Praha - Návštěva uzbeckého prezidenta Islama Karimova začátkem letošního roku vyvolala kontroverze a cesta byla nakonec zrušena. Prezident Miloš Zeman, velký zastánce ekonomické diplomacie, si ale nedá pokoj a zkouší to znova. Kvůli zrušené návštěvě podle něj nebyly uzavřeny kontrakty za 15 miliard korun a nebylo podepsáno sedm dohod.
"Uzbecký prezident na základě mých nedávných jednání v Taškentu přijede příští rok," uvedl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček. Kdy k návštěvě dojde, záleží podle něj na uzbecké straně i na tamních prezidentských volbách, které se budou konat v březnu.
Není tak zcela jasné, jestli návštěvu vykoná Karimov nebo jeho nástupce. Karimov ale bude pravděpodobně opět velkým favoritem voleb. Uzbekistánu vládne tvrdou rukou již od počátku devadesátých let.
V roce 1989 se Karimov stal generálním tajemníkem Komunistické strany Uzbekistánu. 24. března 1990 se stal prezidentem Uzbecké SSR a 31. srpna 1991 vyhlásil nezávislost Uzbekistánu. 29. prosince 1991 vyhrál první nezávislé uzbecké prezidentské volby se ziskem 86 % hlasů.
Nevládními organizacemi bývá označován za jednoho z nejtvrdších současných světových diktátorů a za představitele represivního režimu, který utlačuje své občany. Bývalý britský velvyslanec Craig Murray, působící v Uzbekistánu v letech 2002-2004, se zmiňuje o vysoké korupci a nedodržování lidských práv. Poukazoval také na zprávy o mučení, či vaření lidí za živa.
Jeho plánovaná letošní návštěva Prahy proto byla kritizována. Ze setkání s ním se nakonec omluvili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministři i vedení hlavního města. Uzbekistán poté požádal Hrad o odložení návštěvy.
Prezident Miloš Zeman, který je zastánce především ekonomické diplomacie, s kritikou nesouhlasil. "Poněkud mě znepokojuje, že třeba investice typu Uzbekistán, ale i v dalších zemích, jsou ohroženy politikou, která si říká politika ochrany lidských práv a která ve skutečnosti vede k tomu, že když k nám tito lidé nepřijedou, konkrétně uzbecký prezident Karimov, tak my nemáme možnost jim říct do očí svůj názor na lidská práva," řekl letos v březnu Zeman.
Ekonomická spolupráce ČR a Uzbekistánu se odvíjí především v obchodní oblasti, a to obousměrně dodávkami z větší části ustáleného sortimentu zboží. Ze strany ČR jsou to na prvním místě pneumatiky pro uzbecký automobilový průmysl, dále léky, chmel, zdravotnické zařízení aj. Z Uzbekistánu jsou to potom zejména bavlna, příze a barevné kovy. S přihlédnutím ke skutečnosti, že ČR disponuje přímými kontakty mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvem vnějších ekonomických vztahů, investic a obchodu Republiky Uzbekistán na úrovni náměstků ministrů (spolupředsedů česko - uzbecké Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci (zasedání se konají zpravidla jedenkrát ročně), je možné konstatovat, že pro české dodavatela a investory existují příznivé podmínky pro vyjednávání o přístupu na uzbecký trh, informuje MZV ČR.
Nejvíce perspektivní jsou dodávky zařízení pro municipální sféru a podniky vlastněné či spoluvlastněné státem. Jejich rozvoj je řízen uzbeckou vládou a zakázky pro prioritní odvětví průmyslu (energetický, uhelný, chemický a petrochemický průmysl, farmaceutický, textilní, průmysl stavebních hmot, zpracovatelský a potravinářských průmysl) nebo dopravy jsou financovány z fondu rozvoje, obhospodařovaného kabinetem ministrů (vládou).
Související
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 1 hodinou
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 3 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 3 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 4 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 6 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 7 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 8 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 9 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
Benzín je v Česku momentálně nejlevnější za více než čtyři roky. Za poslední dny zlevnil o desítky haléřů, což platí i pro naftu. Podle odborníků je přitom možné, že pohonné hmoty budou dále zlevňovat i v roce 2026.
Zdroj: Jan Hrabě