Na Pražský hrad už přichází na inauguraci hosté z řad zákonodárců či prezidentských kandidátů

Na Pražský hrad už dorazil na inauguraci nového prezidenta Petra Pavla také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Při příjezdu se pozdravil s příznivci na třetím hradním nádvoří. Brzy se očekává příjezd dalších čestných hostů, například šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) nebo premiéra Petra Fialy (ODS).

Na Hrad už před 13:00 začali přicházet další hosté z řad poslanců, senátorů, velvyslanců nebo neúspěšných kandidátů na hlavu státu, mimo jiné senátor Pavel Fischer, ekonomka Danuše Nerudová nebo poslanec Jaroslav Bašta (SPD). Na místě už je též pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Vnímám tu funkci z etického a morálního hlediska za nejvýznamnější," řekl Svoboda novinářům. Pavlova předchůdce Miloše Zemana nechtěl hodnotit. Za Pavlovu základní vlastnost považuje, že se umí chovat a že má velké vědomosti o podobě dnešního světa.

Podle bývalého předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) by byla směrem k Zemanovi na místě určitá velkorysost, neboť byl dvakrát zvolen v přímé volbě, byl to předseda strany, vlády i Sněmovny. "Za nějakých 50 let, možná už dřív, se o něm bude psát úplně jinak než dneska," uvedl. K Pavlovi místopředseda ANO řekl, že je pozitivní signál, že se před rozhodnutím o sporné vládní novele o snížené valorizaci penzí ještě sejde se zástupci opozice.

Předseda SPD Tomio Okamura doufá, že Pavel bude hájit zájmy českých občanů. K Zemanovi řekl, že byl výraznou osobností.

Složení prezidentského slibu je naplánováno na 14:00 na společné schůzi obou komor Parlamentu. Konat se bude tradičně ve Vladislavském sále na Pražském hradě za přítomnosti asi 800 hostů. Předcházel jí oběd Pavla a Zemana s manželkami.

Související

Ve Vladislavském sále Pražského hradu se konala inaugurace Petra Pavla. (9.3.2023) Prohlédněte si galerii

Česko má nového prezidenta. Společnost není rozdělená, jen si zvykla o tom mluvit, řekl Petr Pavel v projevu

Navrácení bývalé standarty poničené na protest proti politice tehdejšího prezidenta Miloše Zemana a příslib návratu k důstojnosti a slušnosti zarámovaly nástup nového prezidenta Petra Pavla. Společnost není rozdělená, spíš si zvykla víc mluvit o tom, co ji rozděluje, řekl v inauguračním projevu. Za svůj nový tým označil všechny, ať v prezidentských volbách volili kohokoliv, či nevolili. Na dnešní společné schůzi obou komor Parlamentu složil Pavel ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib a zahájil pětileté funkční období.

Více souvisejících

inaugurace Petra Pavla (9.3.2023) Miloš Vystrčil (ODS)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 24 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 56 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak

Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy