Vláda odložila jednání o rozpočtu. Deficit 70 miliard je diletantismus, útočí ODS

Praha - Vláda na dnešním jednání za účasti prezidenta Miloše Zemana přerušila projednávání návrhu státního rozpočtu na rok 2016. Ministři se k němu znovu vrátí 23. září, kdy by ho už měli i schválit.

"Rozpočet na příští rok by měl podpořit růst a snižování nezaměstnanosti," uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj se ještě do dalšího jednání vlády o rozpočtu sejde koaliční rada, která bude jednat o změnách, které jednotlivé resorty na dnešním jednání navrhly.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že jeho vládní kolegové požadují navýšení svých rozpočtů celkem o 10 miliard korun. "Takže já jsem poprosil kolegy, aby to seřadili podle priorit," poznamenal. Konstatoval, že od začátku vyjednávání o rozpočtu už jednotlivým resortům přidal 34,6 miliardy oproti prvotnímu návrhu.

Zvýšení podle něj bylo možné díky snížení obsluhy státního dluhu, poklesu nezaměstnanosti nebo navýšení výhledu daňových příjmů, který je podle něj nyní "na krev". Rezervy je podle ministra možné hledat již jen u příjmů ze státních podniků.

Už před jednáním avizoval například ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), že by chtěl do rozpočtu svého resortu na příští rok získat ještě několik stovek milionů korun. Peníze potřebuje zejména na projekty, které dříve financovala EU. V případě ministerstva kultury návrh počítá s 11,3 miliardy korun. Ministr Daniel Herman (KDU-ČSL) by ovšem chtěl zhruba 12 miliard korun. Rovněž ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) by chtěl pro příští rok navíc 1,2 miliardy korun na investice.

Ministerstvo financí ve srovnání s červnovým návrhem zvýšilo v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkové výdaje a příjmy, výdaje vzrostly o zhruba 16 miliard korun. Většině úřadů proti červnovému návrhu výdaje bez peněz z EU a dalších mechanismů na příští rok MF zvýšilo. Včetně peněz z EU a dalších finančních mechanismů by měly být výdaje rozpočtu příští rok 1,249 bilionu korun a příjmy 1,179 bilionu korun.

"Předkládat při výrazném ekonomickém růstu rozpočet s deficitem 70 miliard je ekonomický diletantismus," komentoval rozpočet předseda ODS Petr Fiala.

"Premiér Sobotka se nepoučil z chyb, které dělal v době, kdy byl ministrem financí. Socialistická vláda opět rozhazuje peníze, které nevytvořila ona, ale občané. Neospravedlnitelné je také přijetí dalších 12 tisíc státních zaměstnanců, z toho více než 600 na ministerstvu financí, které by mělo jít ve snižování výdajů příkladem," dodal Fiala na stranickém webu.

Související

Více souvisejících

státní rozpočet Vláda ČR Petr Fiala

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

Náhorní Karabach opouští tisíce Arménů, úřady hlásí mrtvé po explozi

Napětí v Náhorním Karabachu nadále nepolevuje. Exploze skladu paliv si vyžádala nejméně 20 obětí, další stovky lidí utrpěly zranění, uvedly místní arménské úřady. Nemocnice přijaly téměř tři sta pacientů, mnozí z nich jsou v kritickém stavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy