PŮVODNÍ ZPRÁVA | Krajské volby očima experta: Sociolog Sekot pro EZ popsal příčiny úspěchu ANO i důvody frustrace lidí

Voliči v krajských volbách dali přednost opozičnímu hnutí ANO před celou řadou vládních koaličních stran. O důvodech tohoto vývoje pro EuroZprávy.cz promluvil uznávaný sociolog a profesor Aleš Sekot z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. 

Voliči v krajských volbách dali přednost opozičnímu hnutí ANO před celou řadou vládních koaličních stran. O důvodech tohoto vývoje pro EuroZprávy.cz promluvil uznávaný sociolog a profesor Aleš Sekot z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. 

Populistické strany ze současné situace těží. „Žijeme globálně, a v našem kulturním prostředí zejména, ve světě zahlceném informacemi doléhajícími na nás ze všech stran: od podbízivých reklamních vábniček až po účelově formulovaná ‚poselství‘ politických stran a jednotlivých „politiků‘ samotných,“ nastínil profesor. 

„Zatímco hodnotové ukotvení a vize zejména tradičních politických stran vyžadují od občanů promyšlené zvažování jejich konkrétních programů reagujících na stav a tendence vývoje společnosti, je pro masu spíše povrchně vzdělaných a mnohdy frustrovaných občanů schůdnější obracet svá očekávání k politikům či hnutím, nabízejícím rychlou změnu k ‚lepšímu‘,“ vysvětlil Sekot. 

Podle něj jde u této změny k „lepšímu“ například o vyšší důchody, nižší daně a nezávislost od koordinovaného fungování mezinárodní spolupráce na ekonomickém, bezpečnostním, a tedy i politickém směřování. „V současném téměř nekontrolovaném prostředí sílícího vlivu sociálních sítí tak mají rostoucí šance oslovit potencionální voliče ti, kteří namísto smysluplných společensky únosných programů nabízejí bezbřehou kritiku současného establishmentu a příslib rychlé ‚změny‘,“ popsal profesor. 

Pro mnohé občany, kteří sledují příslib především vyšších příjmů a nižších životních nákladů, jde o primární záležitost. „Demokratické, svobodné, ekonomické, ekologické, bezpečnostní a kulturně kontinuální směřování společnosti v budoucím vývoji v řádu generací je za hranou skutečně občansky zodpovědného uvažování zřejmě stále větší části naší soudobé společnosti,“ poznamenal. 

„Vábnička příslibu osobního prospěchu dominuje nad zvažováním o možnostech mezních cest jejich uskutečnění: Brutální agresor není nebezpečím, pokud nás bezprostředně neohrožuje, mezinárodní solidarita je programem ‚válečných štváčů‘,“ pokračoval. 

To hraje do karet zejména populistům. „Právě populistům se bez omezující zodpovědnosti za své medializovaná poselství daří předvídatelně negativní rétorikou získávat ty, kteří mají pocit, že jejich osobní frustrace se vyřeší či alespoň zmírní očekáváním ‚změny‘. Tedy přinejmenším zpochybněním fungování osvědčených demokratických principů občanské společnosti,“ doplnil Sekot. 

Podstatným faktorem je také samotná identita voličů. „Důležitými faktory identity nejen pro Čechy je bezesporu národ, rodina, zaměstnání či město, kde žijí. Zejména lokální patriotismus, i díky lokálně se vymezujícím skupinám na sociálních sítích, je především pro starší občany typický,“ popsal profesor.

Lokální patriotismus se týká spíše konkrétního místa, města nebo kulturně specifického regionu. „Není však spjat se státoprávním uspořádáním v rámci okresů a krajů. Administrativně spíše překotné změny v uspořádání okresů a zejména krajů mnohdy narušují pocit sounáležitosti v této rovině a zdá se, že naopak posilují spíše místní, ‚lokální patriotismus‘,“ uvedl Sekot. 

Promluvil také o nízké účasti u senátních voleb. „Senát je nedílnou součást fungování politického systému po roce 1989. Jeho posláním je zaujímat postoje k zákonodárnému provozu Poslanecké sněmovny. Pro právně uvažující občany je tedy nezastupitelnou součástí demokratického kontrolního fungování státu, zatímco povrchní příznivci jednoduchých řešení Senát považují za zbytečný ‚luxus‘ zatěžující ‚přímočarost‘ populistických zákonodárných změn,“ vysvětlil. 

Senát je ale důležitý i pro populisty. „Přitom, a právě proto, se populistické strany a jednotlivci snaží o dosažení senátorského mandátu. Přinejmenším ve snaze otupit jeho kontrolní funkce stojící v cestě právě populistickým či extrémistickým zákonodárným iniciativám,“ připustil. 

Související

Více souvisejících

Krajské volby Volby Aleš Sekot Senát ČR Hnutí ANO kraje

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 22 minutami

před 1 hodinou

Válka v Gaze

Libanon provedl další raketový útok na Izrael

Izraelská armáda během noci na úterý provedla nálety v jižním Libanonu, při kterých zasáhla desítky cílů. Podle izraelské armády, na kterou se odvolává agentura Reuters, sekundární exploze naznačují, že v těchto budovách byly pravděpodobně uloženy zbraně patřící militantnímu hnutí Hizballáh. Uvedl to server Times of Israel.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Mark Robinson

USA hýbe kauza kandidáta na guvernéra. Označil se za „černého nacistu“

Kontroverzní kandidát na guvernéra amerického státu Severní Karolina Mark Robinson musí čelit nepříjemnostem, které si sám způsobil komentáři na internetu. Konkrétně na pornografických stránkách pod oficiálním e-mailem a bez skrytého jména sám sebe líčil jako „černého nacistu“ a přiznal se ke špehování nahých žen. 

včera

včera

včera

včera

Nou Camp, domácí hřiště klubu FC Barcelona. Byl dokončen v roce 1957 a nynější kapacita 98 600 diváků ho činí největším fotbalovým stadionem Evropy.

Bude mít Barcelona ve svých řadách českého gólmana? Má se zajímat i o Pavlenku

Až do konce sezóny se bude muset s největší pravděpodobností obejít fotbalová Barcelona bez gólmanské jedničky Marca-Andrého ter Stegena. Německý brankář si totiž přivodil zranění pravého kolene, ve kterém si přetrhl patelární šlachu a proto ho tak nyní čeká operace. Vedení katalánského velkoklubu tak nelení a rozhlíží se po náhradních gólmanech. Jedním z nich má být i český brankář Jiří Pavlenka.

včera

Bedřich Smetana

I když neslyšeli, zapsali se do dějin. Kteří slavní se potýkali s handicapem?

Na 23. září připadá Mezinárodní den neslyšících, který mimo jiné připomíná, že by lidé s tímto zdravotním znevýhodněním neměli být vyčleňováni ze společnosti. I neslyšící osoby si totiž za jistých podmínek mohou užívat života a dokonce dosáhnout mnohých úspěchů. Některé osobnosti z historie jsou toto důkazem – uplatnily se ve vědě, umění i v hudbě.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku

Organizovaný zločin zůstává silným protivníkem. Italská mafie nadále působí po celém světě, balkánské a postsovětské zločinecké struktury expandují do Evropy. Jednotlivé skupiny se zaměřují na obchod s drogami, praní špinavých peněz či pašování, často využívají korupci a zneužívají migrační krize. Ruská invaze na Ukrajinu narušila spolupráci mezi ruskými a ukrajinskými zločineckými sítěmi, ale pašování a jiné aktivity nadále pokračují

včera

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Po povodních je v Česku pohřešováno osm lidí

Po povodních se v Česku stále pohřešuje osm osob, z toho šest v přímé souvislosti se záplavami. Pět lidí přišlo o život, uvedl dnes po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

včera

Dilema šéfa telegramu Durova. Ve Francii čeká na soud, kontakt s Ruskem odmítá

Zakladatel a šéf sociální sítě Telegram Pavel Durov odmítá kontakt s ruskými úřady. V současnosti je zadržený ve Francii, kterou nesmí opustit. Po uvalení vazby složil kauci a čeká na soud. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy