Astana/Praha - Prezident Miloš Zeman v pondělí zahájí čtyřdenní návštěvu Kazachstánu a Tádžikistánu. Nepoletí aloe sám, na cestě ho doprovodí početná podnikatelská delegace.
Zájem o účast na cestě mělo podle tiskového mluvčího SP Milana Mostýna přes 100 firem, účastní se nakonec 84 zástupců českých společností. Někteří do Asie doletí společně s prezidentem, další si zajistili vlastní dopravu. Většina firem je podle Mostýna ze strojírenství, z vodohospodářství nebo letectví. Zúčastní se i státní instituce, jako je Česká exportní banka (ČEB) nebo Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP).
V každé ze zemí prezident stráví dva dny, setká se s tamními prezidenty, zástupci parlamentu a navštíví podnikatelské semináře. Čas si udělá i na menší prohlídku hlavních měst Astany a Dušanbe.
Návštěvu Zeman zahájí v Kazachstánu, kde se sejde s prezidentem Nursultanem Nazarbajevem, po společném setkání se zúčastní podpisu smlouvy mezi zástupci Česka a Kazachstánu. O jejím obsahu zástupci Hradu s odkazem na diplomatické zvyklosti nechtějí mluvit.
Odpoledne (dopoledne SEČ) oba prezidenti vystoupí na podnikatelském semináři. V jeho rámci by podle informací Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) mělo být podepsáno několik smluv a dohod, například z oblasti potravinářství nebo energetické oblasti.
Zeman se v Astaně zúčastní také recepce na ambasádě, setká se s předsedou Senátu a prohlédne si přes 100 metrů vysokou věž Bajterek. V úterý odpoledne (před polednem SEČ) odletí do Dušanbe. V hlavním městě Tádžikistánu má naplánovaný podobný program jako v Kazachstánu. Sejde se především s tádžickým prezidentem Imomalim Rachmonem. Do Česka se vrátí ve čtvrtek večer.
Související
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
Miloš Zeman , kazachstán , tádžikistán
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 55 minutami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 1 hodinou
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 2 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 3 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 4 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 4 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 6 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
V noci na sobotu podniklo Rusko masivní vzdušný útok na Kyjev, který si vyžádal nejméně osm zraněných. Útok, při němž byly použity balistické rakety a drony, zasáhl obytné budovy i civilní infrastrukturu a vynutil si mimo jiné evakuaci domova pro seniory. V reakci na tuto eskalaci Polsko preventivně aktivovalo své letectvo a dočasně uzavřelo letiště v Rzeszówě a Lublinu.
Zdroj: Libor Novák