny června do poloviny října věnují na sto procent. Lesy města Český Krumlov mají roční výnosy kolem 15 milionů Kč. Provozní zisk byl loni 700.000 Kč. Podnik má pět stálých zaměstnanců a najímá si živnostníky pro práce v lese.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Stav lesů je nyní označován za nejhorší za posledních 250 let. Dopady sucha a následná kůrovcová kalamita již zasáhly třetinu lesů v ČR. Na zásahy v lesích poškozených kůrovcem a jejich obnovu půjde letos od státu 1,15 miliardy korun, což je dvojnásobek proti loňsku.

Související

Ilustrační fotografie.

Ministerstvo zemědělství rozšířilo oblast lesů nejvíce zasažených kůrovcem

Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšířilo oblast lesů nejvíce zasažených kůrovcem. V takzvaných červených zónách nemusí lesníci dodržovat některá opatření. Prodlužuje se v nich například lhůta pro zalesnění ze dvou na pět let. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Uvedlo, že rozšiřování zón je potřeba, i když kůrovcová kalamita zpomaluje.

Více souvisejících

kůrovec český krumlov lesy kalamita

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy