Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?

Objev mimozemského života. Podle mnoha vědců už není otázkou, „zda“ jej najdeme, ale spíše „kdy“. Zatímco vesmírné agentury jako NASA plánují ambiciózní mise k měsícům Jupiteru a Saturnu, odborníci si kladou otázky, které by před pár desetiletími zněly jako sci-fi: existuje život i jinde než na Zemi?

Profesorka Michele Doughertyová, přední planetární vědkyně, popisuje výzkum jako dlouhý a pomalý proces. „Dalším rozhodnutím bude, jaký přistávací modul zvolit, na který měsíc přistát a kde přesně," vysvětluje pro BBC. „Nechcete přistát tam, kde je ledová krusta tak silná, že byste se nemohli dostat pod povrch.“

Jedním z velkých plánů NASA je mise Dragonfly, která má v roce 2034 přistát na Titanu – měsíci Saturnu. Tento svět je zahalený oranžovým oparem, připomínajícím slavnou píseň Beatles Lucy in the Sky with Diamonds. Vědci věří, že se tam nachází jezera a mraky tvořené uhlíkatými chemikáliemi – tedy látkami, které spolu s vodou tvoří základní stavební kameny života.

A právě tato kombinace tří klíčových prvků – tepelného zdroje, tekuté vody a organických látek – zvyšuje podle Doughertyové pravděpodobnost existence života. „Byla bych velmi překvapená, kdyby tam život nebyl,“ říká s úsměvem. „Pokud máme tyto tři ingredience, šance, že život vznikne, prudce roste.“

Otázka ale zůstává: pokud tam skutečně existuje jednoduchý život, co víme o jeho možném vývoji? Podle profesora Madhusudhana zůstává vznik složitějších forem života stále záhadou. „Z jednoduchého života ke složitému je obrovský skok,“ říká. „A pak je tu ještě další krok – inteligentní život. Jak k němu dojde? To zatím nevíme.“

Zástupce ředitele Královské astronomické společnosti Dr. Robert Massey souhlasí: „Vznik života na Zemi byl nesmírně složitý a trval miliony let. Otázka zní, zda k tomu potřebujeme stejné podmínky, jaké máme na Zemi, nebo se to může stát i jinde.“

Massey se zároveň domnívá, že objev mimozemského života by byl dalším krokem ve snižování výjimečnosti lidstva. „Dříve jsme věřili, že jsme středem vesmíru. Každý další astronomický objev nás ale posunul dál od toho středu,“ vysvětluje. „Nález života jinde by naši výjimečnost ještě více zpochybnil.“

Doughertyová však vidí objev života v mnohem pozitivnějším světle – jako něco, co nám pomůže pochopit náš vlastní původ. „Objevení i jednoduchého života nám může dát lepší představu o tom, jak jsme se sami vyvinuli. Pomůže nám to najít naše místo ve vesmíru.“

V současnosti vědci využívají nejmodernější technologie a teleskopy, aby mohli analyzovat atmosféry exoplanet a hledat známky života i v planetárních systémech mimo naši sluneční soustavu. Mnozí z nich věří, že se k odpovědi blíží víc než kdy jindy.

Profesor Madhusudhan se domnívá, že takový objev by měl dalekosáhlý dopad nejen na vědu, ale i na společnost. „Už bychom se nedívali na oblohu jako na soubor hvězd a planet, ale jako na živoucí krajinu. Důsledky by byly obrovské,“ tvrdí. „Změnilo by to naše vnímání nás samotných a světa kolem. Překonali bychom politické, jazykové i geografické bariéry a pochopili, že jsme všichni součástí jednoho celku.“

A právě tato myšlenka – že život může existovat i jinde – se podle vědců může stát dalším krokem ve vývoji lidstva. Ostatně potvrzuje ji i nejnovější objev vědců využívajících Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), kteří oznámil dosud nejvýznamnější nález možných známek života mimo Sluneční soustavu.

V atmosféře exoplanety K2-18 b byly identifikovány chemické stopy plynů, které jsou na Zemi produkovány výhradně biologickými procesy, především mikroorganismy. Jedná se o dimethylsulfid (DMS) a dimethyldisulfid (DMDS), plyny známé z produkce mořských řas, uvedl server CNN.

Podle vedoucího autora studie, astrofyzika Nikku Madhusudhana z Univerzity v Cambridge, jde o průlomový okamžik ve vědě. „Ukázali jsme, že je s dnešními přístroji možné detekovat biosignatury na potenciálně obyvatelných planetách. Vstoupili jsme do éry pozorovací astrobiologie,“ uvedl.

Podle Madhusudhana se vše, co víme dosud o této planetě, nejlépe vysvětluje scénářem, že se jedná o hyceánský svět s možným životem. Nicméně připouští, že věda musí zůstat otevřená i jiným možnostem. „Hovoříme zde o mikrobiálním životě podobném tomu, co nacházíme v pozemských oceánech. Je však příliš brzy na spekulace o složitějších organismech či inteligentním životě,“ dodal.

Plyny DMS a DMDS byly detekovány s pravděpodobností 99,7 %, což znamená, že je stále 0,3% šance, že jde o statistickou náhodu. Koncentrace těchto plynů v atmosféře exoplanety přesahuje 10 částic na milion, což je tisícinásobně více než v pozemské atmosféře. Podle autorů studie nelze tyto koncentrace vysvětlit jinak než biologickými procesy – alespoň na základě našich současných znalostí.

Související

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.
Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

Více souvisejících

vesmir mimozemský život

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 2 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

včera

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

včera

Derby semifinále play off mezi Hradcem a Pardubicemi

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

včera

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

včera

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

včera

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

včera

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy