Praha - Miloš Zeman dnes zakončuje třídenní návštěvu Středočeského kraje. Na mítink v Brandýse nad Labem přišli jak odpůrci hlavy státy, tak příznivci. Prezident mimo jiné přesvědčoval lidi o výhodách přijetí eura.
Prezident, tak jak má ve zvyku, nejdříve vyzval odpůrce, ať mu položí dotaz. Nikdo z hloučku lidí s transparenty jako "Stop hulvátům" či "Mráz z Kremlu, ostuda z Hradu" ale této možnosti nevyužil. "Bohužel pozoruji, že žádný dotaz ani názor není. Já jsem zažil v parlamentu daleko hlasitější opozici, než je tady u vás. Ale mlčící opozice není opozice," glosoval to Zeman.
"Myslím si, že aféra s americkým velvyslancem je totální katastrofa z hlediska naší zahraničně politické orientace," uvedl jeden z protestujících Petr Sláma.
Jiný z účastníků akce, který přišel s transparentem "KSČM vítá českého prezidenta Zemana", se hlavy státu naopak zastal. "Na panu prezidentovi oceňujeme, že je vstřícný k lidem a není válečný štváč," řekl ČTK muž, který je prý členem KSČM v Brandýse a spolu s dalšími dnes nedaleko pódia mával zelenými kartami.
Zeman na mítinku mimo jiné přesvědčoval lidi o výhodách přijetí eura. "Nevěřte tomu, že euro je zlo, euro je prostě společná měna, která usnadňuje výměnu mezi jednotlivými státy," prohlásil a dodal: "My se bojíme neznámého, my se bojíme něčeho, co jsme si neohmatali, co jsme si neprožili."
Zpochybnil přitom představu lidí o tom, jak je národní měna cenná. Podotkl, že právě na národní měnu mohou spekulanti zaútočit daleko silněji než například na euro nebo dolar. Odmítl i názor, že na přijetí eura doplatili Řekové. "Řecko krachuje proto, protože si tam lidé žijí nad poměry," dodal prezident.
Výhody euroměny?
Jednotná měna vyjadřuje ceny zboží a služeb doma a v zahraničí ve stejné měnové jednotce, což spotřebitelům umožňuje tyto ceny snadno porovnávat a nakupovat tam, kde jsou ceny výhodnější. Odpadá nepohodlné přepočítávání z jedné měny na druhou pomocí neustále se měnících kurzů, což usnadňuje orientaci v cenách. Tuto výhodu ocení zejména ti spotřebitelé, kteří nakupují v zahraničí prostřednictvím internetu.
Snazší porovnatelnost cen zvyšuje konkurenční tlak na výrobce, což spotřebitelům přináší dlouhodobé výhody v podobě nižších cen, vyšší kvality a pestřejší nabídky zboží a služeb.
Při služební cestě do zahraničí nebo na dovolenou již nebude nutné pokaždé měnit peníze. To uspoří nejen čas při hledání směnárny s nejvýhodnějším kurzem, ale i poplatky za výměnu peněz. Levnější bude i placení pomocí platebních karet, jelikož banky si nebudou účtovat poplatky za konverzi měn. Pohodlnější bude i nakupování, neboť čeští občasné budou dobře obeznámeni s eurovými bankovkami a mincemi z každodenního používání, takže odpadne riziko, že v cizí zemi budou napáleni podvodníky vnucujícími falešné oběživo, informuje zavedenieura.cz.
Přichází-li firma v obchodních vztazích často do styku se zahraniční měnou, vede si obvykle u své banky devizový účet. Používání tohoto účtu pro zahraniční platby bývá však dražší ve srovnání s poplatky za transakce v domácí měně. Po zavedení eura již nebude nutné tyto otázky řešit, neboť česká ekonomika se stane součástí rozsáhlého teritoria s jednotnou měnou. Euro je navíc významná regionální měna, používaná v obchodních vztazích na území ekonomicky a geograficky spjatém s eurozónou. S eurem jako domácí měnou se tedy dá obchodovat rovněž daleko za hranicemi eurozóny.
Související
Prezident Pavel reagoval na Zemanova slova o možné kandidatuře
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
před 2 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
před 2 hodinami
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
před 4 hodinami
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
před 5 hodinami
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
před 6 hodinami
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
před 7 hodinami
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
včera
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
včera
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
včera
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
včera
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
včera
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
včera
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
včera
Slovensko překazilo žhářský útok na továrnu na drony. Nešlo o první případ ohrožení, řekl Kaliňák
včera
Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto a schválila rozvolnění rozpočtových pravidel. Opozice se obrátí na soud
včera
Kanada oznámila zavedení odvetných cel na zboží z USA
včera
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
včera
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
včera
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
včera
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
Hudební svět postihla těžká ztráta, když ve věku 80 let zemřela legendární americká country zpěvačka, skladatelka a filantropka Dolly Parton. Zástupci jejího týmu potvrdili, že umělkyně podlehla v nemocnici v Nashvillu krátkému boji s rakovinou. V posledních měsících musela hvězda zrušit řadu veřejných vystoupení a plánovaných koncertů kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák