Praha – Ministerstvo vnitra se rázně ohradilo vůči článku Lidových novin s názvem „Babiš se pustil do pošty: Vypisuje podivné tendery“. Podle oficiálního vyjádření resortu došlo k politické manipulaci a závažnému porušení novinářské nezávislosti a objektivity.
Sporný text vyšel v Lidových novinách v sobotu a píše se v něm o údajném vyhazování peněz ze strany státního podniku. Zpráva je postavena na dopise, který Andrej Babiš adresoval ministru vnitra Milanu Chovancovi.
Ten tvrdí, že takové jednání poškozuje důvěryhodnost vlády jako celku. Vůči celému článku silně ohradil a sepsal následující prohlášení:
Lidové noviny dnes uveřejnily článek „Babiš se pustil do pošty: Vypisuje podivné tendry"
Ministerstvo vnitra považuje tento článek za hrubou politickou manipulaci a za závažné porušení novinářské nezávislosti a objektivity. K tomuto názoru vedou následující důvody:
1. Článek se snaží vzbudit dojem, že dopis, který odeslal Andrej Babiš Milanu Chovancovi, je horkou aktualitou. Přitom jde o 10 dní starý text (dopis byl datován 13. 5. 2015), na který Ministerstvo vnitra obratem následující den odpovědělo. Navíc od té doby proběhla řada relevantních jednání, a to za účasti Andreje Babiše. Veřejnost byla o těchto krocích řádně informovaná.
2. Nikdo z Lidových novin při přípravě tohoto článku nepožádal Ministerstvo vnitra o stanovisko. Jde o ukázkové porušení principu objektivity.
3. Článek dále očividně vychází z proklamace majitele vydavatelství Andreje Babiše, že Česká pošta hospodaří netransparentně. Přitom zcela ignoruje faktický stav jednotlivých zakázek i to, že se jimi na podnět Andreje Babiše nedávno zabývala Dozorčí rada České pošty. Zde je třeba zdůraznit, že o tom, zda je zakázka v rozporu či souladu se zákonem, nerozhoduje ministr financí ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, případně soud. Nelze bohužel pominout ani fakt, že jedna z těchto zakázek se týká oblasti, ve které Andrej Babiš podniká.
4. Překvapivé také je, že Lidové noviny ve svém zájmu o transparentnost zakázek na České poště zcela opominuly fakt, že jedna ze sesterských firem vydavatelství Lidových novin z holdingu Agrofert je obviněna v korupční kauze, která souvisí právě s dodávkou pro Českou poštu.
5. Dalším důvodem našeho přesvědčení, že záměrem článku je podporovat politické stanovisko Andreje Babiše, je jeho načasování. Zveřejnění těsně před pondělním jednáním vlády o návrhu zákona o poštovních službách je jednoznačnou snahou toto jednání manipulativními prostředky ovlivnit.Takovéto jednání dle názoru ministra vnitra jednoznačně poškozuje důvěryhodnost vlády jako celku. Proto ministr vnitra veřejně vyzývá vydavatele Lidových novin, aby výše uvedené pochybnosti buď potvrdil, nebo vyvrátil, a to ještě před úterním hlasováním o důvěře vládě.
Související
Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný
Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud
Milan Chovanec , Andrej Babiš , Media
Aktuálně se děje
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
včera
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
včera
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
včera
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
včera
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
včera
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
včera
Putin: Pokud budete respektovat Rusko, nové války nebudou. Jestli Ukrajina uspořádá volby, zastavíme palbu
včera
Noční summit ukázal tvrdou pravdu: Evropa chce Ukrajinu zachránit, ale není ochotna za to platit
včera
V utajené továrně vyrábí Ukrajina ničivou střelu. Flamingo má konkurovat americkému Tomahawku
včera
Rusko nemá v úmyslu zaútočit na Evropu, za stupňování napětí může NATO, prohlásil Putin
včera
Putin pochválil Trumpa. Jeho snahu o ukončení války označil za upřímnou
včera
Půjčka Ukrajině tříští lídry. Macron a Sánchez se radují, Orbán varuje před uvrhnutím Evropy do války
včera
My chceme mír, Ukrajina ne, prohlásil Putin. Bude ale možný jen za našich podmínek, dodal
včera
Chraňte svou firmu efektivně: Antivirový program dnes již nestačí
včera
Na půjčce Ukrajině se podílet nebudeme, honosí se Babiš. Zrádce Evropy táhne Česko na východ, reagují politici
včera
Odchod ze summitu bez dohody by pro EU znamenal katastrofu, přiznal De Wever
včera
Dohodnuto. EU půjčí Ukrajině 90 miliard eur. Putin musí pochopit, že se mu válka nevyplatí, vzkázal Merz
včera
Víkendové počasí změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi
18. prosince 2025 22:04
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
Bývalý britský princ Andrew si může oddechnout. Metropolitní policie oznámila, že nehodlá podniknout žádné další kroky ohledně nařčení, že bratr krále Karla III. žádal členy vlastní policejní ochranky o informace o Virginii Giuffreové. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková