ROZHOVOR | ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Pozice sociální demokracie na počátku polistopadové éry je mnohými politology označována jako velmi slabá. Tomu ostatně odpovídaly i tehdejší volební výsledky strany. Od druhé poloviny devadesátých let ale ČSSD již hrála zásadní roli v českém stranickém systému. Jak důležitý moment na této cestě představoval právě královehradecký sjezd na sklonku února 1993? 

Hradecký sjezd sehrál klíčovou roli ve změně politické strategie ČSSD především zvolením zcela nového vedení strany, a především nového předsedy Miloše Zemana. Ten omezil vliv různých stranických proudů, jejichž vzájemná řevnivost stranu navenek oslabovala, zahájil taktiku radikálního oponenta pravicové vlády. Také se pokusil omezit vliv ostatních levicových subjektů na politické scéně ve prospěch ČSSD, ať už velkých, jako KSČM, či malých, jako Liberálně sociální unie (LSU). 

Jak připomínáte, královehradecký sjezd je spojen především se zvolením Miloše Zemana do čela ČSSD. V době před sjezdem však jeho pozice nebyla zdaleka jednoznačná. Zmiňujete, že ve straně existovaly i další proudy. Jeden z nich reprezentoval i pozdější stranický předseda a premiér Jiří Paroubek. V čem se tyto proudy primárně lišily?   

Ve straně byly tři klíčové proudy vedené Milošem Zemanem, Jiřím Paroubkem a Pavlem Novákem. Zemanův proud, který reprezentovali také Jana Volfová, Ivan Havlíček a Vladimír Špidla, kritizoval dosavadní Horákovo vedení za příliš mírnou politiku vůči pravicové vládě. Prosazoval přechod k radikálně opoziční taktice vůči vládě, známé heslo „jít vládě po krku“. Ve vztahu k bývalým komunistům se choval pragmaticky a nebránil se jejich vstupu do sociální demokracie.

Paroubkův „rakovnický“ proud, jehož představitelem byl také Peter Morávek, se utvořil právě s cílem vymezit se proti radikálně kritické rétorice Miloše Zemana. Rakovnický proud mluvil o potřebě zachovat v politice ČSSD slušnost, věcnost a antikomunismus. ČSSD měla podle politiků tohoto proudu být spíše stranou středovou; odmítali příliv nových členů s komunistickou minulostí. V politice vůči pravicové vládě prosazovali strategii konstruktivní opozice, což fakticky kopírovalo strategie Horákova vedení.

Poslední, centristický proud v čele s Pavlem Novákem a Ivanem Fišerou byl podporován exilovým vedením ČSSD. 

Jaké byly tedy hlavní důvody, že sjezd zvolil předsedou právě Miloše Zemana? 

Zemanovo zvolení bylo zapříčiněno především neúspěchem dosavadní strategie stávajícího Horákova vedení ČSSD, se kterou se navíc do určité míry ztotožňoval i rakovnický a vlastně i centristický proud, ale proti kterému se zvedal stále větší odpor u řadových členů i regionálních funkcionářů, kterým dosavadní mírně opoziční strategie nezajišťovala rychlý růst volebních preferencí, a tudíž ani naději na zahájení politické kariéry. Miloš Zeman svou strategií razantní opoziční strany těmto nespokojeným členům a funkcionářům vyhovoval nejvíce. Byl ale zvolen předsedou relativně těsnou většinou 217 hlasů ze 407, a to až ve druhém kole, kdy proti němu stál Pavel Novák. Zemana ve druhém kole podpořili Mladí sociální demokraté v čele se Stanislavem Grossem, to zjevně převážilo klíčový počet delegátů sjezdu na jeho stranu. Mandát Miloše Zemana byl ale prozatím slabý nejen kvůli těsné většině, dosažené navíc až ve druhém kole volby, ale i proto, že oba konkurenční proudy mu navolily své místopředsedy.  

Na sjezdu panovala podle mnohých zdrojů velmi konfrontační a bouřlivá atmosféra. Měla kořeny v osobních animozitách, nebo především v rozdílných představách o politice a směřování strany? 

Myslím, že šlo primárně o spor o politickou strategii strany. Zeman byl jediný, kdo nabídl razantní změnu stávající - volebně neúspěšné - politické linie strany.  

V čem spočívaly hlavní příčiny následného úspěchu ČSSD, který byl v rámci bývalých zemích východního bloku ojedinělý? Ostatní podobně orientované středo-levicové strany v regionu totiž nenavazovaly na svou předkomunistickou tradici, spíše se jednalo o subjekty, které vznikly transformací někdejších komunistických a dělnických státostran. Považujete za rozhodující faktor to, že v českých podmínkách nedošlo k jednoznačné transformaci komunistické strany?   

Hlavní příčinou úspěchu Zemanova vedení byla radikalizace protivládní strategie strany. Dále šlo o oslabení komunistů převzetím části jejich radikálně protipravicové rétoriky a oslabení dalších stran, levicových i pravicových. Zmíněné LSU i republikánům ČSSD částečně převzala nejen rétoriku, ale také část voličů i některých politických lídrů, což platilo především o LSU. Komunisté určitě Zemanovu vedení situaci ulehčili tím, že odmítli podobnou strategii modernizace, jakou zvolily komunistické strany v sousedních zemích střední Evropy.

Situace, kdy se Zeman mohl vymezit na jedné straně proti pravicové ODS, a jednak proti za „stalinistickou“ označované a k reformě neochotné KSČM, mu vlastně velmi vyhovovala. Řada levicových voličů totiž došla k závěru, že strategie KSČM je neúčinná a neplodná z hlediska reprezentace jejich zájmů. Navíc této straně neumožňovala utvořit si koaliční potenciál, o což naopak Zemanova sociální demokracie usilovala. 

Postupný propad ČSSD od roku 2006 vyvrcholil v předloňských sněmovních volbách, strana nepřekročila pětiprocentní hranici. Ani její další volební výsledky od té doby nebyly o mnoho lepší. S ohledem na problémy, do nichž se část tuzemských domácností dostala v důsledku nevídané inflace z poslední doby, přitom zdánlivě existují podmínky zvyšující poptávku po politice, kterou sociální demokracie reprezentuje. V čem vidíte hlavní příčinu, že strana má nadále zanedbatelnou podporu? Je to dáno primárně tím, že cílový segment jejích voličů přijal za reprezentanta svých zájmů hnutí ANO? 

Strana se postupně, zejména pod vedením Jana Hamáčka, programově i personálně naprosto vyprázdnila a přestala nabízet voličům jakýkoli smysluplný program. Dorazila ji navíc koalice s hnutím ANO, které doslova vytunelovalo program sociální demokracie a většinu úspěchů vlád Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše dokázalo prodat jako své úspěchy. V důsledku toho pak skutečně řada voličů ČSSD přešla k podpoře hnutí ANO. 

Návrat do Sněmovny se v polistopadové české politice zatím podařil pouze KDU-ČSL. Vidíte nějaké styčné body mezi lidovci a sociální demokracií, které by naznačovaly, že v dohledné budoucnosti mohou zástupci ČSSD opět zasednout ve sněmovních lavicích? 

Jisté programové shody zde jsou, zejména v sociální oblasti. Ale i sama KDU-ČSL má dnes víceméně mizivou podporu, a nebýt součástí koalice SPOLU, v parlamentu by ani lidovci nebyli. V lidové straně určitě není žádný silný proud, který by prosazoval společný postup s ČSSD, takže tuto cestu nevidím jako možnou. Pro ČSSD je jedinou šancí to, že hnutí ANO začne ztrácet podporu a jeho levicoví voliči by se zčásti mohli vrátit k ČSSD. Nevidím ale žádné kroky současného vedení sociální demokracie, které by ukazovaly, že se o to strana snaží, respektive že se snaží zaujmout vůbec nějaké voliče. Mně současné vedení spíše připadá jako správce konkurzní podstaty, jehož hlavním úkolem je správa majetku ČSSD. 

V české politice právě ČSSD dlouhou dobu představovala hlavního zástupce proudu, který je ve veřejné debatě označován za „demokratickou levici“. Je přežití, nebo lépe řečeno budoucí relevantní zastoupení tohoto směru v Česku vázáno na existenci sociální demokracie?   

Obávám se, že ano. I vývoj v okolních zemích ukázal, že všude tam, kde klasická sociálně demokratická či socialistická strana vypadla z parlamentu, skutečná levice fakticky zanikla a její místo zaujali populisté. Stejný vývoj se v podobě nahrazení ČSSD hnutím ANO odehrává právě i v České republice. 

Související

Patrik Šváb Rozhovor

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.
Šárka Shoup Rozhovor

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.

Více souvisejících

rozhovor Jan Bureš ČSSD Miloš Zeman Jiří Paroubek Michal Šmarda politika KSČM Hnutí ANO Stanislav Gross Jan Hamáček Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví

Po tragické středě se i dnešek nese ve znamení smrtelných nehod na českých silnicích. V obci Kolaje na Nymbursku srazilo auto několik osob stojících u odstaveného vozu, dva lidé přišli o život, další dva utrpěli vážná zranění. Ke druhé tragické události došlo krátce před polednem na Orlickoústecku, kde mladý řidič nezvládl řízení a se spolujezdcem zahynul při nárazu do stromu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

před 2 hodinami

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

před 2 hodinami

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

před 5 hodinami

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 10 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 11 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

Překvapivé zjištění o okolnostech vraždy na Karlovarsku. Muži hrozí až 18 let

Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy