Praha - Prezident Miloš Zeman už před svým zvolením do čela státu prohlašoval, že že nepřistoupí k vyhlášení amnestie a s výjimkou přísně vymezených případů nebude udílet milosti. To se nyní možná změní.
Zeman udílení v listopadu předloňského roku převedl na ministerstvo spravedlnosti, a ministerstvo tak u nově došlých žádostí posuzuje, zda jsou naplněny znaky pro udělení výjimky. Tu totiž Zeman připustil jen v případech nevyléčitelně nemocných lidí, kteří se nedopustili závažného činu. I přesto za své dva roky ve funkci neudělil ani jednu milost.
Nyní je ale možné, že Zeman svůj postoj k udělování milostí přehodnotí. Podle informací serveru Česká justice ho o to požádala exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) a Zeman její námět považuje za zajímavý.
"Poprosila jsem ho, aby zvážil ty velmi přísně nastavené podmínky pro udělování milostí. Fakticky jsem nemohla předložit téměř žádný návrh na udělení milosti a v některých případech mi připadalo, že tam k určitým tvrdostem došlo, že by se dalo třeba po výkonu pěti let jeden rok odpustit," řekla serveru Válková.
Ministerstvo do konce loňského roku předložilo Hradu ke schválení pouze tři žádosti, Zeman ale žádné nevyhověl. Válková za největší překážku považuje zejména podmínku, podle níž adept na udělení milosti musí čelit bezprostřední hrozbě smrti. "Pokud se podmínky mají kumulativně splnit, zužuje to počet možných případů na absolutní minimum. Je to prakticky tak, že se milost udělí pouze tomu, kdo by místo na vězeňské posteli skonal v posteli doma. To se mi zdálo příliš přísné," řekla serveru Válková.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček České justici potvrdil, že Zeman o tom bude přemýšlet. "Pro pana prezidenta šlo o zajímavý námět k úvaze. Klíčové je, že v následné debatě pan prezident zdůraznil, že neustoupí z podmínky neudělit milost tomu, kdo spáchal zvlášť závažný trestný čin," uvedl Ovčáček.
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Miloš Zeman , Helena Válková (ANO)
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
před 1 hodinou
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno před 2 hodinami
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
před 3 hodinami
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 4 hodinami
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
před 4 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
před 5 hodinami
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
před 6 hodinami
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
před 7 hodinami
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
před 8 hodinami
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
před 9 hodinami
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
před 10 hodinami
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
před 11 hodinami
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
před 12 hodinami
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
před 12 hodinami
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
před 13 hodinami
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
včera
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
včera
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
včera
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
včera
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
Slovensko má nadále zájem o vzájemně výhodné vztahy a spolupráci s Maďarskem, reagoval slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) na výsledky parlamentních voleb v sousední zemi. Poděkoval zároveň končícímu premiérovi Viktoru Orbánovi.
Zdroj: Lucie Podzimková