Praha - Europoslanec Jiří Pospíšil v pořadu Události, komentáře zkritizoval přístup prezidenta Miloše Zemana k oslavám 28. října i jeho výběr vyznamenaných. Mluvil i o prezidentově návštěvě Číny a zdůraznil, že lidská práva považuje za zásadní téma.
"Mě už zarazilo to, že opět nebyli pozváni někteří akademičtí funkcionáři, takže tradice se opakuje z minulého roku," řekl Pospíšil. "Ti, co by tam měli jít z titulu funkce a měli být pozváni na svátek české státnosti, tak pozváni nebyli," dodal.
Podle příspěvku na svém Facebooku dlouho zvažoval, zda na předávání vůbec jít. "Ale právě proto, že se jedná o oslavu Československa, zakladatelů československého státu a oslavu české státnosti a ne privátní akci pana Zemana, tak jsem nakonec na Hrad šel," řekl.
Není to medaile za zásluhy o Zemana
Problém Pospíšil vidí také ve výběru vyznamenaných. Že prezident vyznamenává lidi, které zná, je prý logické. Podle Pospíšila se jedná o subjektivní rozhodnutí na základě objektivních kritérií. Zeman ale prý nemá vyznamenávat ty, kteří se zasloužili o jeho prezidenství.
"Je to medaile Za zásluhy o český stát, nikoli medaile za zásluhy o Miloše Zemana. A tak to včera jasně vypadalo, tak to cítí skoro celý národ," myslí si Pospíšil.
"Já chápu, že spolupracovníci Miloše Zemana to musí obhajovat, ale sami vidíte, že ta obhajoba je hodně obecná a je to velká filipika, protože pan Renč i pan Sedláček jsou spojeni s Milošem Zemanem a s jeho zvolením do funkce prezidenta. To není pouze o tom, že o tom někde něco točili, toto je trošku jiný příběh," vysvětlil.
Ocenění slovenského premiéra Roberta Fica považuje Pospíšil za ostudu. "Není to normální, aby premiér v aktivní funkci byl takto oceněn," řekl. "Čím pomáhal více pan Robert Fico než jiní premiéři Slovenska? Tak zní otázka. Odpověď je - těžko bychom hledali něco jiného než přátelství s Milošem Zemanem," dodal.
Ochrana lidských práv je důležitá
Pospíšil mluvil i o Zemanově návštěvě Číny a české diplomacii. Česká zahraniční politika by podle něj neměla ustupovat od doktríny ochrany lidských práv. Tu bere jako jedno z mála pozitivních témat, kterými je Česká republika ve světě známa.
"Nikdo tady neříká, že máme říkat, že Tibet má být samostatný, to ostatně neříkají ani představitelé TOP 09," řekl Pospíšil. "My respektujeme jednu Čínu, ale je otázka, zda mají být dodržovány, dodržována lidská práva i na území Tibetu, anebo je nám to takzvaně jedno jenom proto, abychom uspokojili některé obchodní zájmy," dodal.
Právě odvracení zraku od porušování lidských práv v zájmu obchodních vztahů považuje Pospíšil za problém. Myslí si, že by se Češi jako občané měli vyjádřit, zda ochranu lidských práv považují za důležité téma. "A já to považuju osobně za důležité téma," zdůraznil.
Související
Pospíšil bude i jako pražský radní pobírat plat europoslance
Pospíšil chce kandidovat, v kauze Dozimetr hodlá vypovídat na policii
Jiří Pospíšil , Miloš Zeman , lidská práva
Aktuálně se děje
před 51 minutami
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
před 1 hodinou
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
před 2 hodinami
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
před 3 hodinami
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
před 5 hodinami
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
před 6 hodinami
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
před 6 hodinami
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
před 6 hodinami
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
před 7 hodinami
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
před 8 hodinami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 9 hodinami
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 10 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 11 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 13 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 14 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 15 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 20 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svojí partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková