Pěstitelé, kteří nemají pojištění proti mrazům, dostanou jen polovinu kompenzací

Pěstitelé, kteří nemají pojištění proti mrazům, se budou muset smířit s tím, že budou jejich kompenzace státními fondy zkráceny o polovinu. Dnes to sdělil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v televizním pořadu Za pět minut dvanáct na stanici Nova. 

Tímto krokem se snaží vláda reagovat na nedostatečné pojištění části zemědělců. Zároveň odmítl kritiku europoslance Martina Hlaváčka (ANO), který tvrdil, že vláda neposkytuje dostatečnou podporu zemědělcům v oblasti pojištění.

Ministr opakoval svůj požadavek na Evropskou komisi o poskytnutí finanční pomoci v hodnotě 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) na pomoc českým zemědělcům, ale neočekává, že by tato částka mohla být poskytnuta v plné výši. Přesné částky, které by mohly být České republice přiděleny, neupřesnil.

Ministr Výborný zároveň upozornil na to, že proti jarním mrazům je možné pojistit pouze určité plodiny, jako jsou jablka, hrušky, borůvky a jahody, přičemž pojištění jahod platí pouze od počátku května. Kritiku ceny pojištění, která je podle některých příliš vysoká a dosahuje až čtvrtiny hodnoty úrody, ministr odmítl jako neopodstatněnou. Tvrdil, že stát přispívá na pojištění 52 procenty, což podle něj není zanedbatelná suma.

Ministr Výborný a europoslanec Hlaváček se shodli v tom, že kompenzace zemědělcům jsou v této situaci nezbytné, jelikož letošní mrazy způsobily rozsáhlé škody a stát by měl v mimořádných situacích mimořádně reagovat. Výborný zdůraznil, že mrazy postihly úrodu v širokém geografickém rozsahu od Francie až po Pobaltí.

Ministr také uvedl, že není vhodné spojovat otázku zavedení spotřební daně na tiché víno s dopady mrazů. Podle něj je zásadním argumentem proti této dani skutečnost, že sousední země takovou daň nemají. V předchozích dnech ministr naznačil, že debata o dani v situaci, kdy mrazy silně poškodily úrodu vinařům, je riziková a může ohrozit celý sektor.
 
 
 
 
 

Související

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

Více souvisejících

zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy