Voliči v krajských volbách dali přednost opozičnímu hnutí ANO před celou řadou vládních koaličních stran. O důvodech tohoto vývoje pro EuroZprávy.cz promluvil uznávaný sociolog a profesor Aleš Sekot z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Voliči v krajských volbách dali přednost opozičnímu hnutí ANO před celou řadou vládních koaličních stran. O důvodech tohoto vývoje pro EuroZprávy.cz promluvil uznávaný sociolog a profesor Aleš Sekot z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Populistické strany ze současné situace těží. „Žijeme globálně, a v našem kulturním prostředí zejména, ve světě zahlceném informacemi doléhajícími na nás ze všech stran: od podbízivých reklamních vábniček až po účelově formulovaná ‚poselství‘ politických stran a jednotlivých „politiků‘ samotných,“ nastínil profesor.
„Zatímco hodnotové ukotvení a vize zejména tradičních politických stran vyžadují od občanů promyšlené zvažování jejich konkrétních programů reagujících na stav a tendence vývoje společnosti, je pro masu spíše povrchně vzdělaných a mnohdy frustrovaných občanů schůdnější obracet svá očekávání k politikům či hnutím, nabízejícím rychlou změnu k ‚lepšímu‘,“ vysvětlil Sekot.
Podle něj jde u této změny k „lepšímu“ například o vyšší důchody, nižší daně a nezávislost od koordinovaného fungování mezinárodní spolupráce na ekonomickém, bezpečnostním, a tedy i politickém směřování. „V současném téměř nekontrolovaném prostředí sílícího vlivu sociálních sítí tak mají rostoucí šance oslovit potencionální voliče ti, kteří namísto smysluplných společensky únosných programů nabízejí bezbřehou kritiku současného establishmentu a příslib rychlé ‚změny‘,“ popsal profesor.
Pro mnohé občany, kteří sledují příslib především vyšších příjmů a nižších životních nákladů, jde o primární záležitost. „Demokratické, svobodné, ekonomické, ekologické, bezpečnostní a kulturně kontinuální směřování společnosti v budoucím vývoji v řádu generací je za hranou skutečně občansky zodpovědného uvažování zřejmě stále větší části naší soudobé společnosti,“ poznamenal.
„Vábnička příslibu osobního prospěchu dominuje nad zvažováním o možnostech mezních cest jejich uskutečnění: Brutální agresor není nebezpečím, pokud nás bezprostředně neohrožuje, mezinárodní solidarita je programem ‚válečných štváčů‘,“ pokračoval.
To hraje do karet zejména populistům. „Právě populistům se bez omezující zodpovědnosti za své medializovaná poselství daří předvídatelně negativní rétorikou získávat ty, kteří mají pocit, že jejich osobní frustrace se vyřeší či alespoň zmírní očekáváním ‚změny‘. Tedy přinejmenším zpochybněním fungování osvědčených demokratických principů občanské společnosti,“ doplnil Sekot.
Podstatným faktorem je také samotná identita voličů. „Důležitými faktory identity nejen pro Čechy je bezesporu národ, rodina, zaměstnání či město, kde žijí. Zejména lokální patriotismus, i díky lokálně se vymezujícím skupinám na sociálních sítích, je především pro starší občany typický,“ popsal profesor.
Lokální patriotismus se týká spíše konkrétního místa, města nebo kulturně specifického regionu. „Není však spjat se státoprávním uspořádáním v rámci okresů a krajů. Administrativně spíše překotné změny v uspořádání okresů a zejména krajů mnohdy narušují pocit sounáležitosti v této rovině a zdá se, že naopak posilují spíše místní, ‚lokální patriotismus‘,“ uvedl Sekot.
Promluvil také o nízké účasti u senátních voleb. „Senát je nedílnou součást fungování politického systému po roce 1989. Jeho posláním je zaujímat postoje k zákonodárnému provozu Poslanecké sněmovny. Pro právně uvažující občany je tedy nezastupitelnou součástí demokratického kontrolního fungování státu, zatímco povrchní příznivci jednoduchých řešení Senát považují za zbytečný ‚luxus‘ zatěžující ‚přímočarost‘ populistických zákonodárných změn,“ vysvětlil.
Senát je ale důležitý i pro populisty. „Přitom, a právě proto, se populistické strany a jednotlivci snaží o dosažení senátorského mandátu. Přinejmenším ve snaze otupit jeho kontrolní funkce stojící v cestě právě populistickým či extrémistickým zákonodárným iniciativám,“ připustil.
Související
Největší úspěch měl u voličů Grolich. Skokanem voleb je Havlíček
Krajské volby ovládlo hnutí ANO. Piráti dali své funkce k dispozici, neslaví ODS ani Rakušan
Krajské volby , Volby , Aleš Sekot , Senát ČR , Hnutí ANO , kraje
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 1 hodinou
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 2 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 2 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 3 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 3 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 3 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 4 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 4 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 5 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 5 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 5 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 5 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 6 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 6 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 7 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 7 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 8 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 9 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 9 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.
Zdroj: Libor Novák