NATO se těší stabilní podpoře. S členstvím Česka souhlasí většina lidí

Od přistoupení Česka do Severoatlantické aliance (NATO) před 25 lety souhlasí s členstvím země v této organizaci trvale většina Čechů. Podle aktuálního průzkumu analytického ústavu STEM, který byl proveden v lednu tohoto roku, vyjádřilo souhlas se členstvím v NATO 70 procent Čechů. 

Úroveň podpory překročila hranici 70 procent již v roce 2001 a nejvyšší podpora byla zaznamenána v březnu 2022 po útoku Ruska na Ukrajinu, kdy souhlasilo se členstvím Česka v NATO 78 procent lidí. Česká republika se stala členem aliance 12. března 1999.

"Je zřejmé, že míra souhlasu s členstvím v NATO se posiluje v období krizí, jak ukazuje rok 2015 v souvislosti s migrační krizí a rok 2022 po útoku Ruska na Ukrajinu," uvedla Jitka Uhrová ze STEM. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že v září 2015 souhlasilo s členstvím Česka v NATO 76 procent obyvatel. Stejně vysokou podporu zaznamenal průzkum i v roce 2009, kdy proevropské postoje posílilo první české předsednictví Evropské unii, což nepřímo posílilo i vztah k NATO.

Souhlas s členstvím v NATO je většinový ve všech sociodemografických skupinách, mírně vyšší mezi mladšími lidmi a stoupá s úrovní dosaženého vzdělání.

Důvěra Čechů v NATO jako instituci nikdy nepoklesla pod hranici 50 procent. Aktuálně má důvěru v NATO 53 procent českých občanů. Tato úroveň důvěry je výrazně vyšší než důvěra v Evropskou unii (37 procent), ale nižší než důvěra v českou armádu (62 procent).

Od roku 2007 sleduje ústav STEM také postoj české veřejnosti k tomu, zda má důvěru v schopnost NATO zajistit vnější bezpečnost ČR. V současnosti důvěřuje NATO v této oblasti 61 procent občanů, zatímco v roce 2015, během migrační krize, tato důvěra oslabila na 54 procent. 

Související

Více souvisejících

NATO

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy