I když kvůli vánoční oblevě není na konci roku ani na horách pravá zimní atmosféra, většina skiareálů především díky technickému sněhu udržuje provoz. Některé hlavně menší střediska či níže položené sjezdovky ale zůstávají zavřené, navíc na silvestra a Nový rok se má znovu oteplit. Absence přírodního sněhu kazí plány také běžkařům, ale několik kilometrů sjízdných tratí najdou na hřebenech Krkonoš a Jeseníků.
I přes oteplení, které panuje už týden na jihu Čech, tamní lyžařské areály hlásí dobré podmínky. Na sjezdovkách ve Skiareálu Lipno leží 50 centimetrů sněhu. Lyžuje se i na Zadově, skiareál Hochficht na česko-rakouské hranici nabízí 16 kilometrů upravených sjezdovek.
Vyrazit na sjezdovky se dá i v okolí šumavské Železné Rudy, do Kašperských hor a nebo Nýrska. Běžecké stopy se tam neupravují, není přírodní sníh. Kvůli nedostatku sněhu tentokrát členové horské služby a šumavští lyžaři při tradiční silvestrovské akci budou s pochodněmi z nejprudší české sjezdovky na Špičáku běžet, nikoliv sjíždět na lyžích.
I díky mírnému ochlazení v posledních dnech se podařilo některých areálům v Krušných horách zasněžit další sjezdovky. Na Klínovci jsou v provozu všechny lanové dráhy. Lyžuje se i na Bublavě, na Plešivci, otevřený je skiareál Mariánky.
V sousedním Ústeckém kraji je kvůli oblevě zavřeno středisko Bouřňák na Teplicku. V areálu Telnice nedaleko Ústí nad Labem je v provozu pouze vlek na svahu Meva. V areálu Klíny na Mostecku jezdí poma. Sníh vůbec není na běžeckých tratích.
Na sjezdovky mohou zájemci vyrazit do Jizerských hor a Krkonoš. V provozu jsou jizerskohorská střediska Bedřichov, Severák v Hraběticích a Tanvaldský Špičák nebo Ještěd v Liberci, kde se lyžuje na dvou páteřních sjezdovkách Liberecké a Nové Skalce. Obleva a deště v minulých dnech připravily Jizerskou magistrálu o většinu sněhu, upravovat trasy není možné. Běžkaři mohou využít alespoň díky umělému zasněžování upravený 1400 metrů dlouhý okruh na bedřichovském stadionu.
V krkonošské Rokytnici se dnes rozjela i lanovka na Lysou horu. "Obleva nám vzala spoustu technického sněhu. Pomohly nám dva mrazivé dny," řekl ČTK ředitel skiareálu Vít Pražák. "Na hřebenech je sněhu dost, na běžkách nebo skialpech se tam jet dá," dodal.
V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn měli dnes lyžaři k dispozici asi 15 kilometrů upravených sjezdovek v areálech Svatý Petr, Medvědín a Mísečky. V pěti střediscích SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou je otevřeno 24 kilometrů sjezdovek. Vyzkoušet mohou návštěvníci také nejvýše položené kluziště v republice v Malé Úpě. Dobré lyžování nabízejí i střediska v Orlických horách v Deštném a v Říčkách. Také skicentrum Sněžník v Dolní Moravě je kompletně v provozu. Nabízí přes deset kilometrů sjezdovek, jezdí osm vleků a lanovek.
Sněhu v Jeseníkách po oblevě v uplynulých dnech výrazně ubylo, třeba na Ovčárně zbylo zhruba z půlmetrové vrstvy sněhu přibližně 20 centimetrů. Úbytek sněhu ztížil především podmínky pro běžkaře, naopak na sjezdovkách se jej stále daří udržet. Provozovatelé lyžařských středisek však s obavami vyhlížejí další oteplení, které by už mohlo provoz vleků zastavit.
Také lyžařská střediska v Beskydech ovlivnilo výrazné oteplení. Největší moravskoslezský areál Ski Bílá je aktuálně v provozu zhruba z 60 procent. Stále se lyžuje i ve Ski areálu Opálená v Pstruží.
Dobré podmínky nabízejí přes oteplení v posledních dnech i lyžařská střediska ve Zlínském kraji. Na sjezdovkách je většinou dostatek sněhu, avizované vysoké teploty na konci roku by měly areály zvládnout. "Sněhu je dost, měli bychom to ustát," řekl dnes ČTK provozovatel areálu areálu Troják na Křoměřížsku Jakub Juračka. Funguje i areál ve Stupavě, ve Ski centru Kohútka u Nového Hrozenkova na Vsetínsku je otevřená sjezdovka Malá, Babská a půlka Velké sjezdovky.
Na Vysočině se dá zatím lyžovat na sedmi sjezdovkách, na silvestra a na Nový rok budou mít některé kratší provozní dobu. Otevřená je zatím také umělá ledová stěna na skále ve Víru na Žďársku. Přírodní sníh pro běžkaře v oblevě odtál. Využívat zatím mohou uměle zasněžené tratě v Jihlavě a ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě.
Ve středních Čechách se lyžuje ve všech areálech, tedy na Monínci, v Kvasejovicích, na Šibeničním vrchu nedaleko Mnichovic či v Chotouni u Prahy. Návštěvnost je spíše podprůměrná. Sněhu mají střediska zatím dostatek, před Vánoci v době mrazů vyrobily zásoby.
Stav sněhové pokrývky a aktuální předpověď počasí není příznivá ani pro blížící se přelom roku, který bude i na horách velmi teplý a větrný. "Zhruba do sobotního rána a dopoledne ještě zůstanou na hřebenech severních a severovýchodních hor zhruba současné podmínky, i když i zde přechodně do již přemrzlého sněhu opět zaprší. Od sobotního dne se bude i na hřebenech hor výrazně oteplovat a sníh tak bude dále odtávat," uvedli dnes meteorologové. Mírně ochlazovat se začne okolo 3. ledna, ani poté ale meteorologové neočekávají výraznější sněhovou nadílku.
Související

Lanovka ve Španělsku selhala. Zraněných je nakonec méně, než se myslelo

Slunečné počasí a nejlepší podmínky v této zimě. Meteorologové mají dobré zprávy
Aktuálně se děje
před 47 minutami

Ani v noci nebude klid. Bouřky mohou být i velmi silné, varuje ČHMÚ
před 1 hodinou

Ukrajinci slaví. Drony poškodily či zničily přes 40 ruských letadel
před 2 hodinami

Zemanova slova o volbách neunikla pozornosti. Rakušan mluví o útoku na demokracii
před 2 hodinami

ANO by vyhrálo volby, do Sněmovny by se dostalo šest stran či hnutí
před 3 hodinami

Fico chce zase jednat s Čechy. O válce na Ukrajině či pokračování V4
před 4 hodinami

Medvěd v Česku. Obec u Luhačovic vyzvala místní k obezřetnosti
před 5 hodinami

Brambory mají svůj mezinárodní den. Co z nich vařili naši předci?
před 5 hodinami

Střelba na česko-německé hranici. Muž vytáhl na policisty zbraň, je po smrti
před 6 hodinami

Hamás nabízí za příměří živá i mrtvá rukojmí. Američané a Izraelci reagují
před 7 hodinami

Tragédie v Rusku. Vlak narazil do zříceného mostu, na místě jsou mrtví i desítky zraněných
před 8 hodinami

Bouřlivé počasí pokračuje. V neděli může být ještě hůře, varuje ČHMÚ
včera

Smrtelná nehoda na Chrudimsku. Řidič skútru přišel o život při srážce
včera

Bude mít fotbalová Sparta brzy nového trenéra? Spekuluje se o Belgičanu Clementovi
včera

Novinka u žádostí o dávky a příspěvky. Stát spustil mobilní aplikaci
včera

Bouřky zanechaly spoušť na Jablonecku. Hasiči zasahují u zaplavených domů
včera

Praha dnes posílí metro. V Letňanech hrají Iron Maiden
včera

Zase z toho nic nebude, stěžuje si Zelenskyj před druhým kolem mírových rozhovorů
včera

Blíží se konec Jablonce, jak jsme ho doposud znali? Vedení navrhlo Peltovo odvolání
včera

Tramvaj v Plzni vláčela muže stovky metrů. Případ vyšetřuje policie
včera
Ropné velmoci se dohodly. Jak se to projeví na cenách pohonných hmot?
Pravděpodobnost historicky nejlevnějšího motoristického léta české historie se po dnešku dále zvyšuje. Uskupení tradičních těžařů ropy OPEC+ se dnes dohodlo na dalším zvýšení těžby ropy. Od července tak produkce ropy v rámci daného uskupení vzroste o dodatečných 411 tisíc barelů denně, stejně jako v květnu a jak se to chystá nyní od června.
Zdroj: Lukáš Kovanda