Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Prezident uvedl, že v posledních letech byly Lidice více v popředí zájmu, zatímco Ležáky byly opomíjeny. Rád by, aby se pravidelně konaly pietní akty obětí druhé světové války, jak tomu bylo loni v Lidicích a letos v Ležácích.

Prezident také zdůraznil význam odbojových skupin Silver A, Silver B a Anthropoid, které jsou nejznámějšími částmi odboje druhé světové války.

Kvůli nedostatku peněz musel Památník Lidice, který zahrnuje i Památník Ležáky, rušit některé akce. Prezident se domnívá, že aby byla důstojně vyjádřena úcta těmto místům, je potřeba zajistit dostatečné financování, které by mělo být rovnoměrně rozloženo.

Pieta dnes připomněla 82. výročí vyhlazení Ležáků, malé kamenické osady s 53 obyvateli, kterou 24. června 1942 vypálili Němci jako odplatu za atentát na Reinharda Heydricha. V osadě působila odbojová skupina Čenda.

Hrdinští obyvatelé pomáhali ukrývat paravýsadek Silver A, složený z velitele Alfréda Bartoše, radisty Jiřího Potůčka a Josefa Valčíka. V nedalekém lomu Hluboká radista Potůček ukrýval vysílačku Libuše, díky níž se podařilo předat důležité informace pro plánování atentátu na Heydricha do Velké Británie. První vysílání proběhlo 15. ledna 1942.

Informace byly pro exilovou vládu cenné a pomohly uskutečnit atentát na Heydricha 27. května 1942. Po Heydrichově smrti 4. června začal velký hon na atentátníky. Karel Čurda 16. června zradil a udal paravýsadek Silver A. Nacisté přišli do Ležáků 24. června, doplnila Chourová Plachá. 

Související

Petr Pavel

"Nebude to katastrofa." Pavel dal americké stanici názor na Ukrajinu či Trumpa

Na washingtonský summit NATO zavítal také český prezident Petr Pavel. V jeho průběhu ve středu poskytl rozhovor americké veřejnoprávní stanici PBS.  Zdůraznil, že aby mohla Ukrajina vstoupit do aliance, musí skončit válka. „Vyvolávat očekávání, že se Ukrajina může stát členem NATO na tomto summitu, je samozřejmě nereálné,“ řekl.

Více souvisejících

Petr Pavel Ležáky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy