Praha – Ministr financí Andrej Babiš při koupi koncernu MAFRA sliboval, že nebude zasahovat do chodu redakcí. Mediální skupinu prý považuje za investici a nemá proto cenu snižovat její hodnotu. Jenže Česká televize do jeho holdingu nepatří, a když natočí kritickou reportáž, Babiš se nerozpakuje a hlasitě si stěžuje. Poslal stížnost na některé reportáže z pořadu Reportéři ČT, přiznal dramaturg a moderátor Marek Wollner.
„Andrej Babiš prohlašoval, že chce řídit stát jako firmu. A jeho firma Agrofert má teď zálusk řídit Českou televizi. Není sama, že? Zástupci Agrofertu, Josef Mráz a Petra Procházková, zaslali Radě ČT souhrnnou stížnost na náš pořad Reportéři ČT, ve které spočetli všechny naše hříchy za poslední dobu," uvedl Wollner. Dané reportáže se zabývaly praktikami koncernu Andreje Babiše a často upozorňovaly na konflikty zájmů.¨
Stížnost se týká reportáží Střet zájmů v číslech (14.7.2014), Jez? Ano (10.11.2014), Z eráru krev neteče (3.11.2014), Dřevo pro Babiše (16.2.2015). „Já chápu, že se jim ty reportáže nelíbí, protože jejich PR oddělení by nechalo natočit lepší. Ale na jejich jednotlivé stížnosti k velké (RRTV) či malé Radě (ČT) už jsme odpovídali a ta je prověřila, nebo prověřuje. Pokud vím, není v nich jediná věta, která by věcně neseděla, jediná informace, která by byla chybná. Jenže to Agrofertu nestačí," komentoval ostře jednání Babišova holdingu Wollner, který pořadem Reportéři ČT diváky provází.
Podle moderátora z dopisu vyplývá, že by pořad Reportéři ČT měl o ministru financí vysílat pouze v pozitivním smyslu. „Andrej Babiš podle nich není v žádném střetu zájmů, a pokud si myslíte opak, 'hraničí to s pomluvou'. Je zjevné nejen to, že manažeři Agrofertu nerespektují svobodu tisku, ale ani neznají či dokonce úmyslně popírají platné zákony, například ten o střetu zájmů. A domnívají se, že Českou televizi mohou řídit jako další divizi své firmy," zlobí se Wollner.
Celá kauza má ještě zákulisní dohru. Marek Wollner byl nominován na diváckou cenu TýTý, z nominace ale záhadným způsobem najednou zmizel. „Volali mi, že jsem z nominace vypadl, přestože mi týden předtím oznámili, že jsem mezi 5 finalistů postoupil a v následujících dnech pak řešili, jak natočíme upoutávkový klip. No, ale nic v tom nehledám, stejně to nemá cenu brát vážně," dodal moderátor.
Související
Přeživší z Lidic kritizují ČT. Kvůli reportáži podali stížnost
Reportéři ČT se ptali na Čapí hnízdo a Babiše: Takovou brutální reakci ale nečekali
Aktuálně se děje
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
včera
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
včera
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
6. srpna 2026 22:01
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
6. srpna 2026 20:10
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
6. srpna 2026 18:56
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
6. srpna 2026 18:03
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
6. srpna 2026 17:18
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
6. srpna 2026 16:14