Praha - Za vulgarismy se omlouvat nebudu, je to pokrytecké, říká prezident Miloš Zeman. V rozhovoru pro iDnes mluvil i o změně ústavy, vládě a důvodech úspěchu alternativních stran.
"Já, jak víte, běžně vulgarismy nepoužívám. Z těch tří sprostých slov dvě byla citacemi," opakuje Zeman argument, který on i jeho mluvčí Jiří Ovčáček používají od začátku celé aféry.
"V prvním případě šlo o citaci punkové ruské skupiny, která se podle mého názoru mylně vydává za bojovnice za lidská práva. A já jsem použil tyto citace, abych dokázal, že tomu tak není. Nešlo jenom o jejich výrazy, ale například i o veřejné souložení v pokročilém stádiu těhotenství. Opravdu bojovnice za lidská práva jak vyšité," vysvětluje. Ozývají se však protiargumenty s tím, že Pussy Riot ve svých textech Zemanem citovaná slova nemají.
Druhý případ vulgarismu byl prý pouze citací Karla Schwarzenberga. "Nu a v tom třetím případě jsem použil jedno jediné ostré slovo, abych vyjádřil svůj zásadní nesouhlas s tím, jak bylo změněno původní pojetí služebního zákona. Citace sprostých slov není vulgarismus, ale poukázání na vulgarismus těch druhých," myslí si Zeman.
Nevidí žádný důvod k tomu, aby se veřejnosti za své výrazy omluvil. "Trochu mi to připomíná Haškovu předmluvu k Dobrému vojákovi Švejkovi, kterého jistě znáte, kde Hašek říká, že jen pokrytec se brání používání vulgárních slov," říká.
Klasické strany nemají charisma
Proti změně ústavy připravované vládou, která má upravit pravomoci prezidenta republiky, má Zeman námitky. "Je poněkud absurdní, jestliže přímo volený prezident by měl mít nižší kompetence než prezident volený parlamentem," tvrdí. Za plánem vlády je podle něj strach ze silného prezidenta.
Za úspěchem alternativních hnutí jako ANO Zeman vidí tři chyby klasických stran. "První spočívá v tom, že nejenom na centrální úrovni, ale i na úrovni krajské a komunální je zde až příliš mnoho korupčních afér, které znevěrohodňují představitele těchto stran," myslí si.
Strany prý také přestaly mít specifické programy, které by je navzájem rozlišily. "Takové ty programy zařídíme prosperitu, zařídíme blahobyt, zařídíme fungování státu a podobně, to jsou hesla, které si mohou přisoudit všechny strany," říká.
Za poslední chybu pokládá absenci charismatických a silných postav v tradičních stranách. "Ať si o panu Babišovi myslíme cokoli, má jisté výrazné charisma, díky kterému přitahuje pozornost veřejnosti. Platí: nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu. To znamená nestěžuj si na to, že tvůj oponent je charismatik, když sám nejsi," dodává.
Související
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Miloš Zeman , Vláda ČR , Hovory z Lán
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 1 hodinou
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 2 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 3 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 4 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
včera