Praha - Podle politologa Rudolfa Kučery nad sebou prezident Miloš Zeman ztrácí kontrolu. Řekl to ČTK v souvislosti s jeho nedělními vulgárními výroky v pořadu Hovory z Lán.
Zemanovi prý také škodí nekompetentní poradci. Jeho kolega Petr Just se domnívá, že vulgární výroky mohou být snahou o vytvoření nové kauzy, o které se bude psát místo například Zemanovy cesty z Číny letadlem pronajatým soukromou společností.
Kučera ČTK řekl, že se Zeman chtěl vulgaritami ukázat jako silný člověk, kterému nevadí žádné kritiky. "Zřejmě nad sebou ztrácí kontrolu," poznamenal Kučera. Důvodem podle něj může být buď nepříznivý zdravotní stav, nebo mimořádně špatní poradci, které by měl všechny vyměnit.
Podle Justa mohou být vulgarismy snahou o vytvoření nové kauzy, o které se bude psát místo letadla, kterým letěl z Číny, a místo sportovní bundy režiséra Roberta Sedláčka ze slavnostního vyznamenávání na Pražském hradě.
"Pokud to tak Zeman skutečně zamýšlel, pak ale zvolil dost nešťastnou formu, protože tímto degradoval nejen sebe, ale i úřad prezidenta," dodal Just. Vyvolanou kritiku považuje za naprosto oprávněnou.
Naopak politolog Miroslav Mareš si nemyslí, že by Zemanovo vystoupení bylo plánem, jak odvést pozornost třeba od čínských záležitostí. "Myslím si, že to vyznívalo celkem bezprostředně," poznamenal k jeho výrokům.
"Možná byl v takovém rozpoložení, že mu to přinášela slina na jazyk. Ale proč to říkal, to je otázka na něho," dodal.
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
včera
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
včera
Timmy rozpoutal v Německu bouři. Vědci mluví o týrání, konspirační teoretici vytváří kolem velryby auru
včera
„Hosté mi nebudou stát v cestě.“ Útočník před střelbou sepsal mrazivý protitrumpovský manifest
včera
Evropští lídři se poprvé vyjádřili ke střelbě v USA. Neskrývají zděšení
včera
Cílem útoku zřejmě měl být Trump. Střelec je vysoce vzdělaný, s úřady nespolupracuje
včera
40 let od Černobylu. Proč jedna katastrofa nevysvětluje rozpad SSSR
včera
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
včera
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
včera
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
včera
Jak mohlo dojít ke střelbě? Bezpečnostní opatření selhala, detektor kovu pípal, ale ochranku to nezajímalo
včera
Ze světa přichází první reakce na střelbu. Lídři útok odsoudili
včera
Chtěl střílet na Trumpovy úředníky. Útočníkem je jednatřicetiletý učitel, v pondělí jde před soud
včera
Ani nejlepší zabezpečení na světě nezastaví vyšinuté jedince s narušeným myšlením, řekl Trump po střelbě
včera
Na akci Bílého domu se poblíž Trumpa střílelo. Prezidenta evakuovali
včera
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
25. dubna 2026 21:19
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
25. dubna 2026 19:48
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
25. dubna 2026 18:26
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
25. dubna 2026 17:05
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
Emmanuel Macron učinil během své nedávné návštěvy Kypru zásadní prohlášení týkající se jeho politické budoucnosti. Prezident, který je v čele Francie již téměř deset let, veřejně oznámil, že po svém odchodu z Elysejského paláce v roce 2027 s politikou nadobro končí a definitivně tuto životní kapitolu uzavře.
Zdroj: Libor Novák