Praha - Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) nemá odvahu definitivně rozhodnout o další těžbě na Dole ČSA společnosti Severní energetická. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák k tomu dnes uvedl, že obyvatelé dotčených oblastí by měli jasně vědět, kde se budou prolamovat limity.
Mládek v červnu uvedl, že kvůli potřebám českého teplárenství je naopak pro okamžité prolomení limitů v dole Bílina, který patří Severočeským dolům ze skupiny ČEZ. Případné prolomení Bíliny však nezasáhne žádná lidská sídla.
"Odkládat rozhodnutí si myslím, že není moudré. Není to zodpovědné k občanům, kteří v těchto lokalitách žijí. Měli by natvrdo vědět, zda mají svoje byty a domy v zónách, kde se budou prolamovat limity, nebo nemají," uvedl dnes Hanák.
Psali jsme: Před sídlem vlády protestovaly hornické odbory, zlobí se na MládkaMinisterstvo průmyslu v lednu představilo čtyři varianty toho, jak s limity dále naložit. Kromě zachování nebo úplného prolomení limitů, je ve hře také pouze prolomení limitů v lomu Bílina. Mládek dříve navrhoval posunutí limitů v lomu ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně, v červnu však oznámil, že od tohoto plánu upustil, protože studie, které si nechalo ministerstvo vypracovat, ukázaly, že tento postup by byl pro těžaře nerentabilní. Právě s výsledky těchto studií dnes tripartitu seznámil.
Související
Zásoby hnědého uhlí v Česku se ztenčují, za limity se prozatím netěží
Časem bude třeba prolomit limity i na dole ČSA, míní Zeman
Limity těžby hnědého uhlí , Jan Mládek , svaz průmyslu a dopravy
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 1 hodinou
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 2 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 3 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 3 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 4 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 5 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
včera
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
včera
Evropa má zásoby leteckého paliva už jen na šest týdnů. Pak začne uzemňovat letadla
včera
EU musí kvůli zhoršující se globální situaci radikálně zrychlit investice do obrany, shodují se lídři
včera
Svět pustoší hrstka tyranů, války stojí miliardy a lidé trpí. Papež Lev zareagoval na Trumpa nezvykle ostře
včera
Írán si podřezal větev. Neví, kam v Hormuzském průlivu umístil miny, a nemá je jak odstranit
včera
Rusko zveřejnilo „oficiální seznam cílů ruských raket v Evropě.“ Je mezi nimi i Česko
včera
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
včera
Vláda vyšachovala prezidenta. Pavel na summit NATO nepojede, rozhodla
včera
Írán chce potápět americké lodě hlídkující v Hormuzském průlivu
Vojenský poradce íránského nejvyššího vůdce vyslal Washingtonu ostré varování, v němž pohrozil potopením amerických lodí v Hormuzském průlivu. Teherán takto reaguje na snahy Spojených států o námořní kontrolu nad touto strategickou vodní cestou. Tato eskalace přichází v době, kdy v oblasti platí křehké příměří, jehož platnost má vypršet příští týden.
Zdroj: Libor Novák