Po pádu Mariupolu zavedla Moskva systematickou okupaci města, jejíž součástí je rozsáhlé vyvlastňování majetku. Obyvatelé, kteří před válkou uprchli, přicházejí o byty a domy, pokud se osobně nedostaví. Bez právních záruk a často pod nátlakem přijímají ruské občanství.
Mariupol se stal jedním z nejsilnějších symbolů ukrajinského odporu v prvních týdnech ruské invaze. Vojáci ukrajinských ozbrojených sil sváděli v areálu oceláren Azovstal tvrdé a vyčerpávající boje. Byli obklíčeni, odříznuti od zásobování, a přesto drželi pozice celé týdny. Nakonec však město padlo – a od roku 2022 je pod kontrolou Ruské federace.
Po dobytí následovala systematická okupace. Moskva zavedla represivní správu, která kromě politického a institucionálního podřízení zahrnuje i rozsáhlé konfiskace majetku – především nemovitostí. Tyto zabavení jsou rámována jako „reintegrace“ nebo „znovuzískání“, avšak ve skutečnosti jde o formu státem řízené majetkové čistky. Jak upozornila britská stanice BBC, jde o proces, který je z právního hlediska i z hlediska mezinárodního práva vysoce problematický.
Od července loňského roku zveřejnila okupační správa dokumenty, podle nichž má být vyvlastněno minimálně 5700 obytných nemovitostí. Pod záminkou „legalizace vlastnických vztahů“ dochází k masivnímu přepisování práv k majetku lidí, kteří byli donuceni uprchnout. V praxi to znamená jediné: pokud si Ukrajinci chtějí uchránit svůj domov, musejí se osobně dostavit zpět do Mariupolu – tedy na okupované území.
Tato cesta ovšem není bez rizik. Znamená průchod přes frontovou linii, hrozbu zatčení, detailní bezpečnostní prověrky, byrokratický maraton a často i nátlak k přijetí ruského občanství. Tento tlak není vedlejším efektem, ale nástrojem k upevnění ruské kontroly nad regionem – prostřednictvím majetku, identity i právního statutu.
Příběh Halyny, jedné z mariupolských uprchlic, celou situaci dobře ilustruje. Její byt byl těžce poškozen při ruském ostřelování. Když se po měsících snažila zjistit jeho stav, dozvěděla se, že okna a dveře byly opraveny – a že v bytě nyní žijí cizí lidé. Bez jejího vědomí, bez jejího souhlasu. „Je to legalizovaná krádež majetku,“ říká Halyna. Obává se, že její byt bude formálně vyvlastněn. A není sama.
Ruská správa v Mariupolu využívá označení „bez majitele“ pro nemovitosti, u nichž podle jejich tvrzení není znám nebo doložen vlastník. Ve skutečnosti se jedná o majetek, který není zaregistrován v ruských databázích – a protože okupační úřady nemají přístup do ukrajinských katastrů, prohlašují tyto byty za „opuštěné“.
Postup je jednoduchý, ale účinný. Do deseti dnů od nahlášení zveřejní správa oznámení, že konkrétní nemovitost „vykazuje známky toho, že je bez vlastníka“. Poté mají lidé povinnost osobně se dostavit – s dokumenty o vlastnictví a ideálně s ruským pasem. Úřady sice tvrdí, že akceptují i jiné doklady totožnosti, ale přesná pravidla nezveřejňují.
Výsledkem je stav, kdy statisíce lidí zůstávají bez přístupu ke svému majetku – a tisíce bytů, domů či pozemků se přesouvají pod kontrolu ruského státu nebo jeho loajálních občanů.
Související

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik

Rusko masivně upravilo íránské drony Šáhid. Ukrajinu čeká náročnější obrana
Aktuálně se děje
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
včera

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí
včera

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO
včera

Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku
včera

Trump uvalil masivní clo na čínský grafit. Elektromobily v USA mohou výrazně zdražit
včera

Dopravní kolaps v Brně kvůli MotoGP: Lidé čekali desítky minut na MHD, dorazil i prezident Pavel
včera

V porodnici u Apolináře v noci hořelo. Maminky utíkaly s novorozenci
včera

Život ve válečné zóně: Syrské město Sweida je v plamenech, obchody a domy jsou vypáleny, stovky lidí zemřely
včera

Trump žaluje Ruperta Murdocha a Wall Street Journal
včera

Víkendové počasí si žádá opatrnost. Meteorologové vysvětlili důvod
18. července 2025 21:59
Střelba ve Šluknově byla pokusem o vraždu. Pachateli hrozí 20 let za mřížemi
Kriminalisté z Děčína od středečního večera vyšetřují případ střelby ve Šluknově, kdy jeden člověk utrpěl vážné zranění a byl letecky přepraven do nemocnice. Pětačtyřicetiletý muž, který byl zadržen, již čelí obvinění z pokusu o vraždu.
Zdroj: Jan Hrabě