Lékařské odbory podpoří dohodu o odměňování v nemocnicích, odvolání nesouhlasu s přesčasy neslibují

Lékařské odbory podpoří páteční dohodu, která má vést k odvolání protestu lékařů nespokojených s přesčasovou prací. Vyplývá to z informací, které Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL) zveřejnil na své facebookové stránce. 

Odvolání výpovědí z přesčasové práce, které lékaři od prosince podali, což znamenalo v některých nemocnicích výrazné omezení provozu, je ale podle nich individuálním rozhodnutím každého. Dohoda má potvrdit navýšení odměňování v nemocnicích příští rok o 9,8 miliardy korun, lékařům o 5000 až 15.000 korun měsíčně a ostatním pracovníkům o pět procent.

"Účastníci porady upozorňují, že odvolání nesouhlasu s výkonem přesčasové práce je individuální rozhodnutí. Zejména v situaci, kdy jsou informace, že ředitelé některých nemocnic hodlají po ukončení protestu opět zavádět nelegální formy zajištění provozu (DPČ), je možné, že některá pracoviště v protestu vytrvají," uvedly odbory.

"Účastnící porady akceptují, že zásadní změny směřující k řešení problému budou uvedeny do praxe až k 1.1.2025 (zejm. zákon o odměňování zdravotníků se zakotvením minimální garantované odměny pro lékaře dle kvalifikace ve výši 1.5 - 3 násobku průměrné mzdy v ČR za základní pracovní dobu, zákonné změny ve specializačním vzdělávání). Upozorňují ale, že pokud ze strany vlády nebudou patrné kroky k uvedení těchto změn do praxe ve stanoveném termínu, bude LOK iniciovat další protestní akce, a to v podstatně větším rozsahu," dodaly.

Zástupci Sekce mladých lékařů České lékařské komory dnes na facebooku vysvětlovali, proč se pro vyjednávání spojili s odbory, za což je část veřejnosti zejména na sociálních sítích kritizovala.

"Velkou vášeň pochopitelně vzbuzuje účast odborů a ČLK v jednání. Vzhledem k tomu, že jako část ČLK nemáme pravomoci, které jsme k jednání potřebovali, bylo nezbytné oslovit odborové organizace. Zástupci těchto organizací mají právo svolat jednání tripartity, resp. vyzvat k jednání členy vlády. Tím došlo k úpravě vztahů mezi jednotlivými jednajícími stranami. Tyto byly někdy opravdu vyhrocené. Účast prezidenta ČLK Milana Kubka je zcela pochopitelná, jelikož jsme po celou dobu jednání vystupovali jako Sekce mladých lékařů ČLK. Prezident ČLK je nejvyšším představitelem komory," napsali.

"Dalším kontroverzním bodem bylo navyšování platů sester. Zapojením odborů nebylo možné otázku odměňování sester vynechat. Tuto podmínku měl ostatně při jednání a zvyšování celkové výše nárůstu projednávané částky i premiér Fiala a ministr Válek. Vzhledem k tomu, že SML a celá iniciativa stojí na lékařích, byly pro nás nepřijatelné původní návrhy, které by vzhledem k nepoměru mezi počtem lékařských a nelékařských úvazků vedly ke zcela zanedbatelným finančním přínosům pro lékaře. Nakonec se nám povedlo vyjednat, aby si lékaři přerozdělili většinu z alokované částky," doplnili.

Zástupci také uvedli, že celý tento proces byl výsledkem nesčetného množství schůzek a jednání na úrovni ministerstev, odborových organizací i jednotlivců – poslanci, senátoři, poradci atd., nemluvě o zapojení veřejnosti a médií.

"Je třeba si uvědomit, že donutit zákonodárce k takto rychlé změně zákona se za posledních několik desítek let žádnému mladému lékaři nepovedlo, a že nynější zvýšení je pouze mezikrokem k řádnému systému odměňování lékařů. Dalším mezikrokem má být úprava platových tabulek od 1. července 2024. To ostatně deklaroval veřejně jak ministr zdravotnictví Válek, tak premiér Fiala," píší.

Doplnili, že jsou lékaři, kteří dostali ve svých nemocnicích nabídky výrazně vyšší. "Je to pouze důkazem, že nemocnice finančními prostředky disponují. Také jsme odmítli nabídku pro nás mimořádně lukrativní, ale v tom případě by došlo k navýšení jen pro lékaře ve fakultních nemocnicích a jiných přímo zřizovaných ZZ. Tuto jsme ale odmítli, protože našim cílem bylo bojovat za všechny," míní.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

lékaři

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy