Jak bude vypadat Česko za 50 let? Vědci varují před krizí, mají ale plán na záchranu

Česko trpí největším suchem za posledních 500 a naděje na zlepšení je v nedohlednu. Svět se otepluje a voda se stává stále cennější. Podle expertů klimatické změny zasáhnou i Česko.

Sucho
doporučujeme

Hovořit o suchu v době, kdy bleskové povodně vyplavily část Olomoucka, se může jevit nelogicky. Martin Hanel, který se na České zemědělské univerzitě specializuje právě na vodní hospodářství, ale upozornil, že právě takto vypadají klimatické změny.

Před nimi varují meteorologové, úřady i vědci z projektu Intersucho. Experti z výzkumných ústavů a soukromých společností proto hledají způsob, jak vodu v Česku udržet.

V budoucnu nám totiž hrozí velké problémy. "Za 50 let (tady) bude o 2 až 3 °C vyšší teplota. Víme, že se bude měnit i režim srážek. Co ale nevíme úplně přesně, je, jakým způsobem bude vypadat celková bilance. Tedy jestli bude srážek víc nebo míň," uvedl pro Český rozhlas Hanel.

Dodal, že bude docházet k delším obdobím bez srážek a naopak k vyšším srážkovým extrémům. Je proto podle něj třeba s vodou lépe hospodařit. Například pomocí umělé břehové infiltrace.

Vědci z Výzkumného ústavu vodohospodářského už vytipovali několik míst v Česku, kde ji chtějí testovat. V Meziboří v Krušných horách naopak vznikne podzemní rybník.

Vláda chce ubývající vodu zadržovat pomocí přehrad na řekách a oznámila, že kvůli suchu by se mohly postavit desítky nových. Plán na výstavbu ale podle České televize vyvolal bouřlivé diskuse. Přehrada totiž nejen funguje ve chvíli, kdy voda je, ale jejich výstavba potrvá desítky let.

Experti se ale shodují v tom, že je třeba něco dělat, protože aby se samovolně zlepšila situace, muselo by pršet dva měsíce v kuse. Půda by totiž dokázala pojmout výrazně více vody. V tom je ale háček.

"Krajině chybí prvky, které by pomohly vodu zadržet. Sice je rozdělena na různé plodiny, ale nejsou tam téměř žádné polní cesty. A když už, tak tam není vůbec žádná zeleň," řekl pořadu Reportéři ČT ředitelka organizace Beleco, která se zabývá ochranou přírody, Jana Moravcová.

"Zažíváme opravdu asi nejvýznamnější a nejintenzivnější suchou epizodu za posledních 500 let," dodal Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnešní sucho je jiné, konstatuje klimatolog. Mohou za to i lidé

07.07.2020 10:44 Ačkoliv se v poslední době neustále hovoří o boji s klimatickými změnami, letos se od roku 2016…

Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív za 13 let

05.07.2020 15:41 Sněmovna by měla příští týden rozhodnout o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí…

Jsou podceňované, ale mohou změnit Česko. Zbaví nás větrné elektrárny uhlí?

30.06.2020 16:03 Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR odhadl, že by do 20 let mohly čtvrtinu elektrické energie…

Tady by mohly být nové přehrady. MŽP souhlasí s dalšími 11 lokalitami

30.06.2020 15:47 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) souhlasilo s dalšími 11 chráněnými územími pro možnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy