Praha – Senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) navrhuje povolit cyklistům alespoň dvě piva. Teď pro ně přitom platí stejná pravidla jako pro řidiče – ani za volant ani za řídítka alkohol nepatří. Toto téma bude jedním z hlavních bodů Škromacha při obhajobě senátorského křesla. Ne všichni pro to ale mají pochopení.
Škromach bude svůj mandát obhajovat příští podzim na Hodonínsku. Není se proto co divit, že vsadil právě na částečné povolení alkoholu u cyklistů, po jižní Moravě vedou desítky kilometrů nejen vinařských cyklistických stezek. Lidé se tu podle politika ubytují a na kole vyrazí do sklípku. Pak jim ale hrozí pokuta.
Proti se postavil například Škromachův stranický kolega a bývalý dopravní policista Stanislav Huml nebo ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Ostře se do senátora kvůli jeho plánu pustil také předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
„Pomalu a jistě se blíží krajské a senátní volby, tak už politici začínají vymýšlet, jak by získali přízeň občanů a dostali je tak v co největším počtu k volebním urnám. Politický matador Škromach zřejmě zapřemýšlel, jakou vábničku příští rok na své voliče použije. Vymyslel, že cyklisté by měli mít povolena alespoň dvě piva. Prý je na jižní Moravě spousta cyklistických stezek, a to dokonce i vinařských Jenže silně pochybuji, že všichni, kteří si ta dvě piva dají, zůstanou se svými koly pouze na cyklistických stezkách," hodnotí návrh komunista.
I dvě piva podle něj mohou způsobit nehodu. „Každý snášíme alkohol jinak, někdo více, jiný méně. Na cyklostezkách se objevují chodci i bruslaři a je jen otázkou, jak člověk za řídítky kola udrží balanc a nedojde-li k tomu, že pod vlivem alkoholu holt třeba bruslaře přehlédne. Také policisté argumentují statistikami, že každý třetí cyklista, který v loňském roce zavinil nehodu, byl pod vlivem alkoholu. Tím tedy cyklisté získali primát a mají nejvyšší podíl z účastníků silničního provozu na nehodách," připomíná statistiky Kováčik.
Dodává, že není vždy dobré se inspirovat v zahraničí, i když jde o sousední Rakousko. „Jeho návrh je prý hlavně bonbónkem pro venkovské občany. Co se mě týče, rozhodně se Škromachem nesouhlasím. Alkohol by měl mít v každém případě nulovou toleranci pro všechny účastníky silničního provozu, včetně cyklostezek, protože neštěstí, která může přivodit, jsou většinou nevratná a člověk, jenž nehodu pod vlivem alkoholu způsobil, sám po vystřízlivění ve většině případů konstatuje, že už se nikdy nestane, že by řídil s několika promile alkoholu v krvi. Tak snad i Zdeněk Škromach, pokud více zapřemýšlí, zjistí, že pivo si může dát u svého bazénku, ale pokud pojede na kole, je záhodno jej raději nekonzumovat," myslí si komunista.
Související
MPSV vyplatilo poradcům a advokátům 4,67 milionu korun, v týmu už není Škromach
Proti Babišovi demonstroval i Bohuslav Sobotka, Ovčáček se mu a dalším protestujícím vysmál
Zdeněk Škromach , Pavel Kováčik , Cyklostezky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 2 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 2 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 3 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 3 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 4 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 5 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 5 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 6 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 7 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 7 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 8 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 8 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 9 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák