Pavel se na Hrad dostane až v březnu, zatím bude využívat vládní Hrzánský palác

Zvolený prezident Petr Pavel od dnešního dne přijímá hosty v Hrzánském paláci na pražských Hradčanech. Do vládního objektu se s ním přesouvá i celý jeho tým. ČTK to dnes sdělila manažerka komunikace Pavlova týmu Markéta Řeháková. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes řekl serveru Blesk.cz, že o využívání paláce do březnové inaugurace požádal tým Pavla, předseda vlády žádosti s radostí vyhověl. 

Považuje za vhodné i praktické, aby budoucí prezident sídlil v budově nedaleko Pražského hradu do doby, než se 9. března po slavnostním složení slibu oficiálně ujme funkce i hradní kanceláře.

"Bývá zvykem, že nově zvolený prezident před inaugurací dostane k dispozici prostory na Pražském hradě. Nás v této otázce nikdo z Hradu zatím nekontaktoval, proto jsme využili možnosti dočasně sídlit v Hrzánském paláci, který je dostatečně reprezentativní pro účely schůzek s nejvyššími ústavními představiteli i zahraničními médii," uvedla Řeháková. "Od úterý tedy pan prezident hosty přijímá v Hrzánském paláci, spolu s ním se na místo přesouvá i celý jeho tým. Místo bylo vybráno i na základě doporučení Ochranné služby Policie ČR, která objekt střeží," doplnila.

Hrzánský palác v Loretánské ulici slouží k reprezentačním účelům vlády a premiéra, který tam například přijímá některé zahraniční návštěvy. V době například oprav Strakovy akademie se tam schází i kabinet. Fiala po svém jmenování premiérem v listopadu 2021 měl v tomto historickém objektu s jedinečným výhledem na Prahu také zázemí do doby, než byli jmenováni i ministři jeho vlády. Svému nástupci v čele vlády nabídl palác k využívání tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO).

Fiala dnes zopakoval, že volební kampaň před přímou volbou hlavy státu byla ze strany Pavlova protikandidáta Babiše nepřijatelná a za hranou. Šířením lží a strachu či neustálým strašením válkou expremiér podle něj překročil hranice, v nichž se může pohybovat i vyhrocená kampaň, a vyvolal strach mezi lidmi včetně dětí. "Je přirozené, že máme strach o své blízké, je ale nepřijatelné to zneužívat," řekl předseda vlády serveru. Zdůraznil, že Česko se může spolehnout na kolektivní obranu NATO, jejíž státy by si v případě napadení navzájem pomohly, i na svou profesionální armádu. Za naprosto neetické a nesprávné označil i Babišovu výzvu, aby si na jeho vítězství lidé vsadili ve výhodném kurzu. Za nejtypičtější považuje, že Babiš a jeho spolupracovníci ani dodatečně neuznali, že to bylo "přes čáru".

Premiér věří, že Pavel je osobností, která dokáže společnost uklidnit a spojovat a v čele státu bude prosazovat slušnost, důstojnost i respekt k ústavě. Prezident má k tomu podle něj řadu možností a nástrojů. "Možná nám všem ještě dojde, jaká je to změna poté, co deset let vykonával tuto funkci Miloš Zeman," dodal Fiala.

Předseda vlády dnes také uvedl, že se s dosluhujícím prezidentem setká v neděli na pravidelné schůzce. Dodal, že komunikace mezi premiérem a hlavou státu je nutná, i když má se Zemanem na řadu věcí úplně jiný názor a reprezentují pravděpodobně i jiné skupiny voličů. S končící hlavou státu se Fiala hodlá setkávat i nadále a důstojně se s ním v jeho funkci rozloučit.

Novému prezidentovi hodlá vláda znovu navrhnout, aby povýšil do generálské hodnosti ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Dosavadní prezident byl ke Koudelkovi a k celé BIS silně kritický a opakovaně ho odmítal jmenovat generálem. "Je to myslím napravení křivdy, která tady byla a jasný signál, že nová hlava státu ve spolupráci s vládou bere bezpečnostní složky a zpravodajské služby vážně," zdůvodnil Fiala, proč chce návrh podat nové hlavě státu znovu. Pavel už po pondělním setkání se šéfem civilní kontrarozvědky uvedl, že ho generálem hodlá jmenovat při nejbližší možné příležitosti.

Související

Péter Szijjártó navštívil Česko

Szijjártó se ostře pustil do prezidenta Pavla. Vytáhl komunistickou minulost

Diplomatické napětí mezi Prahou a Budapeští dosáhlo nového bodu mrazu. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó ostře zaútočil na českého prezidenta Petra Pavla poté, co hlava českého státu kritizovala maďarské aktivity v rámci Evropské unie. Szijjártó neváhal vytáhnout kartu komunistické minulosti a prohlásil, že nebýt sametové revoluce, byl by dnes Petr Pavel špionem komunistického Československa v západní Evropě.

Více souvisejících

Petr Pavel Petr Fiala (ODS) Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

Ceny Anděl

Ceny Anděl budou rozdány příští týden. Pořadatelé odhalili jména vystupujících

S blížícím se datem konání 35. ročníku Cen Anděl Coca-Cola odhalují pořadatelé kompletní složení letošních vystupujících. Na pódiu pražského Výstaviště se 11. dubna představí nominovaní napříč žánry i věkovými kategoriemi – od Michala Prokopa a Framus Five, přes Lenny s Unique Quartetem, po Annet X nebo trio GUFRAU s Victorem Kalem a Rohonym. Večerem v hlavním vysílacím čase na ČT1 provedou Libor Bouček a Martin „Mikýř” Mikyska.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Fotbal v Itálii v krizi. Potřetí v řadě se nepostoupilo na MS, končí šéf svazu i trenér

Zatímco české fotbalové prostředí navzdory korupční sázkařské kauze prožívá vlnu euforie po postupu reprezentace na mistrovství světa, kde se tak představí po 20 letech, ve velké tradiční fotbalové zemi, jako je Itálie, mají fotbaloví fanoušci naprosto odlišnou náladu. Jejich země se totiž potřetí v řadě neprobojovala na světový šampionát, když tentokrát v baráži překvapivě nestačila na Bosnu a Hercegovinu. Tato skutečnost otřásla italským fotbalem natolik, že ve své funkci skončil dosavadní šéf italského fotbalového svazu Gabriele Gravina a ve funkci vedoucího delegace brankářská legenda Gianluigi Buffon. Končí i dosavadní trenér italského národního A-týmu Gennaro Gatusso. Do toho všeho pak šéf UEFA Aleksander Čeferin přišel s kritikou kvality italských fotbalových stadionů.

včera

včera

Václav Moravec a Andrej Babiš

Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst

Dlouholetý moderátor politických debat Václav Moravec, který před několika týdny po více než 20 letech odešel z veřejnoprávní České televize, začíná mít jasno o své budoucnosti. S předchozím zaměstnavatelem ale stále potřebuje vyřešit jednu zásadní věc. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků

Český fotbal v posledních dnech žije fantastickým úspěchem v podobě postupu české reprezentace na mistrovství světa, kam se dostala po 20 letech. Proto není divu, že už nyní se řeší podoba přípravných zápasů na vrchol letošního fotbalového roku. Ty by měly být na programu na přelomu května a června, přičemž soupeři českého národního týmu jsou teprve v jednání. Mezinárodní fotbalová federace FIFA mezitím přidělila české reprezentaci základnu poblíž amerického Dallasu. Zároveň také řeší počáteční trable s prodejem vstupenek na světový šampionát.

včera

Ilustrační fotografie

Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety

Psal se 25. březen roku 1901, když byl v německé továrně Daimler Motoren Gesellschaft vyroben první osobní automobil značky Mercedes. Pod tímto označením se automobily proslavily po celém světě a jsou oblíbené dodnes. Jaká je historie těchto vozů? A po kom byly pojmenovány?

včera

včera

včera

včera

včera

ODS

Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS

Českou politickou scénu na přelomu března a dubna zasáhla smutná zpráva. Ve věku 66 let v úterý zemřel Petr Pleva, někdejší politik ODS a bývalý poslanec. Věcem veřejným se věnoval i na komunální úrovni v Brně. 

včera

Ilustrační fotografie.

Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně

Česku opět náleží jeden primát v rámci zemí EU. Motorová nafta totiž v březnu v ČR zdražila v reakci na válku v Íránu vůbec v nejvýraznějším procentuálním rozsahu ze všech zemí EU, a to v přepočtu do eur o 42,6 procenta, plyne z dnešních nových dat Evropské komise. V EU jako celku ceny nafty přidaly ve sledovaném období ve dnech 2. až 30. března v přepočtu do eur 27,4 procenta.

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení

Počasí v příštím týdnu ukáže svou proměnlivou tvář. Podle aktuální předpovědi nás čeká přechod od deštivého pondělí přes slunné úterý až po postupné ochlazování v závěru týdne. Na horách se dokonce může znovu objevit sněžení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy