Volební komise v jednom z okrsků v pražských Bohnicích omylem připočetla hlasy v prezidentské volbě pro Petra Pavla jeho soupeři Andreji Babišovi (ANO), který se tak stal podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vítězem hlasování v tomto okrsku. Mluvčí Prahy 8 Martin Šalek Deníku N potvrdil, že se stala chyba při sčítání.
Lhůta, kdy mohla komise výsledky opravit, už ale uplynula. Lze se ještě obrátit na Nejvyšší správní soud. V hlavním městě i v osmé městské části přesvědčivě vyhrál celkový vítěz prezidentských voleb Pavel.
"Spočítali to sice správně, ale potom ten výsledek připočetli jinému kandidátovi," uvedl Šalek. V okrsku 8090 volilo podle volebního webu šéfa ANO a bývalého premiéra 317 lidí, generálovi ve výslužbě dalo hlas 169 voličů, ačkoliv ve skutečnosti bylo rozložení hlasů přesně opačné.
Volební komise mají 24 hodin na opravu případných chyb, Praha 8 ale tuto lhůtu nestihla. Na Český statistický úřad se městská část obrátila až dnes před 15:00 poté, co situaci začali na sociálních sítích řešit občané, uvedl Deník N. "Pak jsme se začali doptávat, kontaktovat danou komisi, a ti si nakonec uvědomili, že došlo k chybnému připsání hlasů pro jednotlivé kandidáty," doplnil mluvčí Prahy 8.
Ve volební databázi bude stále coby vítěz v daném okrsku veden Babiš, jak nahlásila komise, ačkoliv ve skutečnosti víc než 65 procent zdejších voličů hlasovalo pro zvoleného prezidenta. "Po uplynutí lhůty už nemůže výsledky svévolně měnit. To by bylo ovlivňování voleb," uvedl mluvčí ČSÚ Jan Cieslar. V této chvíli nemůže podle něj statistický úřad nic dělat. "Ze zákona jsme sečetli výsledky, které nám jednotlivé okrskové komise zaslaly," řekl. Jediný způsob, jak napravit chybné výsledky, je podnět k Nejvyššímu správnímu soudu. "Může to udělat kdokoliv. Nejdříve se musí sejít komise a celé to zpracovat. Pak se uvidí, jak budeme postupovat," dodal Šalek.
Pavel v celé republice vyhrál přesvědčivě, získal 58,32 procenta hlasů a Babiše porazil zhruba o 960.000 hlasů. V Praze obdržel vítězný kandidát přes 76,37 procenta hlasů, nejvíc ze všech krajů.
Související
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
ANO si udržuje stabilní podporu i po volbách, ukazuje nový průzkum
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
před 1 hodinou
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
před 1 hodinou
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
před 3 hodinami
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
před 4 hodinami
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
před 5 hodinami
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
před 6 hodinami
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
před 6 hodinami
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
před 7 hodinami
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
před 8 hodinami
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
před 8 hodinami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 9 hodinami
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 10 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 11 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 12 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 12 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 14 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
Americký prezident Donald Trump v úterý ostře zaútočil na Španělsko a označil ho za „příšerného spojence“. Reagoval tak na rozhodnutí vlády premiéra Pedra Sáncheze, která zakázala využití vojenských základen Rota a Morón pro americké operace v rámci válečného konfliktu v Íránu. Trump během setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem v Oválné pracovně prohlásil, že Spojené státy s touto evropskou zemí přeruší veškerý obchod.
Zdroj: Libor Novák