Pavel si bere zpět agendu, které se Zeman vzdal, oznámil Pražský hrad

Prezident Petr Pavel si bere zpátky pod sebe agendu, které se vzdal jeho předchůdce Miloš Zeman. Od 1. ledna 2024 bude kancelář prezidenta opět výhradně vyřizovat žádosti o milost. Všechny žádosti, které dorazí do konce prosince, ještě vyřídí ministerstvo spravedlnosti. 

"Prezident republiky podepsal rozhodnutí, na základě kterého bude od 1. ledna příštího roku agenda milostí vyřizována pouze Kanceláří prezidenta republiky. Toto rozhodnutí bylo zasláno předsedovi vlády ke spolupodpisu," informovala Kancelář prezidenta na webu Pražského hradu.

Kancelář pro agendu získá čtyři nová pracovní místa, která se přesunou z ministerstva. Oddělení milostí bude mít sedm zaměstnanců. Na čtyři místa proběhla výběrová řízení, ostatní obsadí stávající zaměstnanci legislativního a právního odboru. 

Hrad připomněl, že Pavel už v kampani před lednovými prezidentskými volbami avizoval, že bude milosti udělovat pouze ve výjimečných případech. 

Předchozí prezident Miloš Zeman agendu předpisem převedl na ministerstvo spravedlnosti v roce 2013. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek v zářijovém vydání pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že návrat agendy pod Pražský hrad považuje za nejlepší řešení.

Co se týká milostí, jde o pravomoc prezidenta, který o nich rozhoduje výhradně na základě vlastního uvážení. Ministerstvo spravedlnosti je aktuálně pověřeno shromažďováním žádostí o milost a podkladů k nim a jejich předběžným vyhodnocením. Žádost o milost může podat kdokoliv ve svůj prospěch i ve prospěch jiné osoby.

Související

Petr Pavel

Petr Pavel: Česko zabezpečí 800 000 dělostřeleckých nábojů pro Ukrajinu

Česká republika identifikovala mimo Evropskou unii zdroje stovek tisíc kusů dělostřelecké munice, kterou by byla schopna dodat Ukrajině v řádu týdnů. Tuto možnost prezident Petr Pavel představil během rozpravy na Mnichovské bezpečnostní konferenci, s předpokladem, že by financování bylo zajistěno ve spolupráci s partnery, včetně USA, Německa, Švédska a dalších zemí.

Více souvisejících

Petr Pavel milost prezidenta Ministerstvo spravedlnosti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy