Ficovy výroky o Ukrajině pobouřily i Fialu. Se slovenským premiérem chce mluvit osobně

Názory českého premiéra Petra Fialy ohledně války na Ukrajině se zcela liší od těch, které prezentoval slovenský premiér Robert Fico během druhého výročí ruské invaze. Fiala to uvedl před svým odjezdem na konferenci o Ukrajině v Paříži.

"Faktem je, že mé názory jsou dlouhodobě známé a jsou přesným opakem toho, co nyní prezentoval Robert Fico," prohlásil Fiala. Upozornil na Ficův nedávný krok položení květin na hrob Gustava Husáka, který nekomentoval, ale zdůraznil, že Ficovy nedávné výroky o válce na Ukrajině vyžadují reakci.

"Zásadní je hledání míru, avšak k dosažení míru existuje pouze jedna cesta. Musíme se postavit agresorovi, zabránit mu v naplnění jeho cílů a nepoddávat se nespravedlnosti, agresivní válce a zlu. Musíme pomoci těm, kdo jsou nespravedlivě napadeni, a podpořit je v jejich obraně. Mír není dosažen tím, že složíme zbraně a ustoupíme," zdůraznil Fiala. Podle něj Česká republika a Slovensko mají zkušenosti s agresivními režimy, a proto je nesmírně důležité nepodléhat agresi.

Fiala rovněž odmítl návrhy, které naznačují, že by Ukrajinci nebo západní země mohly být viníky konfliktu. "Je zcela jasné, že viníkem je Rusko. Musíme mít otevřené oči a pochopit, kdo je obětí a kdo je agresorem, a podle toho jednat," dodal s tím, že to chce Ficovi říct přímo.

Fico ve svém projevu k druhému výročí ruské invaze na Ukrajinu tvrdil, že strategie Západu podporující Ukrajinu selhala, a obviňoval západní země z prodlužování konfliktu. Také naznačil, že údajné řádění ukrajinských neonacistů bylo jednou z příčin války, která podle něj začala v roce 2014.

Denník N dnes označil Fica za hlavního viníka šíření lží o Ukrajině na Slovensku. Deníkem Sme bylo Slovensko označeno za pátou kolonu Ruska. Kritiku na Fica směřoval i lídr slovenské opozice Michal Šimečka.

"To, co předvádí Robert Fico, je stále větší ostuda. Jen děsí, lže, útočí na všechny, a sám si přitom hraje na oběť...místo toho, aby vládl a choval se jako lídr sebevědomé země," uvedl Šimečka, který je předsedou nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko.

"Takhle vypadá jeho slavná "suverénní" obhajoba slovenských zájmů? Jaká škoda. A zvažte - čtyřnásobný premiér. Měl veškerou moc ve státě. Mohl by zde vybudovat školy, nemocnice a zanechat skutečný odkaz. Jednoho dne po něm mohli pojmenovat ulice," podotýká.

Související

Robert Fico

Fico odsoudil ruskou agresi. Ukrajině chce pomoci se vstupem do EU

Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z přístupových rozhovorů, řekl premiér Robert Fico (Smer-SD) po společném jednání vlád Slovenska a Ukrajiny v Michalovcích. EU je podle Fica zárukou perspektivy a mírového rozvoje Ukrajiny.

Více souvisejících

Robert Fico Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy