Stát bude chtít 1800 tun sušeného mléka

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) připravuje tendry na dodání, skladování a ochraňování 900 tun polotučného a 900 tun plnotučného sušeného mléka. Zakázky budou rozděleny na menší po 150 tunách. ČTK to sdělil předseda správy Pavel Švagr. Mléko se bude muset obměňovat za čerstvé vždy do deseti měsíců. Po naplnění státních zásob mlékem volala v posledních dnech Agrární komora ČR kvůli neklidu na trhu způsobenému koronavirem.

"Vzhledem k současné situaci, kdy je na trhu přebytek mléka, věřím, že firmy budou mít o tento tendr zájem," uvedl Švagr. Potravinářské společnosti se dříve tolik do státních tendrů na sušené mléko nehlásily, mnoho z nich se nepodařilo v posledních letech uzavřít. Nákupem by se mohla zlepšit bilance nákupů. SSHR nesplňuje požadovanou zásobu jídla na tři dny, má ho na 1,3 dne, uvedl už dříve předseda. Plán navyšování zásob se podle něj dlouhodobě nedaří plnit, stát správě nedává dost peněz.

Agrární komora v minulém týdnu vyzvala stát, aby se více snažil učinit zemi soběstačnou v potravinářské výrobě. "Rozhodující je naplnit v první řade potřebné objemy zásob SSHR ve většině komodit a nadprodukci současných mléčných výrobků, jako je sušené mléko, sušené odstředěné mléko či máslo, současně uskladňovat u domácích výrobců a uhradit jejich zvýšené náklady na skladování. Až následně uvažovat o podpoře soukromého skladování mimo SSHR a ve výrobních podnicích potravinářského průmyslu," uvedl prezident komory Zdeněk Jandejsek.

Tajemník komory už dříve uvedl Jan Doležal, že zemědělci mají nyní kvůli mléku obavy, protože klesla poptávka z Itálie a dalších evropských států, kvůli zavřeným restauracím je menší odbyt také u másla. Podobně jdou méně na odbyt také sýry nebo zmrzlina.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.
Ilustrační fotografie.

Česko dnes poslalo na Ukrajinu další humanitární pomoc

Česko dnes ráno poslalo vlakem na Ukrajinu další humanitární pomoc. Ve 38 vagonech je především zdravotnický materiál a hasičské a pracovní oblečení. V tiskové zprávě o tom informoval Tomáš Pořízek z generálního ředitelství hasičů.

Více souvisejících

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Mléko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy