Zemědělská výroba pokračuje, obavy má komora kvůli mléku

Produkce ve většině zemědělských podniků pokračuje bez problémů s výjimkou těch, kde jsou zaměstnanci v karanténě nebo v nichž pracoval člověk, u kterého se potvrdil koronavirus. ČTK to dnes sdělil tajemník Agrární komory ČR Jan Doležal. Obavy jsou u mléčných výrobků, kde klesla poptávka z Itálie, kvůli zavřeným restauracím je i menší odbyt u másla.

"Zemědělcům a potravinářům v posledních týdnech vznikají vyšší náklady v souvislosti s nutností pracovat v nouzovém režimu, je nutné například oddělené bezkontaktní střídání směn, rizikový příplatek, nákup dezinfekčních přípravků a ochranných pomůcek," uvedl Doležal. Ochranné pomůcky se podle něj shánějí obtížně, stejně jako mnoho jiných oborů jsou zemědělci odkázaní na improvizaci.

Stát přednostně dodal pomůcky zdravotníkům a záchranným sborům, některým potravinářským provozům nebo pracovníkům v čistírnách odpadních vod. "Samozřejmě nás to mrzelo, protože i zemědělství musí běžet nepřetržitě, ale chápeme to a nyní se začínají snad státní dodávky ochranných pomůcek do zemědělství pomalu rozbíhat," dodal.

Úřady by podle něj nyní měly efektivně podpořit chovatele skotu, protože se objevují náznaky rozkolísání mléčného trhu. "Problém se objevil kvůli velkému propadu poptávky v Itálii, kam část našich chovatelů dodávala. Vzhledem k tomu, že jsou (nejen v Itálii) zavřené restaurace, sýry jdou mnohem méně na odbyt, stejně jako třeba zmrzlina. Podobné je to třeba i s máslem z důvodu omezení gastro provozů," napsal ČTK Doležal. Komora se také obává nižší poptávky v Německu.

Podobně jsou na tom podle něj kvůli zavřeným restauracím chovatelé masného skotu. Stát by tak podle něj například měl přispět na soukromé skladování a odkoupit část zásob sušeného mléka, másla a sýrů do hmotných rezerv. Správa státních hmotných rezerv nicméně dlouhodobě upozorňuje, že není intervenčním fondem.

"Co se týká rostlinné výroby, u té klasické polní snad není velký problém, nicméně zelenina, ovoce, chmel hlásí problémy s pracovní silou. Postupně se to ale zlepšuje, i když budou muset zaměstnancům, případně agenturám, asi zaplatit více, než v zemědělství bývalo zvykem," dodal.

Podle mluvčího Zemědělského svazu ČR Vladimíra Píchy se při jarních pracích v chmelnicích očekává výpadek několika tisíc zahraničních pracovníků. Svaz spustil na svých stránkách možnost hledání a nabízení pracovních pozic v zemědělství. Lidé se také mohou hlásit přes facebookové stránky Buď superhrdina.

Ministerstvo zemědělství oznámilo, že se prodlouží termíny pro podávání žádostí o některé dotace, na protikrizová opatření přerozdělí stát v resortu zhruba šest miliard korun. Nebudou se krátit plánované dotační programy.

Související

Více souvisejících

zemědělství Agrární komora Mléko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy