Pavel mluvil se Zelenským, začíná skládat svůj tým na Hrad, vyrazí do krajů

Zvolený prezident Petr Pavel se připravuje na převzetí úřadu, kterého se ujme 9. března složením slibu na společné schůzi poslanců a senátorů na Pražském hradě. Funkci chce vykonávat civilně. Začne sestavovat svůj tým, plánovat výjezdy po republice, harmonogram zahraničích cest či setkání s ústavními činiteli. Dnes Pavel telefonoval s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který poděkoval za podporu Ukrajiny po napadení Ruskem a pozval Pavla na návštěvu. Pavla čekají v příštích dnech schůzky s předsedy vlády a obou parlamentních komor. Sejde se asi i s Milošem Zemanem, který dnes volby označil za referendum o Pavlovu protikandidátovi Andreji Babišovi (ANO).

Ještě před březnovou inaugurací chce Pavel vyrazit do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje, aby tam čerpal náměty pro jednání s vládou. V těchto krajích, nejvíce zasažených dřívějšími i současnými krizemi, vyhrál ve volbách Pavlův soupeř, šéf ANO a bývalý premiér Babiš. Podle Pavla jsou nezbytné reformy penzí a daní, řekl dnes televizi Nova.

V televizi CNN Prima News řekl, že od pondělí začne pracovat na složení svého týmu, který si přivede na Hrad, na programu či na přípravě výjezdů do regionů. Plánuje změnu fungování kanceláře prezidenta, která podle něj ztrácela důvěryhodnost a respekt. Zastal se své mluvčí Markéty Řehákové, jež byla na sociálních sítích kritizována za moderování sobotní tiskové konference. Emoce, které projevila, byly podle Pavla pochopitelné. S Řehákovou počítá dál jako se svou mluvčí. Už dříve oznámil, že kancléřkou se stane Jana Vohralíková, která nyní zastává stejnou pozici v Senátu.

Ve středu se Pavel podle České televize sejde v Senátu s premiérem Petrem Fialou (ODS), předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). S dosavadním prezidentem Zemanem zatím nehovořil, předpokládá, že by spolu mohli mluvit v nejbližších dnech. Zeman dnes řekl českým novinářům v Bělehradě, kam přijel na státní návštěvu, že pokud Pavel o schůzku požádá, rád se s ním setká. Zatím se tak podle něj nestalo.

Už několikrát dal Pavel najevo, že na Zemanovo působení na Hradě nemíní navazovat. Současný prezident v sobotu prostřednictvím vyjádření svého mluvčího na twitteru Pavlovi pogratuloval k vítězství. Před volbou Zeman podpořil Babiše. Pavel řekl Nově, že by stál o audit na Hradě kvůli nevyjasněným skartacím.

Zeman dnes uvedl, že si myslel, že volby budou referendem o vládě. Staly se ale podle něj referendem o Babišovi. Připomněl své dřívější vyjádření, že se Babiš "měl více než mírotvorectví věnovat ekonomické a energetické krizi".

S Babišem byl zatím Pavel v kontaktu pouze přes SMS zprávy, když mu odpověděl na blahopřání. Doufá, že bude s poraženým finalistou normálně komunikovat, i když budou mít rozdílné názory.

Nová první dáma Eva Pavlová se zase brzy sejde s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou. Debatovat s ní bude o své charitativní činnosti, řekl Pavel televizi Nova.

Pavel od sobotního vítězství přijímá gratulace z celé země i od řady státníků. Dnes mu telefonicky poblahopřál i Zelenskyj. "Poděkoval jsem jemu a českým občanům za jejich neochvějnou podporu. Pozval jsem ho na návštěvu Ukrajiny," uvedl na twitteru. Pavel na téže sociální síti uvedl, že Zelenského ujistil, že se Ukrajina, která čelí ruské agresi, nadále může spolehnout na podporu České republiky.

Pavel by chtěl na jaře, ještě před summitem Severoatlantické aliance (NATO), navštívit Kyjev spolu se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, která mu přijela osobně pogratuloval k vítězství do volebního štábu v Praze Karlíně. Expert Ústavu slavistiky Ruské akademie věd Alexandr Pivovarenko řekl v dnešním rozhovoru se státní ruskou tiskovou agenturou TASS, že Pavlovo vítězství zřejmě nebude mít pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací. Nový český prezident podle něj bude pokračovat v politice západního bloku zaměřené na konfrontaci s Ruskem.

Generála ve výslužbě Pavla si při nynější volbě za prezidenta vybral rekordní počet voličů. Bylo jich téměř 3,36 milionu. Zeman dostal nejvíc hlasů před pěti lety, a to 2,85 milionu. Pavel zároveň zvítězil největším rozdílem, Babiše porazil zhruba o 959.000 hlasů, tedy o 16,6 procentního bodu.

Babiš v sobotu uznal porážku, svůj výsledek nicméně označil za famózní pro hnutí ANO. Politologové oslovení ČTK se shodli na tom, že hlasy pro Babiše ve druhém kole nebudou automaticky v příštích volbách hlasy pro ANO. Pro nejsilnější opoziční hnutí je ale podle nich výhodné výsledek voleb takto interpretovat.

Na výsledek voleb lidé vsadili víc než půl miliardy korun. Objem sázek byl rekordní, výrazně překonal předchozí prezidentské volby před pěti lety, kdy dosáhl 285 milionů. Podle sázkových kanceláří byl zájem srovnatelný s velkými sportovními událostmi. U Fortuny převažovaly sázky na Pavla, u Chance na Babiše, který sám před volbou na twitteru vyzval, aby na něj lidé vsadili ve výhodném kurzu.

Bookmakeři v té době výrazně favorizovaly Pavla. Sázky na Babiše po jeho prohře propadly a někteří lidé si po oznámení výsledků stěžovali, že kvůli jeho výzvě přišli někdy i o značnou částku peněz. Babiše za to kritizoval na CNN Prima News vicepremiér a šéf Pirátů Ivan Bartoš. Místopředseda ANO a Sněmovny Karel Havlíček v reakci na to řekl, že výzva k sázení nebyla podle něj neetická.

Pavlovi ke zvolení gratulovali i nejvyšší představitelé katolické církve. Pražský arcibiskup Jan Graubner současně poděkoval občanům za to, že přišli k volbám, a vyjádřil naději, že lidé v Česku spolu dokáží žít ve vzájemné úctě. Pavlovi blahopřál i Graubnerův předchůdce, kardinál Dominik Duka, a uvedl, že Pavla volil.

Související

Petr Pavel

Prezident Pavel vyjádřil zájem o konzultace o důchodové reformě a daňové politice

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice. Po dnešním setkání na Pražském hradě to uvedla Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Dnes probírali také témata zaměřená na mladé lidi.
Státní vyznamenání.

Pavel v říjnu poprvé udělí vyznamenání. Lidé mu navrhli Grygara nebo Mašíny

Občané letos navrhli Sněmovně propůjčení nebo udělení státních vyznamenání od prezidenta například astrofyzika a popularizátora vědy Jiřího Grygara nebo členy protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Mezi navrženými je i kytarový virtuos Štěpán Rak nebo zesnulý dlouholetý předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička. 

Více souvisejících

Petr Pavel

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump, 45. prezident USA

Trumpa bude soudit soudce z procesu s Trump Organization

Soudce přidělený k případu obviněného bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa se jeho okolím nezabývá poprvé, informují americká média. Manhattanský soudce Juan Merchan minulý rok vynesl rozsudek nad Trumpovou společností Trump Organization a momentálně také předsedá procesu s Trumpovým bývalým poradcem v Bílém domě Stevem Bannonem.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Rusko v čele Rady bezpečnosti? Totální bankrot OSN, tvrdí Zelenskyj

Převzetí rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Ruskem je symbolickou ranou pro systém mezinárodních vztahů založený na pravidlech. Na twitteru to dnes uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Samotný prezident Volodymyr Zelenskyj pak ve večerním videoposelství uvedl, že je absurdní, že Rusko převzalo rotující předsednictví, podle něj to ukazuje na "totální bankrot" této instituce.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem. Meziročně ale klesl

Obce a kraje v Česku loni hospodařily s přebytkem 32,8 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká televize (ČT) na základě údajů ministerstva financí. I v předchozích letech bylo hospodaření samospráv v plusu. Meziročně ale loni přebytek klesl, předloni totiž činil 41,4 miliardy. Přesto je podle ČT výsledek za rok 2022 třetím nejlepším od vzniku samostatné České republiky.

Aktualizováno včera

Little Rock v Arkansasu po řádění tornáda (31. března 2023).

Ničivá tornáda zasáhla jih a středozápad USA. Nejméně 18 lidí zemřelo

Tornáda ve Spojených státech za poslední den zabila nejméně 18 lidí a způsobila značné škody na majetku. Bouřlivé počasí se projevovalo napříč většinou amerického jihu a středozápadu, nejméně v sedmi státech se však podle agentury AP vytvořila tornáda, kterých mohly být desítky. Oběti hlásí státy Arkansas, Indiana, Alabama, Illinois a Mississippi a Tennessee.

včera

Velká Británie

Britové chtějí omezit objem odpadních vod v řekách a mořích

Britské ministerstvo životního prostředí v příštích dnech představí svůj návrh na odstranění maximální výše pokuty pro vodohospodářské společnosti, které vypouštějí nezpracovanou odpadní vodu do řek a moří. Dnes o tom informovala stanice BBC. Stanice také připomíná, že vypouštění odpadů do vodních toků je v některých případech legální, avšak vždy je hrozbou pro zdraví ekosystémů i lidí.

Aktualizováno včera

Tromba zachycená u Letovic.

První letošní tornádo v ČR potvrzeno. Objevilo se na Blanensku

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevilo slabé tornádo. Uvedl to dnes na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), šlo podle něj o první letošní tornádo v Česku. Že vzdušný vír dosedl na zem, potvrdila podle ústavu nezisková organizace Czech Thunderstorm Research Association (CTRA). 

včera

Česká pošta

Česko zasáhl seznam rušených pošt. Když to zvládly banky, zvládne to i ona

Česká pošta se odhodlala ke kroku, který je v její nepříznivé hospodářské situaci prakticky nezbytný: zruší přibližně tři stovky svých poboček. Už se také ví, které to jsou. Dotčené obce a jejich starostové se samozřejmě ozývají. Nelíbí se jim to. Což je pochopitelné. Lidé v obci či městě zrušení pobočky pošty leckdy přičtou ke zlu místnímu starostovi mnohem spíše než vedení podniku, nebo dokonce ministerstva vnitra, „tam někde daleko v Praze“. Komentuje situaci ekonom Kovanda.

včera

včera

Donald Trump

Z Trumpa si lidé utahují kvůli obvinění. Připomínají mu roli v Sám doma

Trestní stíhaní bývalého prezidenta a jedné z nejvýraznějších tváří současné americké politiky Donalda Trumpa vyvolalo vlnu nevole u jeho podporovatelů v Republikánské straně i mimo ni, ale také dalo vzniknout mnoha vtipům, které mezi Trumpovými názorovými oponenty kolují na sociálních sítích. Jeho obvinění komentoval i hollywoodský režisér Quentin Tarantino nebo slavný moderátor Jimmy Fallon.

včera

Elon Musk

Musk nechce platit odškodné, žádá konec sporu kvůli dogecoinu

Miliardář Elon Musk požádal amerického soudce, aby zamítl žalobu požadující odškodné 258 miliard USD (5,6 bilionu Kč), která ho obviňuje z provozování pyramidového systému na podporu kryptoměny dogecoin. Právníci Muska a jeho společnosti Tesla označili žalobu investorů do dogecoinu kvůli Muskovým "neškodným a často hloupým tweetům" o dogecoinu za smyšlenou historku, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

Lavina, ilustrační fotografie,

V Norsku kvůli lavinám evakuovali oblast na severu země

Norské úřady dnes rozhodly o evakuaci obyvatel severní části země poté, co se tam utrhlo několik lavin, které zabily čtyři lidi. Rozhodnutí se zakládá na doporučení Norského geotechnického institutu a týká se provincie Troms, uvedla na twitteru policie. Informovala o tom agentura AP.

včera

TikTok

Tržby majitele TikToku loni stouply o více než 30 procent

Čínské společnosti ByteDance, která je majitelem aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok, stouply v loňském roce tržby o více než 30 procent na 80 miliard USD. Uvedl to server The Information s odvoláním na dva informované zdroje.

včera

Kosatky v divočině - ilustrační fotografie.

Konečně svoboda. Kosatka z akvária v Miami po 50 letech opustí zajetí

Kosatka, která od roku 1970 let bavila diváky při představeních v akváriu v Miami na Floridě, se po půlstoletí v zajetí dostane zpátky do volného oceánu. Majitel akvária se na neobvyklém kroku dohodl s ochránci zvířat a s filantropem, který bude náročný přesun do Tichého oceánu financovat. 

včera

Záchranná služba, ilustrační fotografie.

Záchranáři ošetřili při půlmaratonu v Praze desítky lidí, jeden byl v bezvědomí

Celkem 30 lidí dnes zdravotníci ošetřili během Pražského půlmaratonu. Devět lidí skončilo v nemocnici, jeden muž byl dokonce v bezvědomí. Na twitteru to oznámila pražská zdravotnická záchranná služba. Závod na trase o délce přes 21 kilometrů začínal dnes dopoledne v centru Prahy. Podle webu pořadatelů se na něj přihlásilo asi 11.500 lidí.

včera

Izraelská policie, ilustrační fotografie.

Muž napadl policisty u mešity Al-Aksá, ti jej zastřelili

Izraelská policie dnes časně ráno zastřelila muže, který se údajně pokusil vytrhnout policistovi zbraň u vchodu do mešity Al-Aksá, uvedla agentura AP. Incident podle ní vyvolal obavy z dalších násilností v době zvýšeného napětí.

včera

Carabinieri (italská policie)

Policisté měli v Římě práci. Aktivisté nalili černou tekutinu do fontány

Tři klimatičtí aktivisté z uskupení Ultima Generazione (Last Generation) dnes vylili černou tekutinu do jedné z ikonických fontán v centru Říma. Italská policie prakticky okamžitě dva muže a jednu ženu zadržela, hrozí jim obvinění z poškozování kulturního dědictví, uvedla agentura ANSA. Happeningu přihlížely desítky turistů.

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie.

Kdo může za vysoké ceny potravin v Česku? My ne, volají všichni

Zákopovou válku musí připomínat lidem v tuzemsku „souboj“ odpovědných ministerstev s nejrůznějšími obchodníky. Vlnu pozdvižení naposledy vyvolala snaha ministra zemědělství podívat se na to, proč jsou v Česku extrémně vysoké ceny potravin, když, zjednodušeně řečeno, ve většině okolních států mají cenovky u nich výrazně nižší. Výsledkem je, protože jsme v Česku, že nikdo za nic nemůže. To ti druzí.  

včera

Donald Trump

Murdoch měl osobně zasahovat do vysílání Fox News o Trumpově porážce ve volbách

Americký mediální magnát Rupert Murdoch osobně dával vedení své stanice Fox News pokyny o tom, kdy a jak informovat o prohře Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2020. Napsal to dnes britský deník The Guardian v návaznosti na informace zveřejněné v rámci soudního sporu stanice Fox News se společností Dominion Voting Systems. Ta byla jedním z protagonistů konspiračních teorií o podvodech při volbách roku 2020.

včera

Britové nešetří Gerasimova. Ve vedení ruských jednotek na Ukrajině selhal

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov jako velitel ruských jednotek nasazených na Ukrajině dosáhl jen nepatrných úspěchů a jeho pokus o zimní ofenzivu selhal. Uvedlo to dnes na twitteru britské ministerstvo obrany, které se ve svých pravidelných hodnoceních odvolává na informace tajných služeb.

Zdroj: ČTK

Další zprávy