Praha - Šéf Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura má plán, kterým chce zabránit rozpadu strany poté, co mu většina členů jeho poslaneckého klubu ukázala záda. Na voliče chce Okamura zapůsobit šokem.
Poslancům Úsvitu došla trpělivost a před několika týdny se postavili proti svému lídrovi s tím, že strana je se svými devíti členy stále uzavřená. Po jasných stanovách včetně možnosti rozšiřování členské základny hnutí volali poslanci dlouho a jelikož prý zatoužili po normální stranické struktuře, rozholi se postavit Okamurovi.
Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch si podle serveru Týden.cz vypracoval dlouhodobou analýzu volebních preferencí a představil i rozsáhlý průzkum, jak veřejnost vnímá jejich hlavní témata i samotné hnutí. Skoro polovina z více než 50 tisíc dotazovaných vnímá jako ústřední téma Úsvitu islám, pětina imigraci a přímou demokracii a odpovědnost politiků jen dvě procenta.
Lidem nejvíce vadí na Úsvitu populismus a skoro pětině dotázaných je trnem v oku předseda Tomio Okamura, který se podle mnohých respondentů jen přiživuje za peníze daňových poplatníků. Okamura naopak ve své koncepci vsadil na vlastní úsudek a sází na boj s islámem a imigrací. "Jsou to témata, která jsme do veřejné debaty přinesli my, a to platí doslova. Tady musíme být také razantnější a nesmíme si je nechat přebírat," domnívá se podle serveru šéf hnutí.
"Fakt je ten, že nás nikdo nebude volit proto, že by myslel, že zlepšíme makroekonomiku nebo kulturu. Pochopitelně máme špičková, dosud upozaďovaná řešení, takže je tu šance zaujmout šokem - to je když budeme hlasitě prosazovat revoluční, radikální řešení," uvádí Okamura ve svém textu a jako příklad zaujetí šokem navrhuje například celostátní deprivatizaci vodovodů a kanalizací či zestátnění exekutorů.
Marek Černoch vidí dosavadní politiku Úsvitu jako nevolitelnou, Okamura by se na průzkumy preferencí ale vůbec neohlížel. "Průzkumy platí konkurence, realitu změří jen volby. O skutečném výsledku rozhoduje jen finiš v řádu dní před volbami," uklidňoval podle serveru Týden.cz své poslanecké kolegy.
Okamura se dále domnívá, že čím méně preferencí do voleb má, tím lépe z mediálního pohledu, neboť konkurence nemá potřebu hnutí ničit. "V tomto ohledu je balancování kolem pěti procent nejmenší zlo," analyzuje Okamura, který termín předčasných voleb odhaduje na jaro příštího roku.
Související
Úsvit přímé demokracie čeká sjezd. Vybere se nový předseda i název
Kdo povede Úsvit? Černoch navrhuje válečného veterána Lidinského
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
před 1 hodinou
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
před 2 hodinami
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
před 4 hodinami
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
před 5 hodinami
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
před 6 hodinami
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
před 7 hodinami
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
před 8 hodinami
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
před 9 hodinami
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
před 10 hodinami
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
před 11 hodinami
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 12 hodinami
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 12 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
České dráhy přepravily v první polovině roku 2026 nejvíc cestujících od předcovidového roku 2019. Rostoucí zájem o cestování táhne vnitrostátní přeprava. Největší přírůstky cestujících zaznamenal dopravce v rámci regionálních dopravních systémů a na vybraných dálkových linkách s velkým konkurenčním potenciálem, především v porovnání s individuálním motorismem.
Zdroj: Jan Hrabě