Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes stouplo z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin. Horská služba Krkonoše varuje před silným větrem na hřebenech hor. Kvůli silnému větru a sněžení nedoporučuje hřebenové túry. Horská služba Krkonoše to dnes uvedla na webu.
Kvůli silnému větru se dnes nerozjel ani jeden ze dvou úseků lanovky na Sněžku, mohou být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, uvedli na webu vlekaři. Vítr ráno zastavil také většinu lanovek ve Špindlerově Mlýně nebo kabinovou lanovku na Černou horu, situace se může během dne změnit.
Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru ráno v nárazu dosáhla zhruba 100 km/h a teplota klesla k minus 11 stupňům pod nulou. U nedaleké hřebenové Luční boudy bylo podle Horské služby Krkonoše mlhavo, minus deset stupňů Celsia, vítr dosahoval rychlosti přes 57 km/h a bylo tam okolo 25 centimetrů sněhu, z toho osm centimetrů nového.
Na hřebenech Krkonoš je podle horské služby 20 až 60 centimetrů sněhu. "Na ledovou krustu napadlo za posledních 24 hodin osm centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným severním větrem," uvedl ráno Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.
Více sněhu je uloženo na závětrných svazích jihovýchodních až jihozápadních směrů v odtrhových zónách a ve žlabech.
"Nad pásmem lesa se vlivem větru na krustě na závětrných svazích vytvářejí sněhové desky a návěje. Během dne budou srážky sněhové, 30 centimetrů a více, v kombinaci se silným severním větrem. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá," uvedl Dlouhý. Podle něj lze očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.
Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.
První stupeň lavinového nebezpečí z pěti v české části hor byl poprvé v současné zimní sezoně vyhlášen 12. prosince. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 13. prosince a opět kleslo na první stupeň 25. prosince. Horská služba odvolala nejnižší první stupeň lavinového rizika 2. ledna. Na první stupeň lavinové nebezpečí v Krkonoších opět znovu v sobotu 14. ledna.
V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku intenzivní. Na obou stranách hor je zmapováno přes 100 míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami.
V Krkonoších má být dnes zataženo, na většině území sněžení. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus šesti až minus třemi stupni Celsia. Vítr má vát silný, místy v nárazech může dosahovat rychlosti kolem 70 km/h, uvedli meteorologové. Podle nich bude vítr později odpoledne a večer od východu slábnout.
Související
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
Počasí dnes: Na horách i sněžilo. Nejvíce na známém místě v Krkonoších
Aktuálně se děje
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno včera
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
včera
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
včera
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
včera
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
včera
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
včera
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
včera
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
včera
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
včera
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
včera
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
včera
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
včera
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
včera
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
včera
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
Březen je prvním měsícem meteorologického jara a počasí by tomu mělo v následujících dnech a týdnech odpovídat. Na horách se očekává obleva, v nížinách už bude přes den většinou přes 10 stupňů. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě