V hlavním městě přibudou v kontejnerech na tříděný odpad senzory, které budou zaznamenávat jejich naplněnost. Měly by se objevit až v 6000 nádobách. Podle výsledků měření pak bude moci magistrát upravovat četnost svozu odpadu.
ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Nynější postup města navazuje na pilotní projekt Chytrý svoz odpadu, při kterém bylo rozmístěno 420 senzorů převážně do podzemních kontejnerů na tříděný odpad. Na projektu město spolupracuje se svou firmou Operátor ICT (OICT).
"Pomocí instalovaných senzorů chce město sledovat reálnou naplněnost sběrných nádob před svozem a optimalizovat své výdaje spojené se zajištěním této služby. Z finančního hlediska jde tedy o investici, jejímž účelem je snižovat provozní náklady města. Největší potenciál možných úspor je předpokládán především u svozu kontejnerů na sklo, nápojové kartony a kovové obaly," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Kromě finanční úspory si město od nového systému slibuje zlepšení životního prostředí. "Díky chytrému svozu odpadu bude možné operativně upravovat četnost svozu, a to jak v případě přeplňování sběrných nádob, tak i v případě, že nastavená frekvence svozu bude u sledovaných nádob naddimenzovaná," uvedl místopředseda představenstva OICT Matěj Šandor.
Městská firma Pražské služby (PSAS) loni svezla 257.754 tun směsného odpadu, což je o zhruba procento meziročně více. Na 59.592 tun meziročně mírně kleslo množství svezeného tříděného odpadu. Svoz odpadu zajišťují PSAS a několik dalších soukromých firem.
Související
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
Psychiatrickou léčebnu v Bohnicích zachvátil tragický požár. Jedna osoba zemřela
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Útok na Írán byl největší leteckou operací v historii Izraele. Mrtvých jsou stovky
před 2 hodinami
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno před 2 hodinami
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
před 3 hodinami
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
před 4 hodinami
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
před 4 hodinami
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
před 6 hodinami
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
před 7 hodinami
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
před 8 hodinami
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
před 8 hodinami
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
před 9 hodinami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 10 hodinami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 11 hodinami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 12 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 13 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
V Británii se po nedávném zadržení bývalého prince Andrewa začíná intenzivněji řešit, co se dělo, když mladší bratr současného panovníka byl v roli zvláštního zástupce pro mezinárodní obchod. Podle tvrzení bývalého státního úředníka mu platili daňoví poplatníci za masáže a drahé zahraniční cesty.
Zdroj: Lucie Podzimková