Revoluce v justici? Protikorupční rada vlády připravila nový zákon

Praha – Čeká Českou republiku konec vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci? Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí doporučila vládě, aby schválila zákon o státním zastupitelství.

Pokud by vláda na nový zákon o státním zastupitelství kývla a legislativní proces by šel hladce, mohl by zákon platit od roku 2017. Návrh zákona má zrušit vrchní státní zastupitelství, která nyní sídlí v Praze a Olomouci. Místo vrchních žalobců by u kauzy vrchních soudů měli mít nově na starosti žalobci z krajských zastupitelství. V soustavě žalobců budou působit tzv. vedoucí státní zástupci, kteří budou ve funkci sedm let na základě výběrového řízení.

V soustavě by naopak zůstala okresní a krajská státní zastupitelství a nejvyšší státní zastupitelství. Zároveň by vznikl speciální tým státních zástupců, kteří by bojovali proti závažně finanční a hospodářské kriminalitě. Pracovali by na případech, kde se škoda vyšplhala přes 300 milionů korun. Zákon by také zavedl hodnocení a sledování kariérního růstu žalobců.

Otázkou prozatím zůstává, jestli bude možné opakovat mandát vedoucích státních zástupců, což Rada pro boj s korupcí příliš nedoporučuje. není také zatím jasné, kdo by speciální žalobce hlídal.

Podle náměstka nejvyššího státního zástupce Pavla Pukovce se ještě do zákona musejí zapracovat připomínky, které se týkají například systému jmenování vedoucích státních zástupců. V zákoně zatím není například vyřešen problém, který by vznikl, když ministr odmítne jmenovat státního zástupce navrženého nejvyšším státním zástupcem. „Toto ustanovení by mohlo být zneužitelné," podotkl Pukovec.

Podle šéfa Nadačního fondu proti korupci je ale zákon výborně připraven. Ministerstvo spravedlnosti se podle Jiřího Dienstbiera zatím vypořádává s podstatným počtem připomínek a zákon by mohl jít na vládu nejdříve v řádech týdnů. „Účinnost za rok a půl je podle mého názoru zatím docela dobře zvladatelná," doplnil Dienstbier.

Návrh už dříve podpořilo Nejvyšší státní zastupitelství, má podporu Unie státních zástupců a vyhovuje i vládní koalici. Podle Pelikána zákon posiluje nezávislost i odpovědnost jednotlivých státních zástupců. Žalobci by například měli zpětně nahradit škodu, kterou kvůli jejich chybě bude muset stíhaným vyplatit stát.

Související

Více souvisejících

Jiří Dienstbier ml. Vrchní státní zastupitelství Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině

Hydrologické sucho na našem území dál výrazně zesiluje. Vedra, nedostatek srážek a rekordně nízké stavy vodních toků i podzemních vod potvrzují závažnost současné situace. Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě podporuje opatření, která pomáhají vodu v krajině zadržovat, zpomalovat její odtok a zvyšovat odolnost přírodních ekosystémů i obcí a měst vůči dopadům změny klimatu. 

včera

Dagmar Havlová s bustou exprezidenta Václava Havla. (17.11.2021)

Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla

Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu. 

včera

včera

včera

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce

Evropská komise potvrdila, že ví o možných nesrovnalostech u projektů digitalizace financovaných ze slovenského plánu obnovy. Slovensko bude muset u závěrečné deváté žádosti o platbu prokázat, že sporné investice splnily stanovené cíle, přičemž Brusel zohlední i výsledky auditů. Pokud se potvrdí podvod, korupce nebo střet zájmů, které slovenské úřady nenapraví, může Komise krátit evropskou podporu a požadovat vrácení peněz. 

včera

Ministerstvo zdravotnictví

Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv pokračuje v intenzivním řešení omezené dostupnosti léčivých přípravků s účinnou látkou tamoxifen. Díky mimořádným opatřením se podařilo zajistit téměř 6 000 balení, která jsou nyní postupně distribuována do lékáren po celé České republice. Další dodávky jsou již na cestě a budou do distribuční sítě uvolňovány v průběhu příštího týdne.

včera

Ministerstvo zemědělství

Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží

Obce mohou již od 7. září začít podávat žádosti o dotaci na výstavbu, rekonstrukci a odbahnění vodních nádrží. Žádosti o dotace se budou přijímat do 7. října. Ministr zemědělství Martin Šebestyán podepsal výzvu, podle které si obce mezi sebou rozdělí 300 miliónů korun v rámci programu Podpora opatření na malých vodních nádržích a drobných vodních tocích – 3. etapa. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. 

včera

Ilustrační fotografie.

Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz

Koupací sezóna pokračuje za příznivých podmínek a většina sledovaných přírodních koupacích lokalit v České republice vykazuje vyhovující kvalitu vody ke koupání. Přírodní koupací vody nadále představují oblíbené místo letní rekreace a v uplynulém týdnu se na jejich zvýšené návštěvnosti podílelo také velmi teplé počasí s teplotami často přesahujícími 30 °C.

včera

včera

Letní počasí

Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko

Počasí psalo tento týden v prostoru střední Evropy, kam patří i Česká republika, historii. Nový slovenský národní teplotní rekord je totiž zároveň i historicky nejvyšší hodnotou naměřenou ve středoevropském regionu. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

8. srpna 2026 21:49

8. srpna 2026 20:05

8. srpna 2026 19:16

8. srpna 2026 18:02

Andy Burnham

Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování

Bývalému princi Andrewovi mohou po nástupu nového britského premiéra Andyho Burnhama do Downing Street hrozit další problémy. Burnham by totiž podle zástupkyně obětí sexuálního násilí mohl souhlasit s veřejným vyšetřováním aktivit amerického finančníka Jeffreyho Epsteina ve Velké Británii. 

8. srpna 2026 16:59

8. srpna 2026 13:23

Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně

Šéf Světové zdravotnické organizace WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zavítal do africké Demokratické republiky Kongo, kde řádí epidemie smrtelně nebezpečné eboly. Podle Ghebreyesuse se nemoc šíří rychleji, než se zdravotníkům daří zintenzivňovat boj s chorobou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy