Praha - Mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem došlo k další ostré výměně názorů. A zase kvůli odcházející ministryni spravedlnosti Heleně Válkové. Přes média se oba snaží demonstrovat svou sílu.
Duel mezi premiérem a prezidentem odstartoval Miloš Zeman z Blízkého východu, kde byl na návštěvě. Kamery zachytily jak o ministryni Heleně Válkové při rozhovoru s šéfem hradního zahraničního odboru prohlásil, že se podělala a že se chystal její demisí odmítnout. "Tak jsem se to chystal učinit a demonstrovat tím svoji sílu a ona se vzdala," řekl v nestřežené chvilce Zeman.
Prezident, který si zřejmě neuvědomil, že jeho výroky mohly zaznamenat přítomné kamery, pak v oficiálním prohlášení svůj postoj zmírnil. Rezignaci Válkové chtěl prý pouze zvážit a to až po rozhovoru s Robertem Pelikánem - kandidátem na ministra. S ním se už setkal premiér Sobotka a razantně odpálil míček na stranu Hradu. Když prezident demisi Válkové nepřijme tak podá návrh na její odvolání.
"Ta pozice z ústavního hlediska je zřejmá a prezident republiky má v takovémto případě povinnost reagovat tím, že příslušného člena vlády odvolá," prohlásil premiér.
Prezident si pak v letadle ze Spojených Arabských Emirátů rozmyslel odpověď a i přesto, že podle svých slov nepovažuje mediální výměny mezi ústavními činiteli za nejšťastnější, tak míček poslal zpět premiérovi.
"Po setkání s paní ministryní Válkovou, jsem získal přesnější informace o skutečných důvodech a okolnostech její rezignace a poněkud litují, že tyto informace si neopatřil pan premiér Sobotka.
A ten prakticky ve stejnou chvíli, kdy toto prezident říkal, se ještě dostal k reakci na síti. "Tohle politikaření nemám rád. Prezident by měl uplatňovat své kompetence v zájmu dobrého fungování státu, ne v zájmu mocenských hrátek," zveřejnil Sobotka na svém facebookovém profilu.
Související
Exprezident Zeman se vrátil do pracovního režimu schůzkou s čínským diplomatem
Exprezident Zeman podal dobrou zprávu z nemocnice. Volal Okamurovi
Miloš Zeman , Bohuslav Sobotka , Helena Válková (ANO)
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Tragická událost v Kadani. Dítěti už nepomohli ani záchranáři
před 1 hodinou
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
před 1 hodinou
Zemřel herec Josef Kubíček, hrál v seriálech i kabaretu
před 2 hodinami
Drama od prvních chvil. Policie už tuší, jak se odehrál únos chlapce na Zlínsku
před 3 hodinami
Předvánoční předpověď počasí. Meteorologové prozradili, zda ještě bude sněžit
před 4 hodinami
Platy v IT v roce 2025: Jak si stojí programátoři, datoví analytici a specialisté na AI
před 4 hodinami
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
před 5 hodinami
Babišova vláda začala úřadovat. Odmítla emisní povolenky ETS 2 i migrační pakt
před 5 hodinami
BBC jde do boje. Trumpovu žalobu o čtvrt bilionu za sestřih projevu rázně odmítá
před 6 hodinami
Zelenskyj: Mírový plán bude hotov v řádu dnů, pak jej dostane Rusko. To o kompromisu mlčí
před 7 hodinami
Politico: Unijní summit v ohrožení. Belgie odmítá půjčku Ukrajině z ruských peněz, Česko ji podpořilo
před 8 hodinami
Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině
před 9 hodinami
Rusko musí přijmout fakt, že svět má pravidla, prohlásil Zelenskyj. Poslanci mu tleskali ve stoje
před 10 hodinami
Policie vznesla obvinění v případu únosu chlapce. Potvrdilo se, že mu šlo o život
před 10 hodinami
Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám
před 11 hodinami
Mírová jednání v Berlíně: Co přinesla a co bude nyní následovat?
před 11 hodinami
Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách
před 13 hodinami
Počasí o víkendu: Bude tepleji než o tom uplynulém
včera
USA: Ukrajina dostane záruky podobné členství v NATO. Rusko s jejím vstupem do EU souhlasí
včera
Už to není jen Ukrajina. Frontová linie je všude a hrozba z Ruska stále sílí, varovala nová šéfka MI6
Nová ředitelka britské tajné služby MI6, Blaise Metreweli, ve svém prvním veřejném projevu varovala před rostoucí hrozbou ze strany Ruska a zdůraznila, že Spojené království čelí nové „éře nejistoty“, kde se přepisují pravidla konfliktu. Metreweli, která je první ženou v čele britské tajné služby, označila ruský přístup k mezinárodním vztahům za hluboce znepokojivý.
Zdroj: Libor Novák