Jak bude vypadat Česko za 50 let? Vědci varují před krizí, mají ale plán na záchranu

Česko trpí největším suchem za posledních 500 a naděje na zlepšení je v nedohlednu. Svět se otepluje a voda se stává stále cennější. Podle expertů klimatické změny zasáhnou i Česko.

Hovořit o suchu v době, kdy bleskové povodně vyplavily část Olomoucka, se může jevit nelogicky. Martin Hanel, který se na České zemědělské univerzitě specializuje právě na vodní hospodářství, ale upozornil, že právě takto vypadají klimatické změny.

Před nimi varují meteorologové, úřady i vědci z projektu Intersucho. Experti z výzkumných ústavů a soukromých společností proto hledají způsob, jak vodu v Česku udržet.

V budoucnu nám totiž hrozí velké problémy. "Za 50 let (tady) bude o 2 až 3 °C vyšší teplota. Víme, že se bude měnit i režim srážek. Co ale nevíme úplně přesně, je, jakým způsobem bude vypadat celková bilance. Tedy jestli bude srážek víc nebo míň," uvedl pro Český rozhlas Hanel.

Dodal, že bude docházet k delším obdobím bez srážek a naopak k vyšším srážkovým extrémům. Je proto podle něj třeba s vodou lépe hospodařit. Například pomocí umělé břehové infiltrace.

Vědci z Výzkumného ústavu vodohospodářského už vytipovali několik míst v Česku, kde ji chtějí testovat. V Meziboří v Krušných horách naopak vznikne podzemní rybník.

Vláda chce ubývající vodu zadržovat pomocí přehrad na řekách a oznámila, že kvůli suchu by se mohly postavit desítky nových. Plán na výstavbu ale podle České televize vyvolal bouřlivé diskuse. Přehrada totiž nejen funguje ve chvíli, kdy voda je, ale jejich výstavba potrvá desítky let.

Experti se ale shodují v tom, že je třeba něco dělat, protože aby se samovolně zlepšila situace, muselo by pršet dva měsíce v kuse. Půda by totiž dokázala pojmout výrazně více vody. V tom je ale háček.

"Krajině chybí prvky, které by pomohly vodu zadržet. Sice je rozdělena na různé plodiny, ale nejsou tam téměř žádné polní cesty. A když už, tak tam není vůbec žádná zeleň," řekl pořadu Reportéři ČT ředitelka organizace Beleco, která se zabývá ochranou přírody, Jana Moravcová.

"Zažíváme opravdu asi nejvýznamnější a nejintenzivnější suchou epizodu za posledních 500 let," dodal Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. 

Související

Více souvisejících

Počasí Sucho

Aktuálně se děje

před 4 minutami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 23 minutami

před 54 minutami

před 55 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy