Podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka je pro hnutí klíčové dosáhnout výrazných vítězství v krajských volbách, aby nemohlo být opomenuto při sestavování krajských koalic.
Uvedl to při svém příchodu do volebního štábu ANO na pražském Chodově. Po sečtení více než poloviny hlasů vedlo ANO v 11 krajích. Před čtyřmi lety zvítězilo v deseti krajích, ale získalo pouze tři hejtmanská křesla.
„Zůstaňme při zemi, velké okrsky ještě nejsou sečtené, ale zatím to nevypadá špatně," řekl k průběžným výsledkům. Dodal, že pro sestavení koalic musí ANO vítězit s dostatečným náskokem. Jednání o koalicích podle něj začnou ještě dnes večer a budou záležet na krajských lídrech, kteří mají odpovědnost ihned jednat.
Havlíček, který kandidoval ve Středočeském kraji z posledního místa a získal mnoho preferenčních hlasů, vyloučil svou kandidaturu na hejtmana a také koalici s hnutím STAN, i když koalice s dalšími vládními stranami nevyloučil.
Dodal, že ani výsledky senátních voleb zatím nevypadají špatně. Po sečtení 43 % hlasů nemá ANO ve druhém kole kandidáty jen v sedmi z 27 obvodů. Ve třech obvodech (Ostrava, Šumperk a Sokolov) získávají jejich kandidáti průběžně více než polovinu hlasů, což by znamenalo jejich zvolení v prvním kole.
Související
Krajské volby očima experta: Sociolog Sekot pro EZ popsal příčiny úspěchu ANO i důvody frustrace lidí
Největší úspěch měl u voličů Grolich. Skokanem voleb je Havlíček
Krajské volby , Karel Havlíček
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Macron končí, Starmer mě zklamal, jsme nejmocnější a o pomoc od NATO nestojíme, zuří Trump
před 2 hodinami
Ceny ropy na světových trzích dnes opět letí vzhůru. Situaci v regionu vyhrotily nové incidenty
před 3 hodinami
Babiš s prezidentem řešil rozpočet. Pavel jej podepíše v pátek
před 3 hodinami
Na Blízký východ míří vrtulníková loď USS Tripoli, na palubě má tisíce mariňáků
před 4 hodinami
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
před 5 hodinami
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
před 6 hodinami
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
před 7 hodinami
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
před 7 hodinami
Izraelská armáda zabila pravou ruku Chameneího, šéfa bezpečnostní rady, a velitele jednotek Basídž
před 8 hodinami
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
před 9 hodinami
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
před 10 hodinami
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
před 11 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
včera
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
včera
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
včera
Nový most v Praze bude otevřen za měsíc, oznámil náměstek primátora
včera
Bubeníčková si ve dvacetikilometrovém závodě doběhla pro svoji čtvrtou medaili z paralympiády
včera
Oscar pro dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Pomohli s ním i Češi
včera
Půjde národní tým do příští sezóny s novým trenérem? Rulík měl dostat nabídku trénovat Kladno
včera
Fico požaduje, aby EU zatlačila na Ukrajinu ohledně dodávek ropy
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) pokračuje ve svém boji za obnovení dodávek ruské ropy. V pondělním rozhovoru s předsedou Evropské rady Antóniem Costou řekl, že Evropská unie nesmí upřednostňovat zájmy Ukrajiny před zájmy členských zemí EU.
Zdroj: Lucie Podzimková