Minimální mzda má po roce 2023 stoupnout. Tripartita se zatím na zvýšení neshodla

Tripartita na pondělním jednání nedospěla ke shodě ohledně navýšení minimální mzdy pro příští rok, informoval Úřad vlády. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů řešili také návrh státního rozpočtu či zákon o vstupu a pobytu cizinců.

Minimální mzda má aktuálně základní měsíční sazbu 17 300 korun, uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí na webu. Zvyšovala se naposledy s účinností od 1. ledna o 1100 Kč za měsíc, respektive o 7,40 Kč za hodinu.

V uplynulých dnech proběhla médii informace, že ministerstvo práce a sociálních věcí chce příští rok zvýšit minimální mzdu o 1600 až 2100 korun. Úřad podle serveru lidovky.cz v navrhovaném přidání vychází z variant chystaného vzorce pro pravidelnou valorizaci minimální mzdy a z evropské směrnice o přiměřeném výdělku.

Tripartita v pondělí projednala také návrh státního rozpočtu na rok 2024, který počítá se schodkem ve výši 252 miliard Kč. Meziročně má dojít k poklesu deficitu o 43 miliard Kč, avšak za zachování rekordních investic do dopravní infrastruktury nebo do vzdělávání, vědy a výzkumu. Součástí rozpočtu jsou také finanční vztahy státního rozpočtu k rozpočtům krajů, obcí a hlavního města Prahy, rozpočet počítá i se zvýšením výdajů na obranu na 2 % HDP.

Plenární schůze tripartity se zaměřila i na návrh zákona o vstupu a pobytu cizinců. Jeho smyslem není podstatně měnit podobu a principy českého imigračního systému, ale zvýšit jeho efektivitu. Návrh sleduje čtyři hlavní cíle, a to zrychlení a zjednodušení pobytového řízení, zpřehlednění právní úpravy, zajištění evidence všech cizinců a zavedení role garanta pobytu cizinců ze třetích zemí.

Tripartita rovněž měla na programu opatření na podporu středního odborného školství a oborů s technickým či řemeslným zaměřením. Ze strategie předložené Svazem podnikatelů ve stavebnictví vyplývá, že počty absolventů zmíněných oborů jsou nedostatečné, což může ohrozit český průmyslu. Na základě Strategie, výchozího stanoviska MŠMT a výsledků jednání bylo identifikováno deset průřezových témat, ke kterým byla navržena společná opatření. Mezi těmito průřezovými tématy jsou například vytvoření páteřních škol a optimalizace sítě škol, propagace stavebních řemesel či inovace oborové soustavy.

Související

Více souvisejících

Minimální mzda tripartita Vláda ČR Odbory státní rozpočet

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy