Exprezident Miloš Zeman chtěl i po konci ve funkci hlavy státu navázat na svá vánoční poselství, odvysílat ho pozítří měla televize Prima. Zeman se ale v reakci na čtvrteční tragickou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy rozhodl změnit plány.
Zeman to oznámil v sobotu prostřednictvím facebookového profilu. "Milí přátelé, drazí spoluobčané, tragédie, která nás tak tíživě zasáhla v našich srdcích, vybízí k pietě, tichému zamyšlení a vzájemnosti. Není čas na velké proslovy a velká slova," vysvětlil na sociální síti.
"Proto jsem se, po vstřícné dohodě s televizí Prima, rozhodl, že předtočené Vánoční poselství v úterý 26. prosince 2023 ve 13:00 hodin nezazní, nebude vysíláno," uvedl exprezident. "Jsem s vámi. A mám vás rád. Mám rád tuhle zemi. Přeji všem požehnané Vánoce a vše dobré v novém roce 2024," dodal.
Zemanův nástupce Petr Pavel přednese během svátků prezidentský projev, přičemž se vrátí k tradici novoročních projevů, které měli k národu Václav Havel a Václav Klaus. Od konce roku 2013 promlouval prezident k občanům na druhý svátek vánoční 26. prosince, rozhodl se tak po svém triumfu ve volbách právě Zeman. V nastaveném trendu pokračoval i dalších devět let ve funkci.
Tradice novoročních projevů se datuje do dob první republiky. Od 30. let vystupoval s vánočními projevy Tomáš Garrigue Masaryk, na kterého navázali Edvard Beneš i protektorátní prezident Emil Hácha. Na Nový rok je pak přesunuli komunisté, přesněji první hlava státu z jejich řad, tedy Klement Gottwald.
Aktualizováno před 4 hodinami
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
Související
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Chybovali Pavel i Macinka, domnívá se exprezident Zeman
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Tisíce občanek je nutné vyměnit. Přestaly splňovat dnešní požadavky
před 2 hodinami
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
před 3 hodinami
První evropská reakce na požár v Pardubicích. Ozval se Orbán
Aktualizováno před 4 hodinami
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
před 5 hodinami
Íránu se snížila schopnost blokovat průliv, tvrdí Američané po posledních útocích
před 6 hodinami
Rezervy by mohly snížit ceny paliv, naznačil Fiala. Hřib navrhl jinou pomoc lidem
před 7 hodinami
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
před 8 hodinami
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
před 9 hodinami
Nebezpečí nehrozí. Írán tvrdí, že došlo k útoku na jaderné zařízení
před 10 hodinami
Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích
před 10 hodinami
Pravda o íránské odvetě. Američané utrpěli škody za stamiliony dolarů
před 11 hodinami
Doma zanechal dopis. Pátrání po muži z Bohutína má špatný konec
před 12 hodinami
Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu
před 12 hodinami
Jsme blízko splnění cílů operace, tvrdí Trump. Hormuzský průliv mají chránit jiní
před 13 hodinami
Minář opět zlákal slavné osobnosti. Lidé se na Letné sejdou odpoledne
před 15 hodinami
Počasí slibuje zajímavou situaci. Do Česka by ještě mohla nakouknout zima
včera
Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace
včera
Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů
včera
Začne další dlouhá výluka. Tramvaje nebudou jezdit u Pražského hradu
včera
Pavel chce počkat na závěry vyšetřování podezřelého požáru v Pardubicích
Prezident Petr Pavel se v pátek vpodvečer poprvé vyjádřil k probíhajícímu vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie prověřuje událost pro podezření z terorismu. Pavel chce vyčkat na závěry policejního šetření.
Zdroj: Jan Hrabě