Zeman ostře k házení vajec: Praha 2 je militantně pravicová

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes zahájil třídenní návštěvu Středočeského kráje a začal ostrým vyjádřením na adresu radnice Prahy 2, dle které nebylo házení vajec 17. listopadu na Albertově ani přestupek. "Kdyby se házela vejce na pravicového prezidenta, Praha 2 by postupovala jinak," uvedl Zeman.

"Jsem právem považován ze levicového politika. Kdyby se házela vajíčka na pravicového prezidenta, myslím si, že zastupitelstvo Prahy 2 by podle mého odhadu postupovalo poněkud jinak," uvedl Zeman. Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) ale v dnešním prohlášení namítla, že ona ani žádný jiný politický reprezentant Prahy 2 o incidentu na Albertově nerozhodoval. Házení vajec posuzoval odbor správních agend/oddělení přestupků. "Jedná se o součást státní správy, nikoliv samosprávy," uvedla Černochová s tím, že do jeho rozhodování nesmí jakkoliv zasahovat.

Zeman radnici Prahy 2 označil za svým způsobem militantně pravicovou, protože před časem odmítla jmenovat čestným občanem Františka Kriegela, jenž v roce 1968 jako jediný odmítl podepsat Moskevský protokol legitimizující srpnovou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Zeman připomněl, že podle něj neprávem heroizovaní vůdci české společnosti, jako byli Alexander Dubček, Oldřich Černík, Ludvík Svoboda a Gustáv Husák, se naopak "shrbili" a tento akt podepsali. Kriegela chce proto letos vyznamenat.

Zdroj: YouTube

Podle Prahy 2 házení vajec a dalších předmětů na Zemana, ve které loni 17. listopadu na pražském Albertově vyústily protesty odpůrců hlavy státu, nebylo ani přestupkem. K tomuto závěru dospěla radnice Prahy 2, která proto vrhače nijak nepotrestala. Policie už dříve vyhodnotila, že incident nebyl trestným činem. Černochová chce, aby házení vajec na Zemana prošetřil magistrát. Sama s rozhodnutím úředníků nesouhlasí, ale jako představitelka samosprávy ho nemůže nijak změnit.

"Jakkoli bohužel mnohdy s činy a slovy našeho současného prezidenta nemusím souhlasit, rozhodně odmítám házení vajec jako beztrestnou součást demokracie. Demokratický dialog by měl vypadat jinak," uvedla Černochová.

Zeman dnes nejdříve zavítal do budovy krajského úřadu na pražském Smíchově, kde se setkal mimo jiné s vedením kraje a členy zastupitelstva. Odpoledne zamířil na návštěvu kladenské nemocnice a poté pojede do Rakovníka, kde se sejde s vedením radnice a bude diskutovat s lidmi na náměstí. V dalších dnech prezident zamíří do Milovic na Nymbursku, Dobrovice na Mladoboleslavsku, na čáslavské letiště a do Brandýsa nad Labem u Prahy.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Středočeský kraj Praha

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům

Ukrajinským mužům, kteří nesplnili vojenskou povinnost, nastávají krušné časy. Pokud dorazí do některého z členských států EU, už nebudou mít nárok na udělení dočasné ochrany. Bylo totiž zveřejněno nové rozhodnutí Rady EU, které upravuje podmínky pro udělování dočasné ochrany a zároveň ji prodlužuje. Informovalo o tom ministerstvo vnitra.

před 6 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru

Správa železnic podepsala smlouvu na rekonstrukci úseku mezi Kolínem a Kutnou Horou. Provedou ji společnosti STRABAG Rail, Elektrizace železnic Praha, EUROVIA CZ, EUROVIA Železniční stavby a GJW Praha, které podaly nejvýhodnější nabídku ve výši 1,656 miliardy korun. To je o více než pětinu nižší cena, než byl cenový strop. Vlaky mezi dvěma významnými centry středních Čech výrazně zrychlí, díky nové propojce se už nebudou blokovat se spoji na koridoru. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby

Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.

včera

Letní počasí

Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni

Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Záhada z Krkonoš. Policie chce zjistit identitu tajemného muže

Za záhadu by se dal označit případ, kterým se od pondělí zabývají policisté z Krkonoš. Na horách se totiž objevil muž neznámé totožnosti, jehož se nedaří identifikovat. Mohlo by se jednat o cizince. Policie každopádně žádá o pomoc veřejnost. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy