Česko má nového prezidenta. Společnost není rozdělená, jen si zvykla o tom mluvit, řekl Petr Pavel v projevu

Navrácení bývalé standarty poničené na protest proti politice tehdejšího prezidenta Miloše Zemana a příslib návratu k důstojnosti a slušnosti zarámovaly nástup nového prezidenta Petra Pavla. Společnost není rozdělená, spíš si zvykla víc mluvit o tom, co ji rozděluje, řekl v inauguračním projevu. Za svůj nový tým označil všechny, ať v prezidentských volbách volili kohokoliv, či nevolili. Na dnešní společné schůzi obou komor Parlamentu složil Pavel ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib a zahájil pětileté funkční období.

Pavel byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Na Pražském hradě vystřídal Miloše Zemana. Se Zemanem dnes za účasti manželek Evy a Ivany v poledne Pavel poobědval. Po slavnostním slibu pronesl inaugurační projev, pozdravil občany na třetím hradním nádvoří, položil květinu u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a promluvil k asi 2500 hostů na slavnostní číši vína ve Španělském sále. V podvečer novému prezidentovi ve svatovítské katedrále požehnali představitelé církví a židovské obce.

Slib Pavel složil s dlaní položenou na ústavu do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Krátce po přísaze zahřmělo z nedalekého Petřína 21 dělových salv, v sále samotném zněla česká hymna. Pavlův příchod do sálu i odchod doprovázel dlouhý aplaus zákonodárců a hostů, později si ho Pavel vysloužil i od svých příznivců na z větší části zaplněném třetím nádvoří. Tam se naopak pískalo, když se na velkoplošné obrazovce objevil Zeman. Policie na dotaz ČTK uvedla, že odhadem počtu účastníků nedisponuje.

V proslovu na balkonu na třetím nádvoří Pavel zdůraznil, že ústava prezidentovi ukládá, aby pečoval o hodnoty, na kterých stojí. Jde o lidská práva, důstojnost, rovnost před zákonem, doplnil. Rozvinul prezidentskou standartu, kterou v roce 2015 skupina Ztohoven vyměnila za rudé trenýrky na protest proti politice tehdejšího prezidenta Zemana. Standarta prošla restaurováním a vrátily se na ni symboly, které umělci odstranili a rozstříhali. Vrátit standartu slíbil Pavel na Hrad v době kampaně, stane se součástí prohlídkového okruhu.

V inauguračním projevu Pavel připomněl svůj slib vrátit do vedení země důstojnost, respekt, slušnost a další hodnoty, na které se podle něj rezignovalo. Míní, že společnost není rozdělená, pouze si zvykla mluvit hlavně o tom, co ji dělí. Češi svým hlasováním ve volbách podle Pavla dali najevo, že upřednostňují pravdu a slušnost před nenávistnými útoky a překrucováním reality. V zahraniční politice může být Česko stmelujícím hráčem, řekl. Jednotný středoevropský hlas bude podle něj důležitý pro pomoc Ukrajině k vítězství ve válce s Ruskem, které ji napadlo.

Pavel také slíbil brzy zveřejnit plán konkrétních cílů na prvních 100 dní ve funkci. Takzvaných 100 dnů hájení po nástupu do funkce by mu nebylo vlastní, raději bude kritizován za příliš aktivní start, uvedl. Chce pokračovat v cestách do regionů, více otevřít Hrad a vrátit na něj transparentní komunikaci. Podporovat bude opatření k uzdravení veřejných financí, ač budou podle něj někdy bolet.

Politology zaujal v inauguračním projevu apel na snahu poučit se z neúspěchu, nemalomyslnět a zkoušet věci znovu. Stanislav Balík i Ladislav Mrklas také v komentářích pro ČTK ocenili, že Pavel si na rozdíl od svého předchůdce Zemana nevyřizoval účty. Balík projev obsahově označil za zajímavý mix témat a poukázal na to, že Pavel příliš nezmiňoval vnitrostátní politiku. Podle Mrklase je to tak v pořádku, protože prezident by měl vnitrostátní politiku komentovat jen obecně a umírněně.

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že atmosféra na inauguraci byla jiná než před pěti a deseti lety, kdy skládal slib Zeman. Cítit podle něj byly radost, ulehčení a důvěra v budoucnost. Zeman podle něj záměrně rozděloval společnost, těší se proto na spolupráci s Pavlem, který hodlá usilovat o opak. Bývalý premiér Babiš a Pavlův soupeř z druhého kola volby nechtěl inaugurační projev příliš komentovat. Vyjádřit se chce poté, až Pavel oznámí svůj názor na nižší červnovou valorizaci penzí, kterou prosadila vláda v Parlamentu.

Ve Španělském sále Pavel poděkoval za podporu manželce Evě, rodině, úzkému týmu i všem podporovatelům včetně harleyářů. Řekl, že jeho žena stojí za podstatnou částí jeho úspěchu ve volbě hlavy státu. Slíbil, že bude na rozdíl od své předchůdkyně plnohodnotnou první dámou. Zabývat se bude zdravotní prevencí, tématy rodiny a podpory dětí a seniorů.

Při ekumenické modlitbě v kapli svatého Václava ve svatovítské katedrále Pavlovi požehnali reprezentanti katolické a evangelické církve i vrchní zemský rabín. Pavel s manželkou se poklonili lebce hlavního patrona českých zemí sv. Václava. V nové části katedrály pak Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor po státní hymně provedly tři symbolická díla - Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave od Josefa Suka, část z oratoria Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka a Te Deum téhož skladatele.

Pražský hrad byl při inauguraci otevřený pro veřejnost, která mohla slavnostní akt sledovat na velkoplošných obrazovkách na Hradčanském náměstí a třetím hradním nádvoří. Ani jedno z míst nebylo zcela zaplněné, účast mohlo poznamenat i nepříznivé větrné počasí s přeháňkami. Policisté oznámili, že při inauguraci nemuseli řešit žádnou mimořádnou událost nebo narušení veřejného pořádku.

Odborníci označili za formálně dokonale zvládnutý a přitom osobitý oděv nové první dámy. Kladně hodnotili i fakt, že na dvě dnešní příležitosti zvolila Eva Pavlová dva různé outfity, i odvahu zvolit výrazné barvy. Experti, které oslovila ČTK, se shodli, že vizáž prezidentského páru je symbolem změny v prezidentském úřadě.

Zahraniční zpravodajské agentury ve svých textech připomínaly Pavlovo vítězství nad "populistou" Babišem a také Zemana, který podle nich rozděloval společnost. Zemanovo úřadování podrobněji rozebírá například polská agentura PAP, která poukázala na jeho odklon od Ruska ve světle agrese Moskvy na Ukrajině. Německá média zdůraznila Pavlovy prozápadní postoje a pozitivní vztah k Evropské unii.

Pavel: Společnost není rozdělená, jen si zvykla mluvit o tom, co ji rozděluje

Česká společnost není příliš rozdělená, pouze si zvykla víc mluvit o tom, co ji rozděluje. V dnešním inauguračním projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu to řekl nový prezident Petr Pavel. Výsledek prezidentských voleb podle něj ukázal, že lidé v Česku dávají přednost pravdě a slušnosti před nenávistnými útoky a překrucováním reality. Dal také příležitost k návratu hodnotové politiky, míní.

Pavel v projevu připomněl svůj závazek vrátit do vedení země důstojnost, respekt, slušnost a další hodnoty, na které se podle něj rezignovalo, když se hlavním kritériem posuzování kvality činů i osobností stal úspěch. Za svůj nový tým označil Pavel všechny lidi, ať mu dali ve volbách svůj hlas, volili někoho jiného, nebo nehlasovali. "Společně čelíme stejným problémům a jedině společně se s nimi také dokážeme úspěšně vypořádat," řekl.

Pavel zmínil zahájení své kampaně před půl rokem, do kandidatury se pustil kvůli důvěře a podpoře svého okolí. Uvedl, že začínal s malým týmem, který postupně rostl. "Volbami skončila práce volebního týmu, ale začala práce mnohem složitější a delší pro nový tým. A tím týmem jsme dnes my všichni," řekl. Zařadil do něj své voliče, voliče svých soupeřů i nevoliče, protože všichni čelí stejným problémům.

Příležitost podle něj v poslední době dostávali populisté, kteří svůj vlastní úspěch a vliv opírají o lež, manipulaci a zneužívání strachu. "Já ani můj tým jsme na tuto hru nikdy nepřistoupili. Vážím si toho, že rekordní účast ve volbách a jejich výsledek ukázaly, že i vy dáváte přednost pravdě a slušnosti před nenávistnými útoky a překrucováním reality," řekl. Výsledky voleb podle něj řekly dost chaosu a otevřely cestu ke společnému hledání řešení. "Díky vám můžeme přispět k návratu hodnotové politiky. Díky vám pravda znovu zvítězila," prohlásil.

Společnost podle Pavla není rozdělená. "Spíše jsme si jen zvykli více mluvit o tom, co ji rozděluje," uvedl. Mluvit by se mělo naopak o tom, co lidi spojuje. V každém kraji podle něj žije mnoho lidí s jasnou představou, jak Česko posouvat dopředu, ale brzdí je třeba předsudky, nedostatek odvahy nebo zbytečná byrokracie. "Přeji si, abychom tento stín spolu dokázali překročit. Nekomplikujme jednoduché, nevyrábějme překážky, neztrácejme čas hledáním perfektního, abychom nakonec neudělali nic," řekl.

Česko podle Pavla už mnohokrát ukázalo, co umí. Za příklad dal úspěšné předsednictví v Radě Evropské unie. "Buďme aktivní a přenesme to i do dalších oblastí. Například i na půdu NATO nebo OSN. Nečekejme, až větší státy přijdou s řešením. Kde je psáno, že těmi rozumnějšími a schopnějšími jsou vždy ti největší?" řekl.

Za úspěch svého prezidentství by považoval, kdyby se zvýšil počet lidí, kteří se nenechají odradit nejistotou. "Rozdíl ve všem nakonec dělají lidé, kteří vstanou a jdou to zkusit," uvedl. Vybídl k aktivnímu přístupu, podpoře úspěšných jednotlivců například mezi zaměstnanci. "Dejme jim šanci být kreativní, rozvíjet se, realizovat projekty a nést za ně odpovědnost. A to i s rizikem, že někdy selžou," dodal.

Má v plánu zviditelňovat podobné "kroky kupředu" a dávat záštitu takovým projektům. "Abychom sami sobě, ale i světu ukázali, že jsme národ, který má svůj názor, má pro něj dobré argumenty a umí si za ním stát," uvedl. Češi si musí udržet pokoru, to ale neznamená, že nemohou mít odvahu, ideu a vizi, doplnil.

Související

Více souvisejících

Petr Pavel inaugurace Petra Pavla (9.3.2023)

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy