Jurečka chce uzákonit dřívější důchod pro náročné profese

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce ve druhém letošním pololetí předložit zákon s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese. Pravidla by pak měla v praxi začít platit nejpozději v roce 2025. Jurečka to řekl dnes večer v Praze odborářům svazu KOVO. Podle ministra je v koalici na dřívějších penzích shoda a "doladit" se musí výčet pracovníků i podmínky pro zaměstnavatele. Jednat o tom chce šéf resortu práce a sociálních věcí příští měsíc.

"S ministerstvem zdravotnictví potřebujeme doladit, jak ke kategoriím (pracovníků) přistoupíme. Nebude to jednoduché... Ve druhém pololetí posílám návrh do legislativního procesu. Věci chci uvést do praxe nejpozději v roce 2025," řekl odborářům Jurečka.

Vláda v programovém prohlášení slibuje, že umožní "dřívější odchody do důchodu zaměstnancům v náročných profesích za větší odpovědnosti zaměstnavatelů". Nyní mohou chodit do penze dřív horníci. Od letoška bez snížení penze mohou jít na odpočinek dřív i záchranáři, jejich zaměstnavatelé platí vyšší odvody. Sazba se jim postupně zvyšuje. Podle Jurečky je nutné "doladit" kategorie pracovníků i podmínky pro zaměstnavatele, aby vyšší náklady zvládli. Debatu o nastavení chce ministr vést s odbory i zaměstnavateli příští měsíc.

Pracovníci se do kategorií řadí podle zdravotních rizik kvůli hluku, prachu, chemikáliím, záření, fyzické či psychické zátěži, vedru či tlaku vzduchu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes novinářům před jednáním vlády řekl, že ministerstvo zdravotnictví plánuje změnit kategorizaci prací podle zdravotních rizik. Kromě profese chce víc zohlednit reálné zdravotní ohrožení. Podle Jurečky se musí stanovit, zda se má dřívější penze týkat jen fyzicky namáhavých prací, nebo i dalších povolání.

Odbory dlouhodobě zavedení dřívějších penzí požadují, a to pro pracovníky dosavadní třetí a čtvrté kategorie. Týkalo by se to zhruba 400.000 lidí. V ČR do roku 1993 existovaly takzvané důchodové kategorie. Ve třetí byla většina zaměstnanců, ve druhé lidé z náročnějších provozů a v první pracovníci z rizikových míst, například horníci. Pro získání penze stačilo ve druhé a první kategorii odpracovat méně let.

Odborový svaz KOVO svolal na 29. března před sídlo vlády protestní akci, nesouhlasí s chystanou důchodovou reformou. Kritizuje plánované zvyšování důchodového věku. Jurečka odboráře dnes ujišťoval, že se uzákonění penzijní věkové hranice na 68 letech nechystá. Uvedl, že reforma není ještě hotová a o nastavení se bude dál jednat.

Podle expertů je důchodový systém neudržitelný. Národní ekonomická rada vlády (NERV) doporučuje zvyšovat důchodový věk, zpomalit valorizace či omezit počet předčasných důchodů. Odborníci s nastavením podmínek dřívějších penzí pro náročné profese ale souhlasí. Radí také investovat do nových technologií a celoživotního vzdělávání, aby lidé rizikové a namáhavé činnosti nemuseli dělat či je nedělali dlouho.

Související

důchody

Jak změní reforma důchody? Výpočet penzí bude nižší

Výpočet nových penzí by měl být po reformě nižší. Při stanovení výše důchodu by se měla započítávat menší část z výdělku než dnes, méně by se mohly zohledňovat i odpracované roky. Jednal o tom dnes poradní důchodový tým ministra práce. Na vzorci se zatím neshodl. Novinářům to po jednání řekla náměstkyně ministra práce Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

Více souvisejících

důchody Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy