Janoušek z vězení nemůže, neuspěl s žádostí o dřívější propuštění

Podnikatel Roman Janoušek ani napodruhé neuspěl s žádostí o dřívější propuštění z vězení. Jeho požadavek dnes zamítl Obvodní soud pro Prahu 6. Lobbista si proti rozhodnutí obratem podal stížnost, věcí se tak bude zabývat ještě pražský městský soud. Muž je za mřížemi na 4,5 roku za dopravní nehodu, kterou způsobil pod vlivem alkoholu. Odpykal si zatím zhruba 2,5 roku, trest měl dlouhodobě přerušený ze zdravotních důvodů.

Soudce Lubomír Janoušek upozornil, že na podmíněné propuštění nemá odsouzený nárok automaticky jen proto, že se ve výkonu trestu chová dobře. Musí nastat polepšení odsouzeného, tedy jeho vnitřní proměna. A to se podle soudce neprokázalo. Stejně rozhodl obvodní soud už v létě, nadřízený soud mu ale následně věc vrátil k novému projednání, a to kvůli formálním procesním důvodům - soudce totiž Janouška napoprvé správně nepoučil o náležitostech výslechu.

“Chtěl bych vás požádat, abyste přehodnotil svůj původní názor a dal mi šanci na propuštění,” řekl dnes soudci odsouzený Janoušek. "V průběhu času se můj zdravotní stav nelepší a podle prognózy lepšit nebude," doplnil. V doprovodu vězeňské eskorty přišel na jednání s pomocí berle a také s ochrannou pokrývkou hlavy. Tuto helmu před výslechem odložil.

Na dotazy státního zástupce Janoušek uvedl, že v případě podmíněného propuštění by žil v Braníku a živil by se jako ekonomický poradce. Svůj příjem odhadl na 150.000 korun měsíčně, podotkl také, že má relativně veliké životní úspory a žádné dluhy.

Nehoda, při níž vlivný podnikatel srazil svým autem ženu v pražské Michli a ujel, se stala v roce 2012. Janoušek byl původně obžalovaný za pokus o vraždu, soudy ho ale uznaly vinným z ublížení na zdraví a z řízení pod vlivem návykové látky. Brněnská justice mu pak výkon trestu opakovaně přerušovala na základě lékařských posudků, podle nichž muži po operaci hlavy hrozí těžké poranění mozku, potřebuje dohled a musí se při chůzi opírat o berli. Sledování ale poté lobbistu zastihlo na plovárně, na kole nebo v galerii. Média navíc zveřejnila snímky, na nichž byl Janoušek bez hole v Alpách.

Státní zástupce Richard Petrásek Janouška propustit nechce, podle něj se totiž nepolepšil. "Nesplnil podmínku náhledu na trestnou činnost a přijetí trestu," vysvětlil. V závěrečné řeči také uvedl, že Janoušek se vyhýbal trestu za pomoci tendenčních lékařských zpráv a že do vězení znovu nastoupil až po vydání soudního příkazu a pod mediálním tlakem.

Janouškův advokát Martin Sadílek se proti argumentu o tendenčních posudcích ohradil s tím, že státní zástupce lže a mystifikuje. Nepropuštění Janouška bude podle advokáta demotivovat nejen jeho klienta, ale "i spoluodsouzené, kteří vidí, jak se pan Janoušek snaží". "Přestaňte se na něj dívat jako na Lorda Voldemorta!" apeloval na soudce v narážce na jednu z přezdívek, které si Janoušek dříve vysloužil. "Má příkladné rodinné zázemí, které ho bude motivovat k tomu, aby se ničeho podobného už nedopouštěl," uzavřel.

Související

Vrchní soud v Praze

Soud už rozhodl ohledně odblokování Janouškova majetku, výsledek nesdělil

Pražský vrchní soud už rozhodl ohledně odblokování majetku lobbisty Romana Janouška a jeho obchodního partnera Luboše Paška, který policie zajistila v kauze Chambon. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí soudu Kateřina Kolářová s tím, že rozhodnutí zatím nemůže komentovat, protože není vyhotovené a doručené. 

Více souvisejících

Roman Janoušek soudy

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 5 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

Budoucí vstup Ukrajiny do EU v Maďarsku narazil. Orbánovi se členství Kyjeva nelíbí

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že je potřeba zodpovědět některé "velmi dlouhé a složité otázky", než bude moci Evropská unie zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy