Jurečka chce uzákonit dřívější důchod pro náročné profese

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce ve druhém letošním pololetí předložit zákon s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese. Pravidla by pak měla v praxi začít platit nejpozději v roce 2025. Jurečka to řekl dnes večer v Praze odborářům svazu KOVO. Podle ministra je v koalici na dřívějších penzích shoda a "doladit" se musí výčet pracovníků i podmínky pro zaměstnavatele. Jednat o tom chce šéf resortu práce a sociálních věcí příští měsíc.

"S ministerstvem zdravotnictví potřebujeme doladit, jak ke kategoriím (pracovníků) přistoupíme. Nebude to jednoduché... Ve druhém pololetí posílám návrh do legislativního procesu. Věci chci uvést do praxe nejpozději v roce 2025," řekl odborářům Jurečka.

Vláda v programovém prohlášení slibuje, že umožní "dřívější odchody do důchodu zaměstnancům v náročných profesích za větší odpovědnosti zaměstnavatelů". Nyní mohou chodit do penze dřív horníci. Od letoška bez snížení penze mohou jít na odpočinek dřív i záchranáři, jejich zaměstnavatelé platí vyšší odvody. Sazba se jim postupně zvyšuje. Podle Jurečky je nutné "doladit" kategorie pracovníků i podmínky pro zaměstnavatele, aby vyšší náklady zvládli. Debatu o nastavení chce ministr vést s odbory i zaměstnavateli příští měsíc.

Pracovníci se do kategorií řadí podle zdravotních rizik kvůli hluku, prachu, chemikáliím, záření, fyzické či psychické zátěži, vedru či tlaku vzduchu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes novinářům před jednáním vlády řekl, že ministerstvo zdravotnictví plánuje změnit kategorizaci prací podle zdravotních rizik. Kromě profese chce víc zohlednit reálné zdravotní ohrožení. Podle Jurečky se musí stanovit, zda se má dřívější penze týkat jen fyzicky namáhavých prací, nebo i dalších povolání.

Odbory dlouhodobě zavedení dřívějších penzí požadují, a to pro pracovníky dosavadní třetí a čtvrté kategorie. Týkalo by se to zhruba 400.000 lidí. V ČR do roku 1993 existovaly takzvané důchodové kategorie. Ve třetí byla většina zaměstnanců, ve druhé lidé z náročnějších provozů a v první pracovníci z rizikových míst, například horníci. Pro získání penze stačilo ve druhé a první kategorii odpracovat méně let.

Odborový svaz KOVO svolal na 29. března před sídlo vlády protestní akci, nesouhlasí s chystanou důchodovou reformou. Kritizuje plánované zvyšování důchodového věku. Jurečka odboráře dnes ujišťoval, že se uzákonění penzijní věkové hranice na 68 letech nechystá. Uvedl, že reforma není ještě hotová a o nastavení se bude dál jednat.

Podle expertů je důchodový systém neudržitelný. Národní ekonomická rada vlády (NERV) doporučuje zvyšovat důchodový věk, zpomalit valorizace či omezit počet předčasných důchodů. Odborníci s nastavením podmínek dřívějších penzí pro náročné profese ale souhlasí. Radí také investovat do nových technologií a celoživotního vzdělávání, aby lidé rizikové a namáhavé činnosti nemuseli dělat či je nedělali dlouho.

Související

Senioři, ilustrační fotografie.

V ČR bude kolem roku 2050 více seniorů, než se myslelo. Reforma je podle Jurečky nutná

Seniorů bude v polovině 21. století asi o 200 tisíc více, než se předpokládalo před pěti lety. Počet by mohl překročit 3,3 milionu lidí, v takovém případě by byl o milion vyšší než nyní. Vyplývá to z nové zprávy o stavu důchodového systému, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Je podle něj zřejmé, že penzijní reforma je nutná. 

Více souvisejících

důchody Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy