Dvořák je ministrem pro EU, Bek převzal školství. Neslibuje revoluci, ale evoluci

Prezident Petr Pavel na Pražském hradě pověřil Mikuláše Beka řízením ministerstva školství. Jmenoval také Martina Dvořáka ministrem pro evropské záležitosti. Premiér Petr Fiala (ODS). Bek slíbil evoluci školství a zaměřit se chce primárně na dostupnost vzdělání.

Bek ve funkci nahradil ministra školství Vladimíra Balaše, který před dvma týdny rezignoval kvůli dlouhodobým zdravotním problémům po proděláním covidu-19. Beka v jeho dosavadní funkci vystřídá náměstek ministra zahraničí Dvořák, který v minulosti působil jako primátor Hradce Králové a generální konzul v New Yorku.

"Oba znám sice ne tak dlouho jako pan premiér, ale nemám k nim, po pracovní ani lidské stránce, žádné výhrady. Neslyšel jsem ani žádné výhrady, které by měly bránit jejich jmenování, takže s těmito návrhy problém nemám," řekl před několika dny Pavel novinářům.

Při uvedení Beka do úřadu premiér Petr Fiala uvedl, že je třeba změnit vzdělávací systém tak, aby odpovídal potřebám dnešní doby. Ministr by se podle něj měl zaměřit i na navýšeních kapacit škol a na vzdělávací infrastrukturu.

Bek podle svých slov neslibuje revoluci, ale svižnou evoluci. Primárně by se chtěl věnovat dostupnosti vzdělávání, protože v řadě regionů chybí kapacity v základním školství nebo žádaných typech středoškolského vzdělávání.

Potíže také spatřuje v přechodech mezi jednotlivými stupni škol. "Na těch švech, přechodových částech, čelíme obrovským potížím, některé bych nazval krizí," uvedl. Problém je podle něj i to, že pětina dětí odkládá vstup na základní školu nebo situace kolem středních škol.

Související

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Více souvisejících

Petr Pavel Mikuláš Bek Martin Dvořák ministerstvo školství

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

včera

Čečenský vůdce Kadyrov velebí syna, který na videu mlátí vězně

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyjádřil na sociální síti hrdost na dospívajícího syna Adama, který na zveřejněném videu mlátí vězně podezřelého ze spálení koránu. Chlapec podle svého otce udělal správnou věc. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy