Praha – Poslanecký klub TOP 09 a Starostů a nezávislých (STAN) se bouří proti plánu vlády na zvýšení podílu z výběru DPH pouze u krajů. Takový návrh je podle poslanců diskriminační. Obce a města, které stejně jako kraje nezískaly v roce 2012 žádný podíl na zvýšení DPH, si nyní po zrušení důchodové reformy zasluhují zvýšení podílu ze sdílených daňových příjmů stejnou měrou, upozorňuje TOP 09.
„Obecní, městské a krajské rozpočty spolu musí dýchat. Když se před třemi lety zvyšovalo DPH, samosprávy z toho neměly profit, protože zisk z těchto příjmů byl určený na financování důchodové reformy. Vláda ale reformu letos zrušila a z těchto peněz hodlá přidat pouze krajům. Obcím a městům už ne, což ale nemá žádnou logiku. Snad jen takovou, že příští rok budou krajské volby," říká místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.
Tento údajně nerovný přístup kritizuje i Věra Kovářová, členka Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. „Bylo by legitimní, aby po zrušení druhého důchodového pilíře byly peníze přidány i českým obcím a městům. Je smutné, že vláda zavádí mezi obcemi a kraji diskriminaci, a to tím spíš, že odstraněním diskriminace mezi malými a velkými obcemi byla motivována poslední reforma rozpočtového určení daní. Z reakcí stovek starostů je patrné, že s plánem vlády zásadně nesouhlasí. Máme signály o tom, že by byli ochotní za rovné podmínky i demonstrovat," říká Kovářová.
V Poslanecké sněmovně jsou přitom dva pozměňovací návrhy, které tuto situaci řeší a které přidávají peníze také obcím a městům. Jeden z nich iniciovala ve Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj poslankyně právě Věra Kovářová. „Budeme usilovat o to, aby koalice přijala jeden z pozměňovacích návrhů," dodává Gazdík.
Související
Hnutí ANO by v září ovládlo volby se ziskem téměř trojnásobku hlasů oproti ODS
Jihomoravský kraj utratí miliardy. Bude se z Brna jezdit lépe?
TOP 09 a Starostové , Petr Gazdík , Věra Kovářová
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 hodinami
Ve Španělsku se srazily rychlovlaky převážející stovky lidí. Nejméně 21 mrtvých a sto zraněných
Aktualizováno včera
Jan Darmovzal je zpět v Česku. Na letišti s ním přistál vládní speciál
včera
Experti nad Trumpovým zájmem o Grónsko kroutí hlavou. Čína a Rusko musí mít obrovskou radost, varuje EU
včera
Letadlo s vězněným Čechem je na cestě domů. V Praze přistane dnes večer
včera
Ukrajinci si do konce války nezatopí? Ruský plán, jak donutit Kyjev ke kapitulaci, znepokojuje experty
včera
Ať si nejprve ověří informace, vzkázal Pavel Macinkovi. Vysvětlil, jak to je s letouny pro Ukrajinu
včera
Zasadí Trump globální ekonomice drtivou ránu? Francie požaduje odvetu, USA se kvůli Grónsku bojí izolace
včera
Vedení ODS je kompletní. Post místopředsedy obhájil Vondra, mezi nově zvolenými je i Červíček
včera
Trump zpoplatní členství v mírové radě pro Gazu. Od států za ni bude chtít neuvěřitelnou částku
včera
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
včera
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
včera
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
včera
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
včera
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
včera
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
17. ledna 2026 21:59
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
17. ledna 2026 21:14
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
17. ledna 2026 19:58
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
17. ledna 2026 18:41
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno 17. ledna 2026 18:14
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
Jednání o novém vedení ODS na pražském kongresu přineslo zvrat, o kterém se na sjezdu v zákulisí podle informací serveru EuroZprávy.cz spekulovalo celý den. O post statutárního místopředsedy se měla původně utkat dvojice silných kandidátů – senátor Martin Červíček a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Červíček se však na závěr svého nominačního projevu rozhodl z boje odstoupit a vyzval delegáty, aby podpořili jeho soupeře Portlíka.
Zdroj: Libor Novák