Exprimátor Bém promluvil o Nagyové. Zmínil i Babiše a schytal to Okamura

Praha - Od vypuknutí kauzy točící se kolem někdejší šéfky kabinetu Petra Nečase Jany Nagyové uplynul více než rok a této příležitosti využil exprimátor Prahy Pavel Bém, aby se podíval na argument hlavních aktérů, kteří stáli za "půlnoční operací na Úřadu vlády ČR". Při této příležitosti rovněž ohodnotil uplynulý rok na poli politiky a zaměřil se na některé známé tváře, jako například ministra financí Andreje Babiše.

Bém se na stránkách Institutu Václava Klause zamýšlí nad tím, kdo jsou ti "mocní sociální inženýři, kterým se podařilo během několika měsíců totálně destabilizovat českou politickou scénu, rozložit nejsilnější vládu od roku 1989, rozpustit poslaneckou sněmovnu, nechat zavřít poslance či exposlance do vězení, obvinit premiéra, „vyhrát" předčasné volby a především morálně rozložit českou společnost tak, že její důvěra v politický systém propadla v novodobé historii na absolutní minimum."

Vše ale začíná hezky popořadě. "Proběhly jedny předčasné a jedny řádné volby. Došlo k revoluční transformaci českých médií. Do vládního prostoru vstoupila rozdělená a tudíž relativně slabá levice, kterou může potkat stejný osud jako ODS, kdysi hegemona české pravice. Naprosto unikátním fenoménem se stal Andrej Babiš, který obsadil ve vládě klíčové pozice, legitimizoval a formalizoval politické podnikatelství, ovládl významnou část médií, a také dokázal změnit morální parametry české společnosti ve vztahu k naší komunistické minulosti," hodnotí uplynulý rok od pádu Nečasovy vlády Bém.

To podle něj logicky vedlo k aktivitě dalších podnikatelských elit, kterým nezbývá než „obsadit" zbylý politický prostor, nebo se s Andrejem Babišem spojit. Z jeho pohledu se tak posílila moc „finančních oligarchů", kteří po vzoru našich východních sousedů ovládají stát. "Lze namítnout, že to není nic nového pod sluncem, protože „finanční oligarchové" už dávno český stát spoluřídí, a není také žádné tajemství, že někteří z nich už dávno vlastní významnou část mediálního trhu. Nedošlo tedy k ničemu jinému než pouhé „redistribuci" politické moci a s ní spojených penězovodů," ohodnotil uplynulý rok exprimátor.

Bém se obává se, že nedošlo pouze k pádu vlády, ale k daleko větší transformaci české politiky. To, co z předčasných voleb vzešlo, není prý jenom nová vláda, ale také nová společenská realita postavená například na úplně novém vnímání společenské morálky a na úplně nových principech právního státu.

Hlavní aktéři: Policie a justice

Prvním ze tří hlavních aktérů "státního převratu" byla podle Béma část policie a část justice. "Úmyslně tyto dvě na sobě zdánlivě nezávislé složky státní moci měřím jedním společným metrem, a to především proto, že při přípravě „her" postupovaly v koordinaci a vzájemném souladu," tvrdí exprimátor.

"Z dramatických vystoupení špiček policie i justice jsme se před čtrnácti měsíci v přímých televizních přenosech v jakési politické „reality show" dozvěděli, že byly úřadem premiéra ČR zneužity zpravodajské služby, došlo k závažnému korupčnímu jednání premiéra a tří poslanců, a také k fatálnímu propojení špiček politiky a organizované mafie. Indicie a důkazy pro tyto závažné trestné činy ohrožující samotnou podstatu demokratického státu byly prý nezpochybnitelné.," pokračuje Bém s tím, že za 14 měsíců od tohoto dramatu máme tři závěry.

Podle prvního byli tři exposlanci ODS obvinění z korupce byli v plném rozsahu omilostněni. "Političtí podnikatelé, kteří byli onálepkováni jako „kmotři" či „mafiáni", jsou sice mediálně perzekuováni, objevují se stále nová a nová obvinění, vždy však bez patřičných důkazů," uvádí Bém druhý závěr a jako třetí vidí „viníky", kvůli kterým proběhl státní převrat "Jana Nagyová, která si měla údajně kupovat příliš mnoho drahých kabelek a generálové vojenské kontrarozvědky, kteří jsou za „skutky, ohrožující podstatu státu" trestáni v kárných řízeních," hodnotí Bém s tím, že "vše je v nejlepším pořádku a nikdo nenese za nic odpovědnost, nikdo nebyl potrestán."

Okamura zatím přežil, Babiš uspěl

Druhým klíčovým aktérem celé operace byla podle Béma významná část sdělovacích prostředků. "Změnila se téměř od základu jejich vlastnická struktura. Padla do té doby nezpochybnitelná tabu (např. že vlastník není politik, protože jenom tak je možné chránit tzv. „nezávislost a objektivitu médií")," popisuje exprimátor.

Jako třetího aktéra vidí politické podnikatele a iniciativy bojující za „morální očistu země". "Andrej Babiš uspěl a je jediným absolutním vítězem na cílové pásce. Nehodnotím použité prostředky, ale výsledek je obdivuhodný. Zdá se, že v Čechách vyrostl Machiavelli. Tomio Okamura přežil. Zatím. Nikdo jiný se nestihl „zrodit"," uvedl na stránkách IVK posměšně Bém s tím, že političtí podnikatelé mají ještě jeden pokus v komunálních volbách.

"Karel Janeček přesně za rok zahájí svoji prezidentskou kampaň, která bude trvat 36 měsíců a utratí v ní podstatnou část toho, co stačil ať už jakýmkoliv způsobem vydělat. A prohraje. Český národ má úctu k aristokratickému panskému stáří, ale mladým zbohatlíkům závidí," dodal.

Závěrem přidal bývalý primátor "trochu optimismu" a podotkl: "Karel Janeček není českým prezidentem. A já mohu beztrestně napsat tento článek. Zatím..."

Související

Pavel Bém /ODS/

Bém se vrací na magistrát, bude mít místo v protidrogové komisi

Bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS) má své místo v protidrogové komisi hlavního města. Jeho odborná způsobilost je nezpochybnitelná, řekl dnes novinářům nově zvolený primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Bém se stal členem komise jako zástupce Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a podle Deníku N se již účastnil prvního zasedání. 
Pavel Bém

Bém vzkázal soudu, že odposlechy s Mazánkem a Kolibříkem jsou zfalšované

Někdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) vzkázal soudu, že v médiích zveřejněné odposlechy s Mazánkem a Kolibříkem jsou falzifikát a vznikly s cílem ho poškodit. Bém měl dnes svědčit v kauze vynesení těchto odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS), omluvil se ale kvůli zahraničnímu pracovnímu jednání. Obžalobě čelí bývalý zpravodajec Jan Petržílek a někdejší vrcholný politik Vít Bárta (Věci veřejné).

Více souvisejících

Pavel Bém Jana Nagyová Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 39 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

včera

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

včera

včera

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

včera

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

včera

včera

včera

včera

27. prosince 2025 21:20

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

27. prosince 2025 20:05

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy