Bývalý vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie, která nyní působí pod značkou SOCDEM. Hamáček byl s ČSSD součástí předchozí vlády premiéra Andreje Babiše, ve sněmovních volbách ale strana vypadla z parlamentu.
Hamáček tlumočil své rozhodnutí v dopise adresovaném nynějšímu předsedovi strany a svému nástupci Michalu Šmardovi. Vadí mu především nulové sebereflexe neúspěchu v eurovolbách. "Už nemohu být slepý k dění v nové sociální demokracii, jak rádo současné vedení strany zdůrazňuje, a rozhodl jsem se touto cestou oznámit, že k 30. červnu 2024 z této strany vystupuji," uvedl v textu podle iDnes.cz.
Exministr tvrdí, že rozhodnutí dlouho zvažoval. Připomněl svůj odchod z aktivní politiky po debaklu v parlamentních volbách na podzim 2021. Podle svých slov se nezříkal zodpovědnosti za volební výsledek.
"Na rozdíl od mnohých mých spolustraníků, kteří bez sebemenších zábran tehdy, a to nejen během kampaně, neustále veřejně vystupovali a zpochybňovali kurz nastavený tehdejším vedením, jsem se z veřejného života zcela stáhnul a proti novému vedení jsem nijak nevystupoval," zdůraznil.
Hamáčkovi se nelíbí ani situaci v "jeho" středočeské organizaci. "Poslední kapkou byla absolutní absence sebereflexe současného vedení SOCDEM po debaklu ve volbách do Evropského parlamentu. Stávající vedení SOCDEM si zvolilo, a po tři roky udržuje jako své hlavní téma, omluvu za údajné chyby, které jsem já jako předseda strany učinil," dodal.
Sociální demokraté získali ve volbách do Evropského parlamentu, jejichž výsledky byly zveřejněny v neděli, pouze 1,86 procenta hlasů. Pod vedením Hamáčka a ještě pod značkou ČSSD se strana před třemi lety nedostala ani do Poslanecké sněmovny, když obdržela 4,65 procenta.
Související
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 1 hodinou
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 2 hodinami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 2 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 3 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 4 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 5 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 6 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 7 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 8 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 9 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 10 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 11 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 12 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 12 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 14 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.
Zdroj: Libor Novák