Praha - ČSSD se zavedením kvót pro ženy na kandidátkách zařadila po bok ostatních sociálnědemokratických stran Evropy. Rozhodnutí delegátů sjezdu, který odpoledne skončil v Praze, ocenily Jana Smiggels Kavková z organizace Fórum 50% a politoložka Vysoké školy ekonomické Vladimíra Dvořáková.
Na kandidátkách ČSSD do krajů a Sněmovny má být nově 40 procent žen. I když formulace neřeší pořadí kandidátek, čímž hrozí, že ženy budou na nevolitelných místech, jde podle obou o krok kupředu.
"Alespoň přihlášení se k těmto principům je velký pokrok. U starší generace v ČSSD dřív toto téma vyvolávalo alergické reakce," řekla ČTK Dvořáková. Nové stanovy sice nezaručují ženám, že se dostanou na přední místa kandidátek, ale voliči je budou moct zakroužkovat, uvedla Dvořáková.
Za revoluční Dvořáková označila, že v předsednictvu vládní ČSSD jsou od pátečního večera hned dvě ženy - ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Jedno místo pro ženu totiž podle Dvořákové znamenalo pouze to, že tam žena být musí být za každou cenu. Výsledek hlasování o složení předsednictva je skvělou zprávou i podle Kavkové, doufá, že to bude signálem i pro další strany.
Kavkové sdružení Fórum 50% o požadavcích na zastoupení žen v politice se zástupci ČSSD jednalo. "Je škoda, že opatření neřeší pořadí žen na kandidátkách," řekla ČTK. Tuto slabinu záměru podle ní mělo vyrovnat, že kandidátky bude skládat celá členská základna. Sjezd ale přijal změnu stanov, podle níž o konečné podobě kandidátní listiny rozhodnou v přímém hlasování všichni členové ČSSD v příslušném obvodu.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Krize na Kubě se prohlubuje. Ministr přiznal zásadní problém
před 1 hodinou
Předpověď počasí slibuje deštivý víkend v části Česka
před 1 hodinou
Nové video zachycuje útěk muže podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy
před 2 hodinami
Data mluví jasně: Ruská dominance na Ukrajině končí, Moskva přestává válku zvládat
před 3 hodinami
V Rusku se něco děje, upozorňují odborníci. Putin chce naléhavě obnovit kontakt s Washingtonem
před 4 hodinami
Inspekce našla v mletém mase v Albertu salmonelu
před 5 hodinami
Vláda si začne půjčovat od lidí. Schillerová představila nové Dluhopisy Republiky
před 5 hodinami
Bič na potravinářské firmy: Zmenšováním balení klamou zákazníky, rozhodl soud
před 6 hodinami
Trump jedná v Číně o Íránu, Na dotazy ohledně Tchaj-wanu odmítl odpovědět
před 7 hodinami
Lotyšská premiérka po incidentu s ukrajinskými drony rezignovala
před 8 hodinami
Raketa Satan je nejmocnější na světě, prohlásil Putin. Experti ho obratem usadili
před 9 hodinami
Netanjahu tvrdí, že uskutečnil tajnou cestu do Spojených arabských emirátů. Úřady to popřely
před 10 hodinami
Pokud se k otázce Tchaj-wanu přistoupí nesprávně, hrozí otevřený konflikt, varoval Si Ťin-pching Trumpa
před 11 hodinami
Počasí: Příští týden se začne oteplovat, deště ale mohou pokračovat
včera
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
včera
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
včera
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
včera
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
včera
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
včera
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
Americký prezident Donald Trump přistál v Pekingu, kde ho čekalo velkolepé přivítání doprovázené červeným kobercem a vojenskými poctami. Letoun Air Force One dosedl na letišti v čínské metropoli přibližně v 19:50 místního času. Přímo u schodů letadla prezidenta pozdravil čínský viceprezident Chan Čeng společně s americkým velvyslancem v Číně Davidem Perduem. Slavnostní ceremonii na letišti dotvářel čínský velvyslanec Sie Feng, náměstek ministra zahraničí Ma Čao-sü, vojenská kapela a stovky čínských dětí a mládeže.
Zdroj: Libor Novák