Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie. Chybí mu reflexe eurovoleb

Bývalý vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie, která nyní působí pod značkou SOCDEM. Hamáček byl s ČSSD součástí předchozí vlády premiéra Andreje Babiše, ve sněmovních volbách ale strana vypadla z parlamentu. 

Hamáček tlumočil své rozhodnutí v dopise adresovaném nynějšímu předsedovi strany a svému nástupci Michalu Šmardovi. Vadí mu především nulové sebereflexe neúspěchu v eurovolbách. "Už nemohu být slepý k dění v nové sociální demokracii, jak rádo současné vedení strany zdůrazňuje, a rozhodl jsem se touto cestou oznámit, že k 30. červnu 2024 z této strany vystupuji," uvedl v textu podle iDnes.cz. 

Exministr tvrdí, že rozhodnutí dlouho zvažoval. Připomněl svůj odchod z aktivní politiky po debaklu v parlamentních volbách na podzim 2021. Podle svých slov se nezříkal zodpovědnosti za volební výsledek.

"Na rozdíl od mnohých mých spolustraníků, kteří bez sebemenších zábran tehdy, a to nejen během kampaně, neustále veřejně vystupovali a zpochybňovali kurz nastavený tehdejším vedením, jsem se z veřejného života zcela stáhnul a proti novému vedení jsem nijak nevystupoval," zdůraznil.

Hamáčkovi se nelíbí ani situaci v "jeho" středočeské organizaci. "Poslední kapkou byla absolutní absence sebereflexe současného vedení SOCDEM po debaklu ve volbách do Evropského parlamentu. Stávající vedení SOCDEM si zvolilo, a po tři roky udržuje jako své hlavní téma, omluvu za údajné chyby, které jsem já jako předseda strany učinil," dodal. 

Sociální demokraté získali ve volbách do Evropského parlamentu, jejichž výsledky byly zveřejněny v neděli, pouze 1,86 procenta hlasů. Pod vedením Hamáčka a ještě pod značkou ČSSD se strana před třemi lety nedostala ani do Poslanecké sněmovny, když obdržela 4,65 procenta. 

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček ČSSD

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 9 hodinami

Biden se z covidu stále nevyléčil. Lékař prozradil podrobnosti o jeho stavu

Prezident USA Joe Biden má stále mírné příznaky COVID-19, ale pokračuje v práci. Ve čtvrtek to uvedl jeho osobní lékař, jak informoval Bílý dům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy